Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransa Senatosu kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesini oyladı

Fransa Senatosu kürtaj hakkının anayasaya dahil edilmesini oyladı

Fransız milletvekilleri, ABD Yüksek Mahkemesi'nin Roe v. Wade davasını bozmasının ardından kürtaj hakkının Anayasa'ya dahil edilmesi yönündeki hamleyi ilk kez desteklediler.

reklamcılık

Fransa Senatosu Çarşamba günü Fransız Anayasası'nda kürtaj hakkını güvence altına alan yasa tasarısı lehine oy kullandı.

Senatörler 267'ye karşı 50 oy kullandı ve yasanın artık 4 Mart'ta yapılacak ortak konferansta her iki meclisin beşte üç çoğunluğu tarafından onaylanması gerekiyor.

Başbakan Gabriel Attal, oylamanın “muazzam bir ilerlemeyi” temsil ettiğini ve “tüm kadınlara borçlu olduğumuz koruma” olduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “Bu, onların vücutlarını özgürce kontrol etme haklarının tanınmasıdır.”

Bu yasa, ABD Yüksek Mahkemesinin onu bozmasının ardından geldi Roe v. Wade1973'te kürtaja erişimi garanti eden bir karar.

2022'deki karardan bu yana birçok ABD eyaleti, yakın zamanda bölge mahkemesinin de katılımıyla kürtaja erişimi kısıtlayan yasalar çıkardı. Alabama'daki karar Hatta in vitro fertilizasyon (IVF) prosedürlerini de etkiliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı tarafından sunulan anayasa kanunu teklifine ilişkin açıklayıcı girişte, “Yüksek Mahkeme, bizim için en değerli olan hak ve özgürlüklerin köklü görünseler bile tehdit edilebileceğini kanıtlamıştır” denildi.

Rapor, bunun münferit bir olay olmadığını, Avrupa'dakiler de dahil olmak üzere pek çok ülkedeki hareketlerin kürtaja erişimi kısıtlamaya çalıştığını belirtiyor. Polonya'da 2020'de alınan bir mahkeme kararı, ülkede kürtajın neredeyse tamamen yasaklanmasına yol açtı.

Fransa'da kürtaja, dönemin Sağlık Bakanı Simone Veil'in öncülük ettiği yasanın hamileliğin ilk 10 haftasında uygulamayı suç olmaktan çıkardığı 1975'ten beri izin veriliyor.

Son başvuru tarihi, prosedürün maliyetinin Ulusal Sağlık Sigortası Sistemi tarafından karşılanmasıyla birlikte 14 haftaya uzatıldı.

Anayasa değişikliği nasıl gerçekleşti?

Fransız Ulusal Meclisi veya parlamentonun alt meclisi daha önce Kasım 2022'de bir anayasa değişikliğini kabul etmişti, ancak Senato metnin metnini değiştirdi.

READ  Ukrayna'nın bağışladığı el bombası fırlatıcı Polonya polis şefini vurdu | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Başkan Emmanuel Macron, 8 Mart 2023'te feminist aktivist Gisèle Halimi'ye saygı duruşu sırasında anayasa değişikliğine yönelik yeni bir yasa teklifini duyurdu.

Hükümetin yasa teklifi sonunda onaylandı Ulusal Meclis tarafından Ocak ayında Senato bu hafta onaylamadan önce.

Teklifte şu ifadeyi içeren bir madde yer alıyor: “Kadına hamileliği gönüllü olarak sonlandırma hakkının garanti altına alındığı koşullar yasa tarafından belirlenir.”

Toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgilenen bir sivil toplum kuruluşu olan Kadın Vakfı, “tarihi oylamayı” övdü ve bunu “feminist örgütler için kolektif bir zafer ve dünya çapındaki kadınlara gönderilen güçlü bir sinyal” olarak nitelendirdi.

“Hamileliğin gönüllü olarak sonlandırılması gibi eşsiz bir fırsata sahibiz” [abortion] Kâr amacı gütmeyen Planlı Ebeveynlik Başkanı Sarah Durocher, “Fransız Anayasası'nda bunun herkes için bir hak olmasını sağlıyoruz” dedi. Bir açıklamada şunları söyledi Çarşamba günü erken saatlerde.

Şöyle ekledi: “Bu, dünya çapında bu hak için mücadele eden ve dayanışma içinde olduğumuz tüm feminist aktivistlere yönelik güçlü bir mesajdır.”

Bu hikaye Senato oylamasının sonuçlarını eklemek için güncellendi.