Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere mafya yönetimine giriyor, Başbakan polisi uyardı

İngiltere mafya yönetimine giriyor, Başbakan polisi uyardı

Başbakan Rishi Sunak, “demokratik yönetimin yerini mafya yönetiminin aldığına dair artan bir fikir birliği” olduğu konusunda uyardı.

Polis şefleriyle yapılan bir yuvarlak masa toplantısında konuşan kendisi, “Giderek şiddetlenen ve korkutucu bir davranış modelinin seçilmiş temsilcilerin işlerini yapmasını engellemesine izin veremeyiz” dedi.

Sayın Sunak mafya yönetiminden kastettiği kişiyi açıklamadı.

Ancak son aylarda Gazze'de savaşın başlamasından bu yana milletvekillerinin güvenliğine ilişkin endişeler arttı.

Sunak, Downing Caddesi'ndeki toplantıda polis memurlarına, yuvarlak masa toplantısında “zaten sahip olduğunuz yetkileri kullanacağınızı” halka göstermeleri gerektiğini söyledi.

Hükümet, Bay Sunak'ın ekstra devriye görevi üstlendiğini ve seçilmiş temsilcilerin evlerindeki protestoların gözdağı olarak değerlendirilmesi gerektiğini açıkça belirttiği yeni bir Demokratik Polis protokolü duyurdu.

“Demokrasimizi ve hepimizin değer verdiği değerleri korumak için ne gerekiyorsa yapacağım” dedi.

“Halkın beklediği de budur. Bu, demokratik sistemimiz açısından temel önemdedir. Aynı zamanda halkın polise olan güvenini korumak açısından da hayati önem taşımaktadır.”

İsrail'in Hamas'ın Gazze'deki yıkımına tepki olarak askeri saldırısını başlattığı 7 Ekim'de İsrail'e yönelik saldırılardan bu yana Birleşik Krallık genelinde büyük ve büyük ölçüde barışçıl gösteriler yaşanıyor.

İçişleri Bakanı James Cleverley Çarşamba günü, bazıları Filistin yanlısı destekçiler tarafından korkutulduklarından ve taciz edildiklerinden bahseden milletvekillerine yönelik korumayı artırmak için 31 milyon sterlinlik bir paket duyurdu.

Ancak bir sonraki seçimde güvenlik endişeleri nedeniyle istifa edecek olan Adalet Bakanı Mike Freer, fazladan paranın insanların milletvekillerini hedef alma cesaretini göstermelerinin “temel nedenine gitmeyeceğini” söyledi.

Sorunu çözmediğiniz takdirde “temsilcilerin etrafında çelikten bir halka” oluşacağını ve ardından “tüm demokratik tarzımızın değişeceğini” söyledi.

İsrail ile Gazze arasındaki savaş, 7 Ekim'de Hamas militanlarının İsrail'in güneyine sızarak yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin almasıyla patlak verdi.

Gazze'de halen 130 kadar kişi tutuklu bulunuyor.

Gazze'de Hamas yönetimindeki Sağlık Bakanlığı'na göre en az 29.954 Filistinli öldürüldü.