Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransa’da emeklilik reformları: Macron, emeklilik yaşını 64’e çıkaran yasayı imzaladı

  • Kathryn Armstrong tarafından yazıldı.
  • BBC haberleri

Fotoğraf başlığı,

Ocak ayından bu yana Macron hükümetinin emeklilik reformlarına karşı 12 gündür gösteriler yapılıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, hükümetinin devlet emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaran son derece popüler olmayan emeklilik reformlarını yasalaştırdı.

Olay, Fransa’nın en yüksek anayasal organının değişikliği onaylamasından saatler sonra gerçekleşti.

Anayasa Konseyi, muhalefetin referandum çağrılarını reddetti – ancak aynı zamanda yasal kusurları öne sürerek reformların bazı yönlerini de iptal etti.

Konseyin kararının ardından protestocular Paris’te şenlik ateşleri yaktı ve 112 kişi tutuklandı.

Ocak ayından bu yana reformlara karşı on iki gündür gösteriler yapılıyor.

Sendikalar, reformlara karşı çıkmaya devam edeceklerini söylediler ve Fransa’daki işçileri 1 Mayıs’ta sokaklara dönmeye çağırdılar.

Başkan Macron, emeklilik sisteminin çökmesini önlemek için reformlara ihtiyaç olduğunu savunuyor. Mart ayında hükümet, değişiklikleri oylama olmaksızın zorlamak için özel bir anayasal yetki kullandı.

Cumartesi sabahı erken saatlerde reformları kanun haline getirdi.

Çalışma Bakanı Olivier Dussopp, reformların Eylül başında yürürlüğe girmesini beklediğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin Cuma günkü kararından sonra, sendikalar cumhurbaşkanına emeklilik yaşı artışını kanun haline getirmemesi için nihai ve başarısız bir itirazda bulundular.

Sendikalar, Mahkeme’nin reformlara eklenen altı tavizi reddettiğini, bu nedenle zaten adil olmayan şeyin artık “daha da dengesiz” olduğunu kaydetti.

Anayasa Konseyi’nin dokuz üyesi tarafından iptal edilen reformlar arasında, 1000’den fazla çalışanı olan şirketleri 55 yaş üstü çalışanları işe almaya teşvik etmeyi amaçlayan sözde “büyük endeks” de yer alıyor.

Dussopp, emeklilik yaşını artırmanın mali sonuçlarıyla ilgili endişeleri hafifletmek amacıyla 50’li yaşların üzerindeki istihdam oranlarını iyileştirme sözü verdi.

videolu anlatım,

İzleyin: Paris’teki bir protestocuya göre Macron’un emeklilik reformları ‘şiddetli’

Bazı göstericiler, değişiklikler geri çekilene kadar protestoya devam edeceklerini söylediler.

Daha sonra, çevik kuvvet polisi bazen göz yaşartıcı gaz kullanarak durumu kontrol altına almaya çalışırken şehrin dört bir yanında çok sayıda yangın çıktı. Bir Paris polis yetkilisi 112 kişinin tutuklandığını söyledi.

Rennes ve Nantes’teki gösteriler sırasında şenlik ateşleri de yakılırken, Lyon’da bazen göstericilerle polis arasında gergin çatışmalar yaşandı.

21 yaşındaki Lucy, Belediye Binası’nın önünde toplanan protestocular arasındaydı ve BBC’ye hayal kırıklığına uğradığını “artık gücümüz yok” dedi.

Konuşmaya devam edeceğine söz vererek, “Ne kadar ağlarsak ağlayalım kimse bizi dinlemiyor” diye ekledi.

Fotoğraf başlığı,

Lucy (solda) ve Raphael (sağda) emeklilik reformlarını protesto edenler arasında.

Yine 21 yaşındaki Raphael, konseyin kararında reformlara karşı sokaklardaki büyük fikir birliğini yansıtan bir şeyler olmasını umduğunu söyledi.

Mahkeme yakınındaki sokaklarda barikatlar kuruldu ve şiddete dönüşebilecek protestoların devam etmesi ihtimaline karşı çevik kuvvet polisi konuşlandırıldı.

27 yaşındaki Lucas, gelecek ve Macron’un başkanlığının geri kalanında ne amaçladığı konusunda endişelendiğini söyledi.

Sol Nubyalılar İttifakı, reformlar konusunda mahkemeye başvuran gruplardan biriydi ve lideri Jean-Luc Melenchon, “çatışmanın” devam edeceğini söyledi.

“Anayasa Konseyi’nin aldığı karar, egemen halkın ihtiyaçlarından çok başkanlık monarşisinin ihtiyaçlarına özen gösterdiğini gösteriyor” dedi.

Mahkemeye de itirazda bulunan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nden Marine Le Pen, sosyal medyadan “emeklilik reformunun siyasi kaderinin belirlenmediği” yanıtını verdi.

Başbakan Elizabeth Borne Cuma günü “bu gece kazanan ya da kaybeden yok” diye tweet attı.

Ve mahkeme, reformlar konusunda bir referandum düzenlemeye yönelik ilk girişimi reddederken, önümüzdeki ay ulusal düzeyde solcu bir oylama için başka bir teklif hakkında karar verecek.

Fransız siyasi analist Antoine Prestel BBC’ye yaptığı açıklamada, son üç aydır Fransa’da patlak veren protestoların yakında sona ereceğini düşünmediğini söyledi.

“Pek çok insan reformların geçeceğini ve Anayasa Mahkemesi’nin bunları görmezden gelmeyeceğini söylüyor, bu yüzden bu sürpriz değil” dedi.

Ancak önümüzdeki saatlerde ve hafta sonunda ülkede çok sayıda isyan ve greve tanık olacağımızı düşünüyorum çünkü Fransız halkının hâlâ %70’i reforma karşı.