Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransa’da emeklilik protestoları: Fransa, Macron’un emeklilik yaşını yükseltme planını yargılamaya hazırlanıyor

(CNN) Güvenlik sıkılaştırıldı Fransa’nın başkenti Paris Ülke, Fransa’nın emeklilik sistemindeki bölücü değişikliklerin anayasaya uygunluğu konusunda kesin bir karara hazırlanırken.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin Fransa’daki karşılığı olan Paris Anayasa Konseyi’nin karara karşı dokunulmazlığı bulunuyor. Fransa’da emeklilik yaşı 62’den 64’e yükseltildi.

Fransız anayasa hukuku uzmanı CNN’e polisin mahkemeyi korumak için yaptığı operasyonun emsalsiz olduğunu söyledi. Laureline Fontaine, “Hatırlayabildiğim kadarıyla hiç böyle fotoğraflar görmemiştim” dedi.

Kitlesel protestolar, muhalefet milletvekillerini ve sendikaları kızdıran bir hareket olan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un önerisi üzerine bu yıl ülke genelinde kilit hizmetleri felç etti. Toplanmayan çöpler Paris sokaklarında birikti.

Cuma günkü kararın birkaç olası sonucu var. Yasaya yeşil ışık yakılırsa, Eylül ayında yürürlüğe girecek. İlk emekliler, devlet emekli maaşları için üç ay daha beklemek zorunda kalacaklar. İstikrarlı artımlı artışlarla, 2030 yılına kadar emeklilik yaşı 64 olacaktır.

İnsanlar, 13 Nisan 2023’te Fransa’nın başkenti Paris’te emeklilik reformuna karşı düzenlenen protestoların ortasında ülke çapındaki grevlerin 12. gününde sokaklara çıkıyor.

Kısmi grev de olabilir. Sadece bir kısmı anayasaya aykırı bulunursa, mahkeme mevzuatın geri kalanını yasalaştırmayı seçebilir. Bu muhtemelen, daha sonra sendikalara diyalog sunabilecek olan Macron için bir kazanç olarak görülecektir.

Bir mahkeme bir kanunu anayasaya aykırı bulursa kanunlaştırılamaz. Bu pek olası değil ve hükümeti özel anayasal yetkileri kullanarak doğrudan oylama olmaksızın yasayı zorlayan Macron için siyasi bir deprem olur.

Meclis, muhalefetin talep ettiği yasa için referanduma izin verilip verilmeyeceğine de Cuma günü karar verecek.

Macron, kamu maliyesini dizginlemek için reformlara ihtiyaç olduğunu savundu ve bu hafta “ülkenin ilerlemeye devam etmesi gerektiğini” söyleyerek kararlılığını sürdürdü.

Perşembe, önerilere karşı ülke çapındaki protestoların 12. günü. Yüz binlerce kişi sokaklara döküldü, ancak İçişleri Bakanlığı’ndaki katılım – 380.000 – bir önceki protesto turuna göre yaklaşık 200.000 daha düşüktü.

READ  Başlık 42 sona erdikten sonra, sınır kasabalarındaki binlerce göçmen sonraki adımları dört gözle bekliyor

Paris’teki bazı protestocular zorla merkeze girdi Lüks dev LVMHBir sendika lideri CNN’e “Macron emeklilik sistemini finanse etmek için para bulmak istiyorsa, onu bulmak için buraya gelmeli” dedi.

Protestolar çoğunlukla barışçıl geçti ancak şiddetli çatışmalara da sahne oldu.

CNN’den Xiaofei Xu ve Oliver Briscoe raporlamaya katkıda bulundu.