Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransız sendikaları artan enflasyon nedeniyle grev çağrısı yaparken trenler ve okullar çarptı

Fransız sendikaları artan enflasyon nedeniyle grev çağrısı yaparken trenler ve okullar çarptı

PARİS (Reuters) – Fransa’nın bölgesel tren seferleri, petrol rafinerilerinde haftalarca süren endüstriyel faaliyeti genişletmek için onlarca yıllık yüksek enflasyonun öfkesinden yararlanmak isteyen birkaç işçi sendikasının ülke çapında grev çağrısı yapmasıyla Salı günü yarıya indirildi. diğer sektörler.

Okullarda da bazı aksaklıklar meydana geldi ve grev öncelikle kamu sektörünü etkiledi.

Sendika liderleri, hükümetin, bazılarının grev hakkını tehlikeye attığını söylediği bir kararın, yakıt akışını yeniden sağlamaya çalışmak için bazılarını yakıt depolarında çalışmaya geri zorlama kararının umuyordu.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ancak Elabe anketörlerinin BFM TV için yaptığı bir anket, halkın yalnızca %39’unun Salı günkü ülke çapında grev çağrısını desteklediğini, %49’unun buna karşı çıktığını ve artan sayıda petrol rafinerisi işçilerinin grevine karşı çıktığını gösterdi.

Rafineri işçilerinin grevi, Mayıs ayında yeniden seçilmesinden bu yana Başkan Emmanuel Macron için en zorlu mücadelelerden biri haline geldi.

Hükümet sözcüsü Olivier Veran, rafineriler için daha fazla personel talebinin gün içinde meydana gelebileceğini, çünkü sürücülerin petrol istasyonlarındaki arz kesintilerinden endişe duyması nedeniyle gün içinde ortaya çıkabileceğini söyledi.

France 2 televizyonuna konuşan Ferran, “Gerektiği kadar talep olacak… Ücretler konusunda anlaşmaya vardığımızda rafinerileri kapatın, bu normal bir durum değil” dedi.

Eğitim Departmanı verileri, ortaokul öğretmenlerinin %10’dan daha azının Salı günü ilkokullarda daha düşük sayılarla greve gittiğini gösterdi. Öğretmenlerin planlanan reformlara karşı çıktığı meslek okullarında grev çağrısı yapıldı.

Ulaşım cephesinde Eurostar, grev nedeniyle Londra ve Paris arasındaki bazı trenleri iptal ettiğini söyledi.

READ  Türkiye'de kömür madeni patlaması en az 22 ölü ve düzinelercesi hala mahsur | hindi

Fransız kamu demiryolu operatörü SNCF, bölgesel bağlantılardaki trafiğin %50 azaldığını, ancak ulusal hatlarda önemli bir kesinti olmadığını söyledi.

Avro bölgesinin ikinci en büyük ekonomisinde artan gerilimlerle birlikte grevler, nükleer enerji devi EDF de dahil olmak üzere enerji sektörünün diğer bölgelerine yayıldı. (EDF.PA)çünkü Avrupa’nın enerji arzına ilişkin kritik bakım çalışmaları ertelenecek.

Salı günü, FNME-CGT sendikasından bir temsilci, grevlerin Penly santrali de dahil olmak üzere nükleer santrallerdeki çalışmaları etkilediğini söyledi.

Başbakan Elizabeth Bourne Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin 2023 bütçesini Parlamentodaki bir oylamayı atlamasına izin verecek özel anayasal yetkileri kullanarak geçirmeye hazırlanırken grevlerin gerçekleştiğini söyledi.

Gösteriler, GMT 1200’den itibaren Paris’te olmak üzere ülke genelinde planlanıyor.

Pazar günü binlerce kişi fiyat artışlarını protesto etmek için Paris sokaklarına çıktı. Aşırı sol La France Insoumise partisinin lideri Jean-Luc Mélenchon, bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Annie Ernault ile birlikte yürüdü.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ingrid Melander, Forrest Krillin ve Juliette Jabkeiro tarafından ek raporlama. Angus McSwan ve Jerry Doyle tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.