Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler

Rusya-Ukrayna Savaşı Haberleri: Canlı Güncellemeler
ona atfedilen…The New York Times için Ivor Prickett
ona atfedilen…The New York Times için Ivor Prickett
ona atfedilen…The New York Times için Ivor Prickett

DONETSK VİLİ, Ukrayna – Bir ay boyunca inişli çıkışlı tepeler ve ormanlar boyunca geri çekilen Rus kuvvetlerini kovaladıktan sonra, doğu Donbass bölgesindeki Ukrayna kuvvetleri yavaşlayarak neredeyse durma noktasına geldi. Ve son günlerde, Rus takviye kuvvetleri ön cepheye koştu ve Ukrayna momentumunu kırmak için bir karşı saldırı başlatmaya çalıştı.

Moskova, Nisan ayından bu yana işgalci gücünün ana merkezi olan Donbass bölgesi de dahil olmak üzere sürekli kayıplar verdiği savaş alanında olmak üzere iki cephede savaşıyor.

Öte yandan Rusya, Pazartesi günü en az dört kişinin ölümüne neden olan başkent Kiev’deki uzaktan insansız hava araçları saldırıları da dahil olmak üzere Ukrayna genelinde sivil hedeflere uzun menzilli silahlarla saldırılarını hızlandırdı.

Bu arada, doğudaki askeri harekat, Rus ve Ukraynalı güçler sadece birkaç yüz metre ötede seviye atlarken bir bombardıman, konumlandırma ve gözetleme savaşına dönüştü.

Pazar günü cephe hattına yakın bir köyde, küçük bir çiftlikte Rusların nereden ateş ettiğini bulmak için yardım isteyen bir radyo çalarken, bir Ukrayna karakoluna sürekli bir havan topu yağmuru yağdı.

Ukraynalı askerlerden biri, “Hadi işe başlayalım” dedi, küçük bir insansız hava aracı aldı ve birlikte Donbass bölgesini oluşturan Donetsk ve Luhansk illeri arasındaki sınırın yakınında kapıdan çıktı.

READ  Etiyopya dev Nil hidroelektrik santralinde türbinleri işletiyor

Ulusal Muhafız Birliği’nin 1. Dnipro Taburu’nun, cephe hattının yakınında faaliyet gösteren, bombalamadan saklanırken, tanklardan zor bir havan ekibine kadar çeşitli Rus hedeflerini aramak için insansız hava araçları gönderirken bir insansız hava aracı keşif ekibinin parçasıydı.

Rus kuvvetleri, Eylül ayının başında Ukrayna’nın kuzeydoğusunun büyük bir bölümünü ele geçirerek, stratejik Donetsk şehirlerini geri alarak ve Rusya’nın Luhansk’taki kontrolünü tehdit ederek başarılı bir karşı saldırı başlatana kadar yavaş ilerliyordu.

Rus tarafı, Svatov ve Kremena’nın önemli ulaşım merkezlerine tutunmaya çalışıyor. Ukrayna bu iki şehri geri almayı başarırsa, Moskova’nın Luhansk eyaletinin çoğu üzerindeki hakimiyetini kırabilir.

Ancak görünüşe göre Rus kuvvetleri geçen ayki pervasız uçuşlarından sonra yeniden toplandı. Tankları, topları ve havanları var ve bir vadi boyunca yüksek bir yerde konumlarını koruyorlar. Dnipro 1’in adamları ayrıca, yerde yeni seferber edilmiş bir Rus askerine dair işaretler olduğunu söyledi.

ona atfedilen…The New York Times için Ivor Prickett

Ukrayna cephe hattının gerisindeki köyler neredeyse terkedilmiş durumda; Yol kenarında ve çam ormanlarında tanklar ve askeri kamyonlar yandı.

Pazar öğleden sonra evinin arkasındaki ormandan toplanan mantarları satan yol kenarında oturan Svetlana, Ukrayna kuvvetleri köyünü geri alır almaz eve döndüğünü söyledi. İşsizdi ve mülteci olarak hayatta kalmanın zor olduğunu gördü. “İki haftadır kendimizi biraz rahatlamış hissediyoruz” dedi.

Cephe hattının yakınında, yeni havan çukurları yolu deldi.

Ukraynalı anket ekibinin güveni, son zamanlardaki başarılarla arttı. Polislerden biri olan Filin, kod adını yalnızca askeri protokole uygun olarak verdiğini söyledi. 32 yaşındaki Filin, ertesi gün daha küçük bir kuvvetle tekrar denediklerini ancak geri itildiklerini söyledi.

READ  Üç gün içinde Ukrayna insansız hava araçları dört Rus devriye botunu düşürdü

Ardından Dnipro 1 ekibi, bir grup askerin toplandığı Rus zırhlı aracına küçük bir ticari insansız hava aracından el bombası atarak hazırlıksız bir saldırı gerçekleştirdi. Ertesi gün bölgeyi gözetlediler ve el bombasının düştüğü yerde, görünüşe göre yoldaşları tarafından bırakılan ölü bir adam gördüler.

Conn kod adını kullanan başka bir ekip üyesi, “Sonra saldırıları durdurdular” dedi. “İHA’ların sesini sevmiyorlar.”

Askerler, Rusların sürekli topçu ve havan bombardımanına devam ettiğini, ancak tekrar ilerlemeye çalışmadıklarını söyledi.

Rus askerlerinden bazılarının yetersiz eğitimli ve deneyimsiz göründüğünü söylediler. Ancak diğerleri yetenekli operatörlerdi: Android destekli keşif ekibi liderine göre, dronlara müdahale eden ve tanklarını Ukrayna saldırılarından kaçmak için manevra yapabilen – ormanda saklanarak ve hızla kaybolmadan önce ateşe atlayabilen karıştırıcıları vardı.

Ancak, bir aylık atlamadan sonra, Ukraynalılar ilerlemeye devam edeceklerinden emin olduklarını söylediler.

Takımın şirket lideri Duke, “Bizim için restore edilen her bir metrelik arazi bize güç veriyor” dedi.