Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

FTC, 69 milyar dolarlık Microsoft-Activision Blizzard birleşmesini engellemek için dava açtı

FTC, 69 milyar dolarlık Microsoft-Activision Blizzard birleşmesini engellemek için dava açtı

Perşembe günü Federal Ticaret Komisyonu, Microsoft’un video oyun şirketi Activision Blizzard’ı 69 milyar dolara satın almasını engellemek için dava açtı ve Microsoft’un Xbox oyun konsolunun rakiplerini bastırabileceğini söyledi. ve büyüyen abonelik oyun işi.

FTC için zorluk, Başkan Joe Biden’ın büyük teknoloji birleşmelerini inceleme yetkisi için bir test örneği olabilir. Komite, üç Demokrat komiserin lehte oy kullandığı ve tek Cumhuriyetçinin aleyhte oy kullandığı kapalı bir toplantının ardından şikayeti serbest bırakmak için 3-1 oy kullandı.

Şikayet, Microsoft’un Avrupa düzenleyicilerine böyle bir niyeti olmadığına dair güvence vermesine rağmen, Microsoft’un yakında çıkacak bazı oyunları yalnızca Xbox için sunduğuna bir örnek olarak, özellikle popüler geliştirici Bethesda Softworks ve ana şirket ZeniMax olmak üzere geçmişteki oyun satın almalarına işaret ediyor.

Federal Ticaret Komisyonu Rekabet Ofisi direktörü Holly Vidova’dan hazırlanan bir açıklamada, “Microsoft, oyun rakiplerinden içerik saklayabileceğini ve saklayacağını zaten gösterdi.” Dedi. “Bugün, Microsoft’un önde gelen bağımsız bir oyun stüdyosunun kontrolünü ele geçirmesini ve onu çok çeşitli dinamik ve hızlı büyüyen oyun pazarlarında rekabete zarar vermek için kullanmasını engellemeye çalışıyoruz.”. “

FTC, davayı federal mahkemeye götürmek yerine şikayeti idari sürecinden geçireceğini söyledi. Şikayete göre, idare hukuku hakimi delillerin dinlenmesine ancak Ağustos 2023’e kadar karar verdi.

Microsoft Başkanı Brad Smith Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin FTC’nin eylemine itiraz etme olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Smith, “Barışa bir şans verilmesi gerektiğine inansak da, davamıza tam olarak güveniyoruz ve davamızı mahkemede sunma fırsatını memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

Şirket, bir karar beklerken son günlerde anlaşmanın kamuya açık savunmasını artırıyor. Smith, Microsoft’un rekabet endişelerini ele almaya kararlı olduğunu söyledi ve önerilen tavizleri bu hafta başlarında Federal Ticaret Komisyonu’na sundu.

READ  Overwatch Ligi sayesinde Twitch düşüşleri, Overwatch 2 beta'ya girmek için son şansınız değil

Smith, “Bu anlaşmanın rekabeti genişleteceğine ve oyuncular ile oyun geliştiricileri için daha fazla fırsat yaratacağına hâlâ inanıyoruz” dedi.

Microsoft birleşme anlaşmasını duyurdu Ocak ayında ancak rakip PlayStation konsolunu yapan ve antitröst bekçi köpekleriyle endişelerini dile getiren Sony’nin aylarca direnişiyle karşı karşıya kaldı. Askeri nişancı oyunu Call of Duty gibi popüler Activision Blizzard oyun serilerine erişimin kaybedilmesiyle ilgili dünya çapında.

Eski bir FTC başkanı olan William Kovacic, Biden yönetimindeki antitröst düzenleyicileri “birleşme politikasının on yıllardır çok zayıf olduğu görüşünü formüle ettiler ve defalarca ‘Bunu değiştiriyoruz’ dediler” dedi.

2006 yılında eski ABD Başkanı George W. Bush tarafından atanan Cumhuriyetçi bir komiser olan Kovaciç, bunun FTC’ye “tehlikeli anlaşmalara izin vermeme ve zayıf tavizleri kabul etmeme” şeklindeki cesur vaatlerini yerine getirmesi için baskı uyguladığını söyledi. Ancak Microsoft’un yasal mücadeleyi kazanma şansının yüksek olduğunu söyledi.

“Şirketin bir takım tavizler verdiği açık” dedi. “Microsoft muhtemelen onları mahkemeye verecek ve FTC’nin bu konuda telafisi mümkün olmayan bir şekilde inatçı olduğunu söyleyecek.”

Microsoft, Call of Duty’yi Nintendo’da kullanıma sunacağını söyleyerek Çarşamba günü en son sözünü duyurdu. Cihazların edinimine devam edilmesi halinde 10 yıl süreyle. Aynı taahhüdü Sony’ye vermeye çalıştığını söyledi.

Microsoft, Biden yönetiminin önceliklerine bir çağrıda bulunarak, Haziran ayında Amerika İletişim İşçileri ile satın alma kapandıktan sonra işçilerin sendikalaşmasına izin verecek bir “işgücü tarafsızlığı anlaşması” duyurduktan sonra anlaşmasını işçi dostu olarak damgalamaya çalıştı. Sendika başkanı Chris Shelton, bu hafta The Hill’de bir köşe yazısı yazdı ve FTC’yi “anlaşmayı bozmaya değil, imzalamaya” çağırdı.

Anlaşma, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta da yakından inceleniyor ve soruşturmaların gelecek yıla kadar tamamlanması bekleniyor.

READ  Bu PlayStation Cyber ​​​​Monday fırsatları hala mevcut

FTC’nin, birleşmeyi durdurmak için acil bir federal mahkeme tedbir kararı almak yerine şikayeti kendi iç yargıcına gönderme kararı, davayı aylarca uzatabilir ve ABD dışındaki yetkililere anlaşmada bir değişiklik yapmaları için daha fazla güven verebilir. mesele,” dedi, şimdi bir üniversite profesörü olan Kovaciç. Hukuk, George Washington Üniversitesi.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, Perşembe günü çalışanlara yazdığı bir mektupta FTC’nin eyleminin “rahatsız edici göründüğünü, bu yüzden bu anlaşmanın sonuçlanacağına dair güvenimi artırmak istiyorum” dedi.

Kotick, “Bu işlemin rekabete aykırı olduğu iddiası gerçeklerle tutarlı değil ve bu zorluğun üstesinden geleceğimize inanıyoruz.”

Kotick, anlaşmanın oyuncular, personel, rekabet ve endüstri için iyi olacağını söyledi.

İdeolojiye odaklanan düzenleyici bir ortama ve teknoloji endüstrisi hakkındaki yanlış kanılara rağmen bu argümanların galip geleceğine inanıyoruz” dedi.

FTC Başkanı Lena Khan liderliğindeKomite, bu yılın başlarında ikinci bir Cumhuriyetçinin istifa ederek komitede boş bir koltuk bırakmasının ardından üç Demokrat ve bir Cumhuriyetçiden oluşuyor.

Demokratik ABD Senatörü Elizabeth Warren Perşembe günü tweet attı ve FTC’nin eylemini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Khan’ı önerilen birleşmeyi incelemeye çağırdı.

Warren, “Tekellerin fiyatları artırma ve işçilere zarar verme konusunda serbestliği vardı, ancak şimdi bir Biden yönetimi rekabeti teşvik etmeye kararlı” dedi.

Bu yıl, hem Adalet Bakanlığı hem de Federal Ticaret Komisyonu, yasa dışı ve rekabete aykırı anlaşmaları daha iyi tespit etmek ve önlemek için birleşme yönergelerini güçlendirmeyi değerlendirdi.

Federal düzenleyiciler de kampanyalarını Perşembe günü başlattı Perşembe günü San Jose, California’daki bir mahkeme salonunda Facebook ana şirketi Meta tarafından bir sanal gerçeklik şirketinin satın alınmasını engellemek için.

Bu durumda Federal Ticaret Komisyonu, Meta’nın Inside Unlimited’ı ve fitness uygulaması Supernatural’ı satın almasının rekabete zarar vereceğini ve antitröst yasalarını ihlal edeceğini iddia ederek bloke etmek için dava açtı.

READ  Overwatch 2 telefon gereksinimi: 'Yoksul olduğu için cezalandırıldı'

Microsoft, son yıllarda Amazon, Google ve Meta gibi teknoloji rakiplerinin maruz kaldığı daha yoğun yasal tepkilerden büyük ölçüde kurtuldu. Ancak, teknoloji endüstrisi tarihinin en pahalısı olabilecek Activision Blizzard satın alımının büyük ölçeği dikkatleri üzerine çekti.

Microsoft’un son büyük antitröst savaşı Bu, yirmi yılı aşkın bir süre önce, bir federal yargıcın, şirketin baskın Windows yazılımıyla ilgili rekabete aykırı eylemlerinin ardından şirketin tasfiye edilmesine karar vermesiyle gerçekleşti. Bu karar temyizde bozuldu, ancak mahkeme şirkete daha hafif cezalar verdi.