Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Füzeler ve insansız hava araçları ABD güçlerinin bulunduğu Irak üslerini vurdu

Füzeler ve insansız hava araçları ABD güçlerinin bulunduğu Irak üslerini vurdu

Irak’ın Anbar Valiliği’ndeki El Esad Hava Üssü’ndeki ABD askerlerinin askeri araçları, 13 Ocak 2020. Fotoğraf: John Davison – Reuters. Lisans haklarının alınması

ANBAR, Irak (Reuters) – Kaynaklar ve yetkililer, Perşembe günü insansız hava araçları ve füzelerin Irak’ta ABD kuvvetlerine ev sahipliği yapan iki askeri üssü hedef aldığını söyledi; bu, Iraklı militanların Washington’u Irak’taki Hamas’a karşı İsrail’i desteklemek için müdahaleye karşı uyarması sonrasında gerçekleşen bir dizi saldırının sonuncusuydu. Gazze.

İki güvenlik kaynağı, Irak’ın batısında Amerikan ve diğer uluslararası güçlere ev sahipliği yapan Ayn el-Esad hava üssüne füze ve insansız hava araçlarıyla ateş açıldığını, üssün içinde çok sayıda patlama sesinin duyulduğunu söyledi.

Irak ordusu üssün çevresini kapattığını ve arama operasyonu başlattığını söyledi. Kaynaklar, saldırılarda can kaybı mı yoksa hasar mı oluştuğunun henüz netlik kazanmadığını ifade etti.

Irak polisi perşembe günü yaptığı açıklamada, füzelerin Bağdat Uluslararası Havalimanı yakınında Amerikan kuvvetlerine ev sahipliği yapan başka bir askeri üssü vurduğunu söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Amerikalı bir yetkili, havaalanındaki Amerikan kuvvetlerine iki füzenin ateşlendiğini söyledi. Yetkili, bunlardan birinin ele geçirildiğini, diğerinin ise boş bir depolama tesisine çarptığını ve herhangi bir can kaybı yaşanmadığını ekledi.

Son 24 saat içinde Irak’taki Amerikan kuvvetlerine ev sahipliği yapan Irak askeri üslerini hedef alan saldırıların dördüne ulaştı.

Geçen hafta, İran’la müttefik olan Iraklı militan gruplar, Hamas militanlarının 1.400 kişiyi öldüren ölümcül saldırılarının ardından Washington’un Gazze’deki Hamas’a karşı İsrail’i desteklemek için müdahale etmesi halinde ABD çıkarlarını füzeler ve insansız hava araçlarıyla hedef almakla tehdit etmişti.

Irak’taki ABD askeri kuvvetleri Çarşamba günü iki ayrı insansız hava aracı saldırısında hedef alındı; bunlardan biri, ABD ordusunun silahlı insansız hava aracını engellemesine rağmen az sayıda askerin hafif yaralanmasına neden oldu.

READ  Batı, Ukrayna'nın talep ettiği tankları teslim edecek mi? | Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş haberleri

Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ta 2.500 askeri ve komşusu Suriye’de 900 askeri daha bulunuyor ve bu askerin görevi, 2014 yılında iki ülkedeki geniş alanların kontrolünü ele geçiren İslam Devleti’ne karşı mücadelede yerel güçlere tavsiye ve yardım sağlamak.

Ayn el-Esad Hava Üssü, Anbar Valiliği’nin batısında yer alıyor.

(Haberi Kamal Ayyash ve İdris Ali – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Yazan: Ahmed Rashid; Düzenleme: Chizuo Nomiyama, Daniel Wallis ve Lincoln Feast.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar