Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Kötüleşen koşullar nedeniyle Gazze yardım beklerken İsrail ile Hamas arasındaki savaş kızışıyor

Kötüleşen koşullar nedeniyle Gazze yardım beklerken İsrail ile Hamas arasındaki savaş kızışıyor
İsrail saldırılarının kurbanlarını taşıyan ambulanslar, 15 Ekim’de Gazze’deki El Şifa Hastanesi’nin acil servisinin girişinde toplandı. Davud Nemer/AFP/Getty Images

Sınır Tanımayan Doktorlar olarak da bilinen Sınır Tanımayan Doktorlar’ın genel müdürü Avril Benoit, Gazze’deki kamu tesislerinin eksikliğinin “çok, çok sayıda insanı öldüreceğini” söyledi.

Benoit, CNN’e, elektrik eksikliği, telefonları şarj edememe ve sık sık cep telefonu sinyal kesintileri nedeniyle Gazze’deki Şifa Hastanesi’ndeki ekibiyle iletişimini sık sık kaybettiğini, bunun da “gerçek zamanlı bilgi almayı zorlaştırdığını” söyledi.

“Bildiğimiz şey tıbbi koordinatörümüzün yakıtın felaket seviyelere ulaştığı konusunda uyardığıydı” dedi.

Benoit, ağrı kesici sıkıntısının “uzun süredir devam ettiğini” de sözlerine ekledi.

“Gerçekten anestezi sıkıntısı var. Ve yine, bu cerrahi ekipler erzaklarını paylaştırmak zorunda kalacaklar. Kimin anestezi alacağını, kimin alamayacağını, kimin hayat kurtarıcı ameliyatı geçireceğini ve kimin alacağını seçmek zorunda kalacaklar. değil” dedi.

Benoit, Gazze’deki insanların “24 saat çalışan sağlık ekipleri de dahil olmak üzere bitkin” olduğunu söyledi. “Herkes susuzluktan, yetersiz beslenmeden ve açlıktan muzdarip” dedi. “Kitlesel kayıplar için gereken müdahaleye bile odaklanabildiğimiz gerçekten zor bir durum.”

Benoit, “Bu noktada kesinlikle ölüm kalım meselesi. Bu insani yardımın saatlerce ulaştırılması zorunludur” diye devam etti: “Hiçbir yer güvenli olmadığı için şu anda Gazze’deki herkesin kaderinden derin endişe duyuyoruz.”

READ  Kırım turistler, Yevpatoria yakınlarındaki bir Rus hava savunma sistemi sahasından çıktı