Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gabon’daki subaylar askeri darbe duyurdu ve Başkan Ali Bongo’yu tutukladı

Gabon’daki subaylar askeri darbe duyurdu ve Başkan Ali Bongo’yu tutukladı
  • Bongo ailesi ülkeyi 56 yıl yönetti
  • Cunta, General Brice Oligwe Nguema’yı lider olarak atadı
  • Bongo ev hapsinden destek çağrısında bulundu
  • Gabon’da güçleri bulunan Fransa darbeyi kınadı

LIBREVILLE (Reuters) – Petrol üreticisi Gabon’daki askeri yetkililer, Çarşamba günü iktidarı ele geçirdiklerini, Başkan Ali Bongo’yu ev hapsine aldıklarını ve orta Afrika ülkesinin seçim komisyonunun Bongo’nun üçüncü dönem göreve seçileceğini ilan etmesinin ardından yeni bir lider atadıklarını söyledi.

Silahlı kuvvetleri temsil ettiklerini söyleyen subaylar, Bongo ailesinin iktidarını yarım asırdan fazla uzatacak gergin bir oylamanın ardından televizyonda seçim sonuçlarının iptal edildiğini, sınırların kapatıldığını ve devlet kurumlarının feshedildiğini duyurdu.

Televizyonda yayınlanan başka bir konuşmaya göre, saatler içinde generaller geçişe kimin liderlik edeceğini tartışmak üzere toplandılar ve oybirliğiyle başkanlık muhafızlarının eski başkanı General Brice Olegy Nguema’yı atamayı kabul ettiler.

Bu arada, evinde gözaltında tutulan Bongo, bir video açıklamasıyla yabancı müttefiklere çağrıda bulunarak, onlardan kendisi ve ailesi adına konuşmalarını istedi. Ne olduğunu bilmediğini söyledi.

Bongo’nun durumu, seçim komisyonunun Cumartesi günkü tartışmalı oylamanın galibi olduğunu ilan ettiği Çarşamba gününün erken saatlerinden itibaren dramatik bir dönüşe işaret etti.

Yüzlerce kişi, ordunun Gabon’un başkenti Libreville sokaklarına müdahalesini kutlarken, Birleşmiş Milletler, Afrika Birliği ve Gabon’un eski sömürge yöneticisi ve burada askeri konuşlanmış Fransa da darbeyi kınadı.

Gabon’da askeri gücün ele geçirilmesi, Batı ve Orta Afrika’da 2020’den bu yana sekizinci, Nijer’den sonra ise birkaç ay içinde ikinci ele geçirme oldu. Askeri subaylar Mali, Gine, Burkina Faso ve Çad’da da iktidarı ele geçirerek 1990’lardan bu yana elde edilen demokratik kazanımları sildi ve bölgede stratejik çıkarları olan yabancı güçler arasında korku yarattı.

Libreville’deki kalabalığa katılan 27 yaşındaki işsiz Jules Lebege, “Bugün yürüyorum çünkü kendimi mutlu hissediyorum” dedi ve ekledi: “Neredeyse 60 yıl sonra Bongo’ların gücü tükendi.”

READ  RAPOR: Öğretmen, kendini kedi olarak tanımlayan sınıf arkadaşını sorguladıktan sonra 'takım' istedi

Bongo, ülkeyi 1967’den beri yöneten babası Omar’ın ölümünden sonra 2009 yılında iktidara geldi. Muhalifler, ailenin eyaletin petrol ve madencilik zenginliğini 2,3 milyon insanla paylaşmak için çok az şey yaptığını söylüyor.

Bongo’nun 2016’daki tartışmalı seçim zaferinin ardından şiddetli huzursuzluk patlak verdi ve 2019’da başarısız bir darbe girişimi yaşandı.

Kendilerine Geçiş ve Kurumsal Restorasyon Komitesi adını veren Gabonlu yetkililer, ülkenin “ciddi bir kurumsal, siyasi, ekonomik ve sosyal krizle” karşı karşıya olduğunu ve 26 Ağustos’ta yapılan oylamanın inandırıcı olmadığını söyledi.

Ayrıca Başkan Noureddine Bongo’nun oğlu Valentin ve diğerlerini yolsuzluk ve vatana ihanet suçlamasıyla tutukladıklarını da söylediler.

Gabon hükümetinden henüz herhangi bir yorum gelmedi.

Reuters’in 30 Ağustos 2023’te ele geçirdiği bu fotoğrafta, Gabon ordusunun, Cumhurbaşkanı Ali Bongo Ondimba’nın yeniden seçilmesinin ardından televizyonda iktidarı ele geçirdiğini açıkladığı görülüyor. Gabon 1ere/Handout via REUTERS Lisans haklarını edinin

Reuters grafikleri Reuters grafikleri

İnversiyon “enfeksiyon”

64 yaşındaki Bongo en son cumartesi günü oy kullanırken görüldü. Oylamadan önce, 2018’de felç geçirdikten sonra televizyondaki zayıf görünümünden daha sağlıklı görünüyordu.

Nijer ve diğer Sahel ülkelerinden farklı olarak Atlantik kıyısında güneyde yer alan Gabon, istikrarı bozucu İslamcı isyanlarla savaşmak zorunda kalmadı. Ancak darbe, sorunlu bölgedeki demokratik gerilemenin bir başka işaretidir.

ECOWAS’ın şu anki başkanı olan Nijerya Devlet Başkanı Bola Tinubu, “otoriterliğin bulaşıcılığının” Afrika’ya yayıldığını söyledi. Gabon’da nasıl yanıt verileceği konusunda diğer Afrikalı liderlerle yakın işbirliği içinde çalıştığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Afrika Birliği olayları kınadı ve orduya Bongo ile ailesinin güvenliğini sağlaması çağrısında bulunurken, Çin ve Rusya istikrara hızlı bir dönüş yapılmasını umduklarını söyledi. ABD ise durumun oldukça endişe verici olduğunu söyledi.

Fransız hükümet sözcüsü Olivier Veran, “Askeri darbeyi kınıyor, seçimlerin özgür ve şeffaf yapılması yönündeki kararlılığımızı hatırlatıyoruz.”

READ  İngiliz polisi, taç giyme töreni sırasında monarşi karşıtı protestoları ele alış biçimi nedeniyle tepkiyle karşı karşıya.

Darbe, bölgedeki Fransız varlığına ilişkin daha fazla belirsizlik yaratıyor. Fransa’nın Gabon’da yaklaşık 350 askeri bulunuyor. Mali ve Burkina Faso’da son iki yıldaki darbelerin ardından güçleri sınır dışı edildi.

Gabon’da büyük manganez operasyonları bulunan Fransız madencilik şirketi Eramit, faaliyetlerini askıya aldığını söyledi.

Gabon, çoğu tükenmiş alanlardan olmak üzere günde yaklaşık 200.000 varil petrol üretiyor. Uluslararası şirketler arasında Fransız Total Energy ve İngiliz-Fransız Perenco da yer alıyor.

Uluslararası gözlemci eksikliği, bazı yabancı yayınların durdurulması, internet hizmetinin kesilmesi kararı ve oylama sonrasında gece sokağa çıkma yasağı uygulanması nedeniyle hafta sonu seçimlerinin şeffaflığı konusunda endişeler ortaya çıktı. Bongo’nun ekibi dolandırıcılık iddialarını reddetti.

Çarşamba günü internetin oylamadan bu yana ilk kez çalıştığı görüldü. Askeri cunta, internete ve tüm uluslararası yayınlara erişimin yeniden sağlandığını doğruladı ancak sokağa çıkma yasağının bir sonraki duyuruya kadar devam edeceğini söyledi.

Darbenin duyurulmasından kısa bir süre önce seçim kurulu, Bongo’nun yüzde 64,27 oyla seçimi kazandığını, ana rakibi Albert Ondo Osa’nın ise yüzde 30,77 oy aldığını duyurdu.

Gabon’un dolar cinsinden tahvilleri Çarşamba günü 14 sente kadar düştükten sonra toparlanarak dolar karşısında 9,5 sent düşüş yaşadı.

(Ek raporlama Alessandra Prentice, Edward McAllister, Elizabeth Pineau, Felix Onuah, Sophia Christensen, Sudeep Kar Gupta, Liz Lee ve Ingrid Melander tarafından yapılmıştır) Yazan: Nellie Beaton, Sophia Christensen ve Alessandra Prentice. Düzenleyen: Simon Cameron-Moore, Edmund Blair ve Mark Heinrich

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarını edininyeni bir sekme açar