Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Putin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin tutuklama emri sonrasında ilk büyük yurt dışı gezisini neden Çin’e yapıyor?

Putin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin tutuklama emri sonrasında ilk büyük yurt dışı gezisini neden Çin’e yapıyor?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kendisi hakkında savaş suçları suçlamasıyla tutuklama emri çıkarmasından bu yana ilk yurt dışı gezisine çıkmaya hazır olduğu bildiriliyor.

Putin onu ziyaret edecek Çin Kuşak ve Yol Forumu Bloomberg raporuna göre Ekim ayında.

Uluslararası Ceza Mahkemesi, Mart ayında Putin için, Ukrayna’dan çocukların yasa dışı olarak kaçırılması ve sınır dışı edilmesine karıştığı iddiasıyla tutuklama emri çıkarmış, bu durum Kremlin’de Putin yönetiminin istikrarı ve bu emrin rejim değişikliği çağrısı anlamına gelip gelmediği konusunda paniğe neden olmuştu.

Putin, tutuklama emrini yerine getirebilecek ülkelere seyahat etmekten kaçınmak için son aylarda daha düşük düzeyde bir endişeye sahipti. Ve o ortaya çıkmadı BRICS Zirvesi Kendisi için güvenli olup olmadığı konusunda aylarca süren ileri geri tartışmaların ardından geçen hafta Güney Afrika’da şahsen.

yerine, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Johannesburg’a giderken Putin sanal olarak katıldı ve bu karar, tutuklama emriyle ilgili uluslararası bir skandalı önleme girişimi olarak görüldü.

Putin diğer uluslararası gezilerden de kaçınıyor. Rusya cumhurbaşkanı bu hafta Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye önümüzdeki ay zirve için Hindistan’a gitmeyeceğini söyledi. G20 zirvesi. Kremlin sözcüsü Putin’in toplantıya katılamayacak kadar meşgul olduğunu söyledi.

Çin, Putin’in geçen yıl Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana hassas bir dengeleme hamlesi yaptı. Çin ve Rusya “Sınır Tanımayan Ortaklık” dedikleri şeyi paylaşıyor. Ancak ABD istihbarat camiasının değerlendirmesine göre Xi, Putin’in Ukrayna’yı işgal etmesiyle şaşırmıştı. Ancak Pekin, Rusya’nın eylemlerini kınamayı reddetti ve Ukrayna’daki savaş hakkında Rusya yanlısı dezenformasyon yaymak için milyarlarca dolar harcamaya devam etti.

Çin ziyareti, Başkan Xi Jinping’in Mart ayında Rusya’yı ziyaret etmesinden ve burada Putin’i “güçlü liderliğinden” ötürü övmesinden aylar sonra gerçekleşti.

READ  İsrailli bir yetkili, uluslararası toplumun bunu yapmaması halinde İsrail'in Husi isyancılara karşı harekete geçmeye hazır olduğunu söyledi

ziyaret sırasında, Pekin Kendisini yapıcı bir ortak olarak göstermeye çalıştı, Ukrayna için önerilen barış planının ayrıntılarını paylaştı (Rusya’nın yanında yer alan bir plan), bu arada savaşta “tarafsız” olduğunu iddia etti. Xi, o dönemde Çin ile Rusya arasındaki ortaklığın, ABD’nin dünya sahnesindeki nüfuzuna karşı koyma ortak hedefi doğrultusunda devam edeceğini belirtmişti.

O yolculuktan bu yana çok şey değişti. Putin, Wagner Grubu’nun başkanı Yevgeny Prigozhin’in organize ettiği isyanı savuşturmayı başardı; bu, Putin’in iktidarı elinde tutmasının önündeki en büyük zorluktu. Prigozhin’in, Rusya gözlemcilerinin, bizzat Putin’in iktidarı pekiştirmek amacıyla düzenlediği olası bir suikast olduğunu söylediği gizemli bir uçak kazasından sonra öldüğü tahmin ediliyor.

Pekin son haftalarda üst düzey yetkililer arasında da bazı huzursuzluklara tanık oldu. Önce Çin dışişleri bakanı Chen Gang ortadan kayboldu, daha sonra devrildi. Daily Beast gazetesinin haberine göre, bu ayın başlarında Pekin, Çin’in füze kuvveti birimi başkanı General Li Yuchao’yu vekiliyle değiştirdi. Bu, Xi’nin kendi rejimi üzerindeki kontrol duygusundan rahatsız olabileceğinin bir işaretiydi.

Toplantı aynı zamanda Rusya’nın önümüzdeki Ocak ayında BRICS grubunun başkanlığını devralmaya hazırlandığı ve Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın kısaltması olan kulüp kolektif siyasi ve ekonomik bağlarını geliştirmek için yeni üyeler eklemeye çalıştığı bir dönemde gerçekleşti. . dünya sahnesinde etkisi.

Rusya açısından grubun üyeliğinin değiştirilmesi, Putin Ukrayna’da savaşı sürdürürken Moskova’nın uluslararası sahnedeki izolasyonunu kırmanın bir yolu olarak görülecek gibi görünüyor.

Çin için ufuktaki bazı değişiklikler bunu göstermenin bir yolu olabilir. Pekin’e birlik ve destek Rusya, Ukrayna’yı işgal etmeye devam ederken, Moskova ile olan “sınırsız ortaklığı” sayesinde Müttefikleri uzaklaştırdıktan sonra, New York Times adı geçen.