Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

GameStop ve AMC hisseleri, Roaring Kitty’nin 3 yıl aradan sonra ilk kez paylaşım yapmasının ardından yükseldi

GameStop ve AMC hisseleri, Roaring Kitty’nin 3 yıl aradan sonra ilk kez paylaşım yapmasının ardından yükseldi

Tiffany Hagler-Gerd/Bloomberg/Getty Images

Roaring Kitty, WallStreetBets alt dizininde pandemi sırasında GameStop hisselerinde inanılmaz getiriler sağlayan önde gelen güçlerden biriydi.


New York
CNN

2021’de meme hissesi çılgınlığının alevlenmesine yardımcı olan tüccarın sosyal medyadaki sürpriz geri dönüşü, GameStop hisselerinin Pazartesi günü hızla yükselmesine neden oldu. Artışın şirketin zor durumdaki temelleriyle hiçbir ilgisi yoktu; tamamen Roaring Kitty lakaplı trader’ın X’te paylaştığı bir oyuncunun karikatürüyle ilgiliydi.

GameStop hisseleri, Keith Gill tarafından yönetilen hesabın ardından Pazartesi günü %74 arttı X tarafından paylaşılan bir fotoğrafüç yıl aradan sonra ilk katılımını işaret ediyor. Hisseler daha önce yüzde 110’dan fazla yükseldi ve Pazartesi sabahı dalgalanma nedeniyle birkaç kez durduruldu.

Veri firması S3 Partners’a göre, açığa satış yapanlar Pazartesi günü GameStop’a oynanan bahislerde 1 milyar dolarlık piyasa kaybı gördü. Açığa satış yapanlar, hisse senetlerini ödünç alarak, satarak ve daha düşük bir fiyattan satın aldıktan sonra iade ederek hisse senetlerinden kar elde etmeyi amaçlamaktadır.

Bir diğer meme hissesi olan AMC Entertainment’ın hisseleri %78 arttı. Reddit hisseleri yaklaşık %9 arttı. 2021 çılgınlığı sırasında GameStop, AMC ve diğer meme hisselerinin alımlarını askıya alan ticaret platformu Robinhood Markets’ın hisseleri %4 arttı.

Gill tarafından yayınlanan fotoğraf, elinde bir video oyunu kumandasıyla sandalyede öne doğru eğilmiş bir adamı gösteriyor. GameStop vardı Aynı karikatür şubat ayında da yayınlanmıştı.Ama mavi bir ok ve bir sandalyeyle. Jill’in karikatüründe kırmızıdır. Meme “İşler ciddileştiğinde” olarak yorumlanıyor Meme tanımanıza göre.

Gill, CNN’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

GameStop hisseleri birçok devre kesiciyi tetikledi; yatırımcıların biraz sakinleşmesine olanak sağlamak için ticarette geçici, zorunlu bir duraklama. Robinhood, Pazartesi günü sosyal medyada, platformunda GameStop hissesi alımlarını bir kez daha durdurduğu yönündeki iddiaları yalanladı.

READ  Daha fazla reklamverenin çekilmesi durumunda X, 75 milyon dolara kadar gelir kaybedebilir

Robinhood sözcüsü Anupriya Ghat, CNN’e yaptığı açıklamada, “Bu doğru değil. Robinhood, Gamestop hisselerinin satın alımını durdurmadı” dedi. Bunlar pazar çapındadır ve Robinhood’a özgü değildir.

Reddit’te “Deepf—-ingvalue” ifadesini kullanan Gill, WallStreetBets alt dizisinde GameStop hisselerinde çarpıcı getiriler sağlayan önde gelen güçlerden biriydi. Tüccarlar, açığa satış yapanları hedef alarak perakendecinin hisselerini artırıyor.

Perakende yatırımcıları, AMC Entertainment ve Bed Bath & Beyond dahil olmak üzere diğer hisse senetlerini 2021’de yükselişe geçirdi. Artık toplu olarak meme hisse senetleri veya belirli bir kültü takip eden ve temellerinden ziyade sosyal medyadaki tüccar toplulukları arasındaki popülerliklerine bağlı olarak geniş dalgalanmalar yaşayan şirketlerin hisse senetleri olarak biliniyorlar.

Gill, GameStop çılgınlığıyla ilgili 2021’deki kongre duruşmasında verdiği ifadede kendisini sıradan bir gündüz tüccarı olarak tanımladı. dedi ki GameStop çılgınlığını körüklemeye yardım etmedi Bunun yerine hisse senedinin yatırımcılar için cazip bir fırsat temsil ettiğine inanıyordu.

Gill yazılı ifadesinde, “GameStop hisselerini farkında olmayan yatırımcılara tanıtmak için sosyal medyayı kullandığım fikri mantıksız” dedi. “Kanalımın yalnızca eğitim amaçlı olduğu konusunda çok açıktım… Diğer perakende yatırımcıların hisseyi satın alıp almamasının tezimle alakası yok.

Gill ayrıca, hisse senedinin hisse başına yaklaşık 5 dolardan işlem gördüğü 2019 yazında ilk olarak GameStop hisselerini ve daha sonra alım opsiyonlarını satın aldığını söyledi. Yılın geri kalanı ve 2020 boyunca pozisyonunu güçlendirdi ve “piyasanın benzersiz GameStop fırsatından habersiz kaldığına” inandığını ifade etti.

Ancak o bile 2021’de hisse başına 483 dolar gibi yüksek bir seviyeye ulaşacağını düşünmüyordu.

Gill, “O zamanlar bunun mümkün olduğunu düşünmüştüm, ancak pek olası değil” dedi.

Jill önemli bir figürdü 2023 filmi “Aptal Para” (aktör Paul Dano tarafından canlandırılıyor), GameStop’un kısa sıkışmasına kadar geçen ve sırasındaki olayları anlatıyor.

READ  ABD hisse senetleri son satışların ardından %2 arttı; Yen dolar karşısında düşüyor

Hisse senetleri işlem gününden sonra stabil hale geldikçe seviyeler biraz değişebilir.