Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Amazon Web Hizmetleri CEO’su Adam Selipski istifa ediyor

Amazon Web Hizmetleri CEO’su Adam Selipski istifa ediyor

Üç yıldan biraz daha uzun bir süre önce Jeff yeni görevimi açıkladığında ilk işlerimden biri AWS’yi kimin devralacağını ve yöneteceğini belirlemekti. AWS’yi anlayan, kültürümüze değer veren, güçlü bir süreklilik sağlayacak ve işi büyütmeye devam edebilecek birinin olması benim için önemliydi. AWS’de birçoğu uzun vadede işin genelini yönetebilecek ancak daha deneyimli bir CEO’nun gözetiminde birkaç yıl daha deneyim kazanmanın ve öğrenmenin faydasını görebilecek güçlü liderlerimiz vardı.

Adam Selipski, 2005 yılında AWS’de işe aldığımız ilk Başkan Yardımcılarından biriydi ve Tableau’nun CEO’su olmak üzere ayrılmadan önce 11 yıl boyunca AWS satış, pazarlama ve desteğine liderlik ederek mükemmel bir yıl geçirdi. Adam’a her zaman büyük saygı duymuşumdur ve AWS’ye geri dönme olasılığını tartışmak için birkaç kez buluştuk. Bu görüşmelerde, eğer bu rolü kabul ederse muhtemelen birkaç yıl daha bu görevi sürdüreceği ve bu süre zarfında odaklanacağı şeylerden birinin yeni nesil liderliğin hazırlanmasına yardımcı olmak olduğu konusunda anlaştık.

Adam’ın devreye girip AWS’ye liderlik etmeyi kabul etmesi nedeniyle şanslıydık; hem işi parlak bir şekilde yönetti hem de liderlik ekibini büyüttü. Adam şimdi (hak ettiği bir ara verdikten sonra) bir sonraki görevine geçecek ve Matt Jarman 3 Haziran’dan itibaren AWS’nin CEO’su olacak.

Son üç yılda AWS’ye liderlik etmek için yaptığı her şey için Adam’a teşekkür etmek istiyorum. Çok çeşitli liderlik ve iş zorlukları sunan salgının ortasında göreve başladı. Onun liderliğinde ekip, kısa vadede AWS için daha az gelir anlamına gelse bile müşterilerin harcamalarını daha verimli hale getirmelerine yardımcı olmak için uzun vadede doğru kararı verdi. Bu arada ekip, Amazon Bedrock ve Amazon Q gibi birçok etkili üretken yapay zeka hizmeti de dahil olmak üzere hızla yenilik yapmaya ve yeni hizmetler sunmaya devam etti. Adam, en son 100 milyar dolarlık yıllık gelir oranına ulaşarak AWS’yi güçlü bir konumda bırakıyor. çeyrek, Gelirlerin yıldan yıla bir kez daha hızlanmasıyla. Belki de en önemlisi, AWS operasyonel performans, güvenlik, güvenilirlik ve hizmetlerimizin genel kapsamı ve derinliği konularında liderliğini sürdürüyor. Bu süre zarfında Adam’ın liderliğini ve tüm ekibin müşterilere ve işe olan bağlılığını çok takdir ediyorum.

READ  Yatırımcılar ABD enflasyon verilerini bekliyor

Bazılarınızın bildiği gibi Matt, 2005 yazında Amazon’da MBA stajyeri olarak işe başladı ve 2006 yılında ilk AWS Ürün Yöneticilerinden biri olarak şirkete tam zamanlı olarak katıldı. Başlangıçta Matt tüm AWS hizmetlerinde çalışarak ilk SLA’larımızın oluşturulmasına, yeni özelliklerin tanımlanmasına ve yeni fiyatlandırma planlarının oluşturulmasına yardımcı oldu. Daha sonra EC2 için ilk Ürün Yöneticimiz oldu ve oluşum yıllarında EC2’nin ürün yönetimine liderlik etti. Bu süre zarfında EBS’yi tanımlayan, başlatan ve işleten ekibe de liderlik etti. Matt, sonunda 2016 yılında tüm AWS Bilgi İşlem Hizmetlerinin Genel Müdürü oldu ve bunu yaklaşık dört yıl boyunca yaptı. Ürün organizasyonumuzda 14 yıl boyunca yoğun bir şekilde çalıştıktan sonra 2020 yılında Matt’ten WW Satış, Pazarlama, Destek ve Profesyonel Hizmetlere liderlik etmek üzere AWS’nin Talep Oluşturma tarafına geçmesini istedim.

Matt, yeni rolüne alışılmadık derecede güçlü beceri ve deneyim getiriyor. Son derece müşteri odaklı, harika bir ürün lideri, yenilikçi, akıllı bir problem çözücü, pek çok konuda yüksek standartlara sahip ve iş konusunda kararlı bir eğilime sahip. AWS’deki 18 yılında, sahip olduğum en iyi öğrencilerden biri. karşılaştı. Matt, müşterilerimizi ve işimizi dünyadaki herkes kadar tanıyor ve hem ürün hem de talep yaratma tarafında üst düzey liderlik deneyimine sahip. Matt ve onun AWS’deki olağanüstü liderlik ekibinin geleceğimizde yenilikler yapmaya devam ettiğini görmek beni heyecanlandırıyor; bunlar AWS’de henüz ilk günler.

Liderliği için Adam’a tekrar teşekkür ediyorum ve lütfen Matt’i tebrik ederken bana katılın.

çiy