Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gazze: BM insan hakları şefi Refah'ta olası bir 'katliama' karşı uyardı

Gazze: BM insan hakları şefi Refah'ta olası bir 'katliama' karşı uyardı

Yaklaşık 1,5 milyon insan şu anda Mısır sınırındaki güney kentinde, kaçacak hiçbir yeri olmayan mahsur kaldı.

'Korkunç' durum

Bay. Türk dedi. uyardı.

“Bugün ne yazık ki Gazze'de şu ana kadar yaşanan katliama bakıldığında Refah'ta neler olacağı tamamen hayal edilebilir” diye ekledi.

Yardım dağıtımı risk altında

Bu akın aynı zamanda Gazze'ye giren “önemsiz” insani yardımın da sonu anlamına gelebilir; bunun, ciddi açlık ve kıtlık riskiyle karşı karşıya olan yüzbinlerce insan da dahil olmak üzere geniş kapsamlı sonuçları vardır.

“Ofisim savaş yasalarını ihlal eden eylemlere karşı defalarca uyardı. Bay Turk, “Koşullar göz önüne alındığında, Refah'ta böyle bir eylemin gerçekleştirilme ihtimali, daha fazla vahşet suçunu riske atıyor” dedi.

BM insan hakları şefi İsrail'i uymaya çağırdı Yasal emirler yayınlandı Uluslararası Adalet Divanı tarafından (ICJ) ve uluslararası insani hukukun tüm kapsamıyla.

'Sorumluluk takip edilmeli'

Güney Afrika'nın açtığı bir davanın ardından BM'nin en yüksek mahkemesi olan I.C.J. beyan Geçen ay Filistinlilerin soykırım eylemlerinden korunma hakkına sahip olduğunu belirterek, İsrail'e bu tür eylemlerin önlenmesi ve Gazze'ye yardım sağlanması için “gücü dahilindeki tüm tedbirleri alması” çağrısında bulunmuştu.

“Uluslararası hukuku ihlal edenler uyarıldı. Sorumluluk bunu takip etmelidir,” dedi Bay Durg.

“Dünyanın buna izin vermemesi gerekiyor. Etkileyenler yönlendirmek yerine kontrol etmelidir. Derhal ateşkes sağlanmalı. Geriye kalan tüm rehineler serbest bırakılmalıdır. Ve siyasi bir çözüme ulaşma yönündeki kolektif kararlılığın yenilenmesi gerekiyor.

Güvenli bir yer yok

BM sözcüsü Stephane Dujarric Pazartesi günü New York'ta yaptığı olağan brifingde şu anda Gazze'de güvenli bir sığınak bulunmadığını söyledi.

Bir muhabirin sorusuna yanıt vererek, Gazze nüfusunun çoğunun şu anda Güney'de olduğunu ve BM'nin insanların zorla taşınması için çağrıldığını belirtti.

READ  Turks ve Caicos'ta tatilde yapılacak en iyi şeyler

Bu arada patlamamış mühimmatın kuzey ve güney Gazze'de “büyük bir sorun” olmaya devam ettiğini söyleyen yetkili, “insanların patlamamış mühimmatla dolu bölgelere, barınak eksikliğinden bahsetmeye bile gerek yok” geri gönderilemeyeceğini ekledi.

Bay. Dujarric ayrıca bölgedeki vahim insani duruma da dikkat çekti. Yetersiz yardım mevcutken mevcut insani yardım malzemelerinin “sadece birkaç gün dayanacağı” konusunda uyardı.

BM ve ortaklarının hayat kurtaran yardım sağlamak için “elimizden gelen her şeyi yaptığını” söyleyen yetkili, yardım ortaklarının çeşitli sağlık hizmetleriyle haftada yaklaşık 450.000 kişiye ulaştığını da sözlerine ekledi.