Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BM insan hakları şefi: Gazze'de sınır tanımayan potansiyel savaş suçu

BM insan hakları şefi: Gazze'de sınır tanımayan potansiyel savaş suçu

İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF), bu hedefe ulaşmak için Gazze Şeridi'ndeki İsrail-Gazze çitine bir kilometre mesafedeki tüm binaları yıkarak “bölgeyi temizlediği” söyleniyor. Bir deyim.

Bay. Turk İsrailli yetkililere çağrıda bulundu Dördüncü Cenevre Konferansı Askeri operasyonlar için kesinlikle gerekli olduğu durumlar dışında, işgalci bir gücün özel kişilere ait mülkleri yok etmesini yasaklar.

Yasadışı imha

“Kamu güvenliği amacıyla 'tampon bölge' oluşturmak amacıyla yapılan yıkımlar, uluslararası insancıl hukukta yer alan dar 'askeri operasyonlar' istisnasıyla bağdaşmıyor” dedi.

“Ayrıca, askeri gereklilik nedeniyle herhangi bir gerekçe olmaksızın hukuka aykırı ve gereksiz bir şekilde gerçekleştirilen geniş çaplı mülk imhası, Dördüncü Cenevre Sözleşmesinin ciddi bir ihlalidir ve bir savaş suçudur.”

Ekim ayı sonundan bu yana, BM İnsan Hakları Ofisi, OHCHRIDF, savaşın yapılmadığı veya artık yapılmadığı bölgelerde konut binalarının, sivil altyapının ve okullar ve üniversiteler gibi diğer altyapıların geniş çapta tahrip edildiğini kaydetti.

Gelir üzerindeki etki

Kuzey Gazze'de Beyt Hanun, Gazze Şehri'nde Şucaiye ve Nusırat Mülteci Kampı Gazze'nin merkezinde, diğer bölgelerin yanı sıra, son haftalarda güneydeki Han Yunus'ta çok sayıda konut binasının ve bloğunun yıkıldığına dair haberler geldi.

Bay Trump, “İsrail, sivil altyapının bu kadar kapsamlı bir şekilde tahrip edilmesi için geçerli nedenler sunmadı” dedi. Türk dedi.

Yıkımın “sivillerin bu bölgelere geri dönmesini hedeflediği veya bunu imkansız kılma etkisine sahip olduğu görülüyor” diyen yetkili, sivillerin zorla yerinden edilmesinin bir savaş suçu oluşturabileceğini de sözlerine ekledi.

READ  Black Tech, inşaat yazılımı temellerini genişletmek için 6 milyon dolarlık tohum finansmanı aldı