Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gemide kolera salgını yaşayan Türk denizciler ölülerini buraya gömdüler

Gemide kolera salgını yaşayan Türk denizciler ölülerini buraya gömdüler

İrlanda’da çok sayıda Türk adası var, ancak bunların Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan büyük ülkeyle hiçbir bağlantısı yok. Mayo İlçesindeki Inishturk ve Inish Durk Beg ile Galway İlçesindeki Güney Inishturk ‘Yaban Domuzu Adası’ndandır.

Ancak bir Türk adası daha var ve onun da Türkiye ülkesiyle bağlantısı var. Lawrence Koyu’nun ağzında, County Cork’taki devasa Pere Adası’nın doğu ucunda, Rerrin köyü yakınlarında küçük bir adacık yatıyor.

Geçtiğimiz günlerde Mayo’daki Islandmore’un 19. yüzyılın sonlarında Türk denizcilerle temas halinde olduğunu gördük. 1950’li yıllarda adada 19. yüzyıl Sultanı Abdülmecid’in resmini taşıyan Türk kökenli bir madeni para keşfedildi.

19. yüzyılın başlarında uluslararası ticaretin gelişmesi ve modern tıbbın başlangıç ​​aşamasında olmasıyla birlikte hastalıklar dünya çapında kontrolsüz bir şekilde yayıldı. Sıtma ve kolera salgınları liman şehirlerinin olağan bir özelliğiydi ve Cork şehrinde birçok ciddi salgın yaşandı.

İrlanda’da, yerel tıbbi yetkililerin kararına göre insanların veya hayvanların karantinaya alınabileceği bir dizi karantina limanı vardı. Lough Lorne ve Carlingford Körfezi’nde izole limanlar kuruldu; Terry; Killybegs; İpucu Körfezi; Dispersiyon Körfezi; Poolbeck; Warren Noktası; Belfast; Tarbert; Baltimore; Yol doğudur; Spike Adası ve Galway Körfezi. 18. yüzyılın ortalarından 19. yüzyılın ortalarına kadar faaliyet gösterdiler.

Baltimore İstasyonu, köye giden yol üzerinde tesadüfen Türk Başı yakınında bulunan ve İzolasyon Adası olarak bilinen küçük bir adadaydı. İstasyonda şüpheli kargoyu ele geçirmek için emrinde bir kadastrocu, dümenci ve altı kürekçi ve bir tekne vardı.

1871’de Havana’dan Liverpool’a yapılan ve Cobb’da (daha sonra Queenstown) mola verilen bir yolculuk sırasında münferit bir vaka meydana geldi. British Medical Journal’daki bir makale, denizcilerin sarıhumma veya veba nedeniyle karantinaya alınmasına, ancak çiçek hastalığı için karantinaya alınmamasına neden olan uygun olmayan kanunlardan yakınıyordu. Basın, yasaların derhal güncellenmesi çağrısında bulundu: “Çiçek hastalığı gibi evlerde sık görülen ve ölümcül bir salgın için karantinayı uygulayacak veya hastane düzenlemeleri yapacak bir güç yok”.

READ  2023 NFL biçerdöverinde OU'dan beş çıkarım

Castletownbar’da önemli tıbbi konularda karar verecek böyle bir karantina istasyonunun bulunmaması bir ithalat limanı için şaşırtıcıydı. Böylece 19. yüzyılın başlarında bir Türk gemisi Pere Adası’na vardığında, gemide çok sayıda hasta denizcinin bulunduğunu belirten bir bayrak taşıyordu ve gemi Lawrence Koyu’na yanaşmıştı. Geminin tamamı karantinaya alındı. Gemiye erzakların yerel halk tarafından getirilip getirilmediği bilinmiyor ancak çok sayıda denizci hastalıklara yenik düştü. O bahtsız ruhlarla Türk Adası dakikasında buluşmaya karar verildi. Ada mezarlık olarak kullanılmadan önce adanın bir adı yoktu.

Ulusal Anıtlar Servisi’ne gönderilen bir e-posta yerel hikayeleri doğruladı. “Türk Adası’nda, Lawrence Koyu’nun girişinin doğu tarafında, Bearhaven Limanı’nın güneyinde, yoğun eğrelti otları ve söğütlerle kaplı küçük bir ada var. Kıtlık öncesi dönemde bir Türk gemisinde koleraya yakalanan denizciler ölülerini adaya gömüyordu. Üç mezar kaldırım taşları ile işaretlenmiştir.

Pere Adası’nda, ana gemiye demirlemiş, hepsi daha küçük olan birkaç uydu adası daha var. Türk Adası’nın batısında Braglak ve Koyun Adaları; Batıda, deniz fenerinin yakınında, keşfedilmeyi bekleyen bir isimle Illoundoonak, güneyde ise Illauna yer alıyor.

Tatil yerleri giderken Türk Adası sonsuzluğu düşünmek için hiç de kötü bir yer değil. Adada Türk denizcilerin mezar yeri olabilecek bazı tümsekler var ama orası kürk, funda, çalı ve ısırgan otlarıyla o kadar kaplanmış ki bunların kesin yeri belirlenemiyor.

Oraya nasıl gidilirPere Adası’na feribotla gidin; Lawrence Koyu’nun ağzının hemen dışında Türk Adası bulunmaktadır. Veya Sandmount Körfezi’ndeki plajdan anakaradan kanoyla çıkın.

Diğerleri: İngiliz Tıp Dergisi; 18/02/1871