Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

George Carlin'in Malikanesi Özel Yapay Zeka Konusunda Açılan Davayı Sonuçlandırdı

George Carlin'in Malikanesi Özel Yapay Zeka Konusunda Açılan Davayı Sonuçlandırdı

George Carlin'in mirası ile üretken yapay zekayı izinsiz bir özel programda son komedyeni ve tarzını taklit etmek için kullanan podcast yapımcıları arasında bir anlaşmaya varıldı.

Podcast'in sunucuları Will Sasso ve Chad Koltgen dostumGeorge Carlin'in mirası Salı günü mahkemeye davanın çözülmesine yönelik bir anlaşma yapıldığını bildirdi. Mülkiyetin avukatı Josh Schiller, anlaşmaya göre, halihazırda kaldırılmış olan ve çizgi roman haklarını ihlal edecek şekilde filme alınmış olan videonun daha fazla kullanılmasını engelleyen bir tedbir çıkarılacağını söylüyor. Anlaşmanın ek şartları açıklanmadı. Schiller mali zarar olup olmadığı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Bu anlaşma, bir ünlünün sesinin veya görüntüsünün yapay zeka araçları kullanılarak kötüye kullanılmasıyla ilgili bir davanın ilk çözümünü temsil ediyor. Hollywood'un, teknolojinin aktörlerin, müzisyenlerin ve komedyenlerin kişisel markalarını rıza veya tazminat olmaksızın istismar etmek için kullanıldığına dair alarm verdiği bir dönemde geldi.

Schiller, “Bu, yapay zeka teknolojisini nasıl kullandığınız konusunda çok dikkatli olmanız ve insanların sıkı çalışmasına ve iyi niyetine saygı duymanız gerektiği mesajını veriyor” diyor. Anlaşmanın “yapay zeka teknolojisinin bir sanatçının veya tanınmış kişinin haklarını ihlal etmesi durumunda benzer anlaşmazlıkların ileriye dönük olarak çözülmesi için bir plan görevi göreceğini” de sözlerine ekledi.

George Carlin'in kızı yazar ve yapımcı Kelly Carlin, “Bu dava, yapay zeka teknolojilerinin oluşturduğu riskler ve yalnızca sanatçılar ve yaratıcılar için değil, aynı zamanda dünyadaki her insan için uygun koruma önlemlerine duyulan ihtiyaç konusunda bir uyarı görevi görüyor” dedi. Bir deyim.

Yasal mücadele bir saat süren özel başlıklı programdan kaynaklanıyor George Carlin: Öldüğüme sevindimOcak ayında YouTube podcast kanalında yayınlandı. Bu bölümde, komedyenin imza stilini ve temposunu taklit eden, yapay zeka tarafından yaratılan George Carlin, yapay zeka tarafından oluşturulan görüntülere ilişkin yorumları anlatıyor ve realite televizyonunun yükselişi, yayın hizmetleri ve yapay zekanın kendisi gibi güncel konulara değiniyor.

READ  WWE Crown Jewel Turnuvasında Yılın Oyuncusu durumu açıklandı

“Türünün ilk örneği” olarak tanımlanan program, kısa mesajlar ve sosyal medya da dahil olmak üzere sunucunun kişisel kayıtlarının çoğuna erişimi olan “Dudesy AI” adlı yapay zeka yazılımının kullanımı etrafında dönüyor. Hesaplar ve göz atma geçmişi – Sasso ve Kultgen tarzında bölümler yazmak için.

Schiller, podcast yayıncılarının George Carlin'in malikanesiyle temasa geçtiğini ve videoyu kaldırmayı ve bundan sonra hiçbir platformda yeniden yayınlamamayı kabul etmeyi teklif ettiğini söyledi. Şöyle ekliyor: “Bundan hızlı ve onurlu bir şekilde ilerlemek istedik.” [Carlin’s] Miras ve bundan kurtularak onu geri alın.

Davada, komedyenin telif hakkıyla korunan eserlerinin izinsiz kullanımı nedeniyle telif hakkı ihlali iddia edildi.

Videonun başında, George Carlin'in özel programlarını yaratan yapay zeka yazılımının, komedyenin mülküne ait olan elli yıldan fazla bir süredir eğitim materyali olarak emildiği açıklanıyor.

Şikayette ayrıca George Carlin'in adının ve benzerliğinin kullanılmasıyla tanıtım hakkı yasalarının ihlal edildiği iddia edildi. Özel programın tanıtımından, ölen komedyenin yapay zeka araçları kullanılarak “diriltildiği” George Carlin yapay zeka tarafından oluşturulan bir devam filmi olarak bahsetti.

Bu, Dudesy'nin bir ünlüyü taklit etmek için yapay zekayı kullandığı ilk sefer değildi. Geçtiğimiz yıl Sasso ve Kultgen, yapay zeka tarafından üretilen Tom Brady'nin bir komedi rutini sergilediği bir bölüm yayınladı. İkilinin durdurma ve vazgeçme mektubu almasının ardından kaldırıldı.

Bir kişinin görünüşünü veya sesini taklit etmek için yapay zekanın kullanımını kapsayan federal yasaların yokluğunda, bir dizi eyalet yasası boşluğu doldurdu. Ancak bu tür korumaları geçirmeyen eyaletlerde yaşayanlar için çok az başvuru yolu var ve bu da Hollywood'un baskı yapmasına neden oluyor.

Bu durum, Temsilciler Meclisi'ndeki iki partili bir koalisyonun, derin sahtekarlıklar ve ses klonlama da dahil olmak üzere izinsiz dijital kopyaların yayınlanmasını ve dağıtımını yasaklayacak, uzun süredir beklenen bir yasa tasarısını Ocak ayında sunmasına yol açtı. Mevzuat, federal düzeyde fikri mülkiyet hakları vererek bireylere kendi görüntü, ses ve görsel benzerliklerinin kullanılmasına izin verme konusunda münhasır hak vermeyi amaçlıyor. Tasarıya göre izinsiz kullanımlar ağır cezalara tabi olacak ve münhasır hakları etkilenen kişi veya gruplar tarafından dava açılabilecek.

READ  Kanye West, Bianca Sensori'nin doğum gününü Instagram'da kutluyor - Billboard

Mart ayında Tennessee, müzisyenleri izinsiz olarak seslerini taklit etmek amacıyla yapay zekanın yetkisiz kullanımından korumayı amaçlayan yasayı geçiren ilk eyalet oldu. ELVIS Yasası, koruduğu alana bireyin “sesini” ekleyerek devletin uzun süredir devam eden tanıtım hakkı yasasına dayanmaktadır. Kaliforniya henüz statüsünü güncellemedi.

Salı günkü anlaşma, OpenAI'nin 15 saniyelik bir kayıttan bir kişinin sesini yeniden oluşturabilecek yeni bir aracı piyasaya sürmeye hazırlanmasının hemen ardından geldi. Kendisine bir kayıt ve bir metin verildiğinde, o metni kayıttan bir sesle okuyabilir. Sam Altman liderliğindeki grup, teknolojiyi yanlış bilgi yaymak ve dolandırıcılığı kolaylaştırmak için insanların kimliğine bürünmek için kullanmak gibi potansiyel zararları daha iyi anlamak için yayınlamadığını söyledi.

Yapay zeka ses simülatörlerinin yükselişiyle birlikte, hak ihlalinde bulunan içeriği barındıran platformların sorumluluğa tabi olup olmayacağı konusunda tartışmalar sürüyor. DMCA kapsamında, YouTube gibi platformlar, hak ihlalinde bulunma potansiyeli taşıyan bu tür içeriği kaldırmak için belirli adımlar attıkları sürece belirli güvenli liman hükümlerinden yararlanabilir. Sanatçı savunuculuk grupları yasanın gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Schiller yaptığı açıklamada, “Bu kendi kendine ortadan kalkacak bir sorun değil” dedi. “Mahkemelerde hızlı ve güçlü eylemlerle karşılanmalı ve teknolojisi silah haline getirilen yapay zeka yazılım şirketleri de bir dereceye kadar hesap verme sorumluluğu taşımalıdır.”