Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Klaus Makela Chicago Senfoni Orkestrasını yönetiyor

Klaus Makela Chicago Senfoni Orkestrasını yönetiyor

Onlarca yıldır Georg Solti, Daniel Barenboim ve Riccardo Muti gibi dev şeflerin liderliğini üstlendiği Chicago Senfoni Orkestrası, Salı günü, bir sonraki müzik direktörlüğünün karizması ve berraklığıyla orkestranın cazibesini artıran 28 yaşındaki Finli şef Klaus Makela olacağını duyurdu. . Klasik müzikteki hızlı yükselişi.

Makela, 2027 yılında 31 yaşında beş yıllık sözleşmeye başladığında, topluluğun 133 yıllık tarihindeki en genç şef ve Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük bir orkestrayı yöneten en genç şeflerden biri olacak.

Hemen müzik direktörü olacak Makela, bir röportajında ​​yaşının önemli olmadığını düşündüğünü belirterek, 12 yaşından başlayarak hayatının yarısından fazlasını orkestrayı yönettiğini kaydetti.

“Bunun hakkında düşünmüyorum” dedi. “Müziğin aslında yaşı yoktur.”

2027'de Amsterdam'daki Kraliyet Concertgebouw Orkestrası'nın şefliğini de üstlenecek olan Makela, Chicago Senfoni'ye katılmasının sebebinin “o yoğunluğa, geçmişteki aynı sese” sahip olduğunu söyledi.

Oradaki son konuk görünümünü hatırlayarak, “İstediğiniz her şeyin daha iyi olabileceğini ve daha fazlasını yapabileceğini hissettim” dedi. “Bir orkestra şefi için bu çok özel bir duygu çünkü başarabileceklerinizin hiçbir sınırı olmadığını görüyorsunuz.”

Makela bu hafta orkestrayı yönetmek için Chicago'da olacak. Yakın zamana kadar ilişki içinde olduğu yıldız piyanist Yuja Wang ile birlikte sahneye çıkması planlandı. İkisi klasik müzikte güçlü bir ikiliydi ve bazen birlikte performans sergiliyorlardı. Wang geçen hafta herhangi bir sebep göstermeden konserlerden çekildi. Yerine çellist Sol Gabetta getirilecek.

Chicago Senfoni Başkanı Jeff Alexander, bir röportajda Makela'nın müzisyenlerle bağlantısının, 2022'de Prokofiev, Stravinsky ve Helleborg'dan oluşan bir program hazırlayarak birlikte prova yaptıkları ilk birkaç dakikadan itibaren açıkça görüldüğünü söyledi.

Orkestra şefleri kısa süre sonra Makela'nın izini sürmeye başladı ve New York, San Francisco, Tokyo ve Oslo'daki performanslarına gizlice katıldı. Şubat 2023'te Mahler, Sibelius ve López Bellido'nun programına katılmak üzere geri döndüğünde ona resmi olarak iş teklif edildi.

READ  Calvin Klein'dan Jeremy Allen White, Emmy Ödülleri'nde sahnede gömleğini çıkarmakla tehdit etti

Alexander, “Her deneyim, bunun gerçekten özel ve yeni bir ilişki olabileceğine dair ilk duygumuzu yeniden doğrulamaya başladı” dedi.

Sektörün en çok aranan şeflerinden biri olan Makela, halihazırda Oslo Filarmoni ve Paris Filarmoni Orkestrası'na liderlik ediyor. Sözleşmeleri 2027'de sona erdiğinde bu gruplardan ayrılacağını, böylece Chicago ve Amsterdam'daki orkestralara odaklanabileceğini söyledi.

McKella'nın atanması Chicago'da nesiller arası bir değişime yol açacak: McKella, 2010'dan 2023'e kadar Chicago Senfoni Orkestrası'nı yöneten ve ömür boyu fahri müzik direktörü olan 82 yaşındaki kıdemli şef Muti'nin yerini alacak.

Chicago Senfoni, 385 milyon dolarlık bağışıyla Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en zengin ve en popüler orkestralardan biridir. Ancak pandeminin neden olduğu devam eden mali sıkıntı, artan maliyetler ve bir zamanlar kazançlı bir gelir kaynağı sağlayan aboneliklerdeki uzun ve kademeli düşüş gibi zorluklarla karşı karşıya. Konsere katılım, istikrarlı bir şekilde artmasına rağmen, pandemi öncesi seviyelerin altında kalıyor (bu sezon yüzde 83'e kıyasla yaklaşık yüzde 79).

Orkestra, Makela'nın konsere giden gençler de dahil olmak üzere yeni izleyicileri klasik müziğe çekmesine yardımcı olabileceğini umuyor.

Makela, “Yaşlıların hiçbir sorunu yok” dedi. “Fakat elbette ideal olarak çok geniş ve çeşitli bir kitleye sahip oluruz.”

Görev süresi boyunca McKella, Mahler'in “Diriliş” senfonisi ve Bach'ın St. Matthew Passion'u gibi standart repertuarın yanı sıra Monteverdi'nin “Vespro della pieta virgin” ve William Walton'un koro eseri “Belshazzar's Feast” gibi daha az bilinen eserleri ele almayı umduğunu söyledi. “

Ayrıca, Unsuk Chin, Thomas Larcher, Andrew Norman ve Anna Thorvaldsdottir'i en sevdiği çağdaş besteciler olarak adlandırarak yeni parçalar sipariş etmeyi bir öncelik haline getireceğini de söyledi.

“Orkestra için repertuar açısından, aynı muhteşem sesi geliştirip mümkün olduğunca esnek hale getirme açısından tamamen yeni bir sayfa açabileceğimizi hissediyorum” dedi.

READ  Eleştirmenlerce beğenilen müzakerelerle dolu bir haftanın ardından görüşmeler çıkmaza girdi - The Hollywood Reporter

Chicago Senfoni ayrıca gruba daha fazla kadın ve farklı ırklardan insanları dahil etmek için çalışıyor. Orkestrada 59 erkek ve 34 kadın var; yalnızca birkaç siyahi ve Latin üye var.

Pandemi seçmeleri geciktirdiği için orkestrada alışılmadık derecede yüksek sayıda boş kontenjan var (15). Makela bunu “değişim fırsatı” olarak tanımladı. Orkestra, seçmelerle ilgili geri bildirimi hemen sağlamaya başlayacağını söyledi.

Helsinki'deki Sibelius Akademisi'nde eğitim gören Makela, müzik ve teknolojiyle ilgili deneylerine atıfta bulunarak yakın zamanda San Francisco Senfoni Orkestrası'ndan ayrıldığını açıklayan Finlandiyalı arkadaşı Esa-Pekka Salonen'in modellerinden bazılarının olduğunu söyledi. Berlin Filarmoni Orkestrası şefi Kirill Petrenko'ya hayranlığını dile getirerek, programlama konusunda cesaret gösterdiğini söyledi.

Bu haftaki konserler McKayla'nın Chicago'ya üçüncü ziyareti olacak. Şehrin sanatını, mimarisini ve yemeklerini sevdiğini ve yoğun kış mevsiminden korkmadığını söyledi.

“Finli olduğum için hava koşullarından korkmuyorum” dedi. “Çok uygun görünüyor.”