Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

George Clooney’nin SAG-AFTRA grevini sona erdirme önerisini açıklıyoruz

George Clooney’nin SAG-AFTRA grevini sona erdirme önerisini açıklıyoruz

George Clooney, Ben Affleck, Scarlett Johansson ve diğer ünlüler Salı günü SAG-AFTRA’ya liderlik etmek için bir teklif sundular ve bunun oyuncuların 98 günlük grevinin sona ermesine yardımcı olacağını umuyorlar.

Ancak teklif, haftalardır süren müzakereler sonucunda ortaya koyduğu taleplere sadık kalan sendikanın müzakere komitesi tarafından Çarşamba günü reddedildi.

Nedenini anlamak için teklifin daha derinlerine inmek faydalı olabilir.

İki ana bileşen var: yüksek gelirli aktörlere yönelik artan faydalar ve düşük gelirli aktörlere ilk ödemenin yapılmasını sağlamak için artıklarda bir değişiklik.

Aidatları artırın

Mevcut kurallara göre, SAG-AFTRA üyeleri her yıl 231,96 $ temel ücret artı 1 milyon $’a kadar kapsanan kazancın %1,575’ini ödüyor. A-lister’ların teklifi, bu tavanı ortadan kaldıracak ve bir aktörün kapsanan kazançlarının tamamını %1,575’lik bir değerlendirmeye tabi tutacak.

Clooney bunun yılda 50 milyon dolar gelir getireceğini tahmin ediyordu. (Bu yüksek görünüyor, çünkü oyuncuların tavanın üzerinde yılda yaklaşık 3,2 milyar dolar kazandığını ima ediyor; bu da yaklaşık 160 oyuncunun yıllık ortalama 21 milyon dolara denk geliyor ki bu çok zor bir miktar.)

Daha da önemlisi, buradaki temel sorun SAG-AFTRA grevinin aidatlarla ilgili olmamasıdır. SAG-AFTRA, sendika finansmanını artırmak için değil, oyuncuların gelirini artırmak için grevde. İki şey birbirinin yerine geçemez. Sendika aidatlarındaki artış, stüdyoların oyunculara veya emeklilik ve sağlık fonlarına olan borçlarını telafi edemez.

Aidatların toplu sözleşme süreciyle de hiçbir ilgisi yoktur, çünkü bunlar sendika ile Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği arasındaki müzakereye tabi değildir. SAG-AFTRA’nın ulusal kurulu tarafından hazırlanan bu kararın, sendikaya daha fazla ödeme yapma fikri üzerine yüksek gelirli aktörlerin satılmasını da içerebilecek ayrı bir süreçten geçmesi gerekecek.

SAG-AFTRA muhtemelen herhangi bir ek fon için kullanım alanı bulacak olsa da, sendikanın aidatlarında bir azalma yaşanmıyor. Sendika, üretimin salgın öncesi seviyelere yükselmesiyle birlikte geçen mali yılda önceki yıla göre önemli bir artışla 127 milyon dolar aldığını bildirdi.

READ  Olivia Rodrigo, grubun Coachella'daki buluşma setinde No Doubt ile performans sergiliyor

SAG-AFTRA başkanı Fran Drescher, aidatların bir eyaletin emeklilik ve sağlık planlarını finanse etmek için kullanılamayacağını açıkladı Instagram videosu Perşembe gecesi yayınlandı.

“Bir çeşit elma ve portakal gibi” diye açıkladı. Artan aidatların “bununla ilgili yaptığımız sözleşmeyi hiçbir şekilde etkilemediğini” de sözlerine ekledi.

Geriye kalan yapı “aşağıdan yukarıya”dır.

Grup ayrıca, en düşük ücret alan oyunculara ilk ödemenin yapılacağı ve en yüksek gelir elde edenlerin geri kalanı en son alacağı bir artık yapı da öneriyor.

Bu, israfı kar paylaşımıyla karıştırıyor gibi görünüyor. A listesindeki aktörler, bir “şelale” sisteminde arka uçta ödenen kârın belirli bir yüzdesi için pazarlık yapabilirler. Daha fazla kâr geldikçe para akmaya başlar, dolayısıyla oyuncunun şelalenin neresinde olduğu büyük bir fark yaratır.

Atık bu şekilde işlemez. Artıklar, hak sahibi olan herkese aynı anda ödenir. Ne zaman bir proje yeni bir ortama satılsa ya da televizyonda yeniden yayınlansa, sendika sözleşmeleri kimin neye değeceğini tam olarak belirtir. İsrafın kârla hiçbir ilgisi yoktur. “Şelale” yoktur ve oyuncunun nerede konuşlandığı önemli değildir.

Drescher, Instagram videosunda kalan öneriye de değindi.

“Bu, son derece deneyimli sendika sözleşmeli personelimiz, müzakerecilerimiz ve avukatlarımız tarafından incelendi ve maalesef bunun geçerli olmadığını söylediler” dedi. “Dürüst olmak gerekirse burası çok dikkatli bir iskambil evi.”


Yani bu önerilerin hiçbiri temsilcileri 98 gün greve iten sorunlara değinmiyor. Bu konular şunlardır: sendikanın aktörlere akan gelirden pay ödenmesi önerisi, enflasyona ayak uydurmak için asgari ücretin artırılması ve yapay zeka ile ilgili düzenlemeler.

Bu tekliflerin, grevi sona erdirmeye yönelik samimi bir arzunun yanı sıra hissiyattan da kaynaklandığı görülüyor. Soylular mecburduryüksek gelirli aktörlerin bu karara varmak için fedakarlık yapması gerektiğini öne sürüyor.

READ  Kongre üyesi Warner'ın soruşturulması çağrısında bulundu - The Hollywood Reporter

Bununla birlikte, SAG-AFTRA Müzakere Komitesi’nin bakış açısına göre teklif, mümkün olan en iyi anlaşmaya ulaşmanın anahtarı olan birlik duygusunu ve komitenin tekliflerine bağlılığı zayıflatıyor gibi görünüyor. Ayrıca yüksek gelirli oyuncuların, stüdyoların ödemeyi reddettiği şeyleri ödemek için bir şekilde devreye girmesi gerektiğini, böylece stüdyoların onlar için ödeme yapma baskısını azaltması gerektiğini de belirtiyor.

Üst düzey temsilcilerin bir çözüme ulaşmaya yardımcı olmak için neler yapabilecekleri sorulduğunda, görüşmelere yakın bir kişi grev hattına katılmalarını önerdi.