Haziran 10, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir NASA görüntüsü, yeni doğan yıldızları geride bırakan ilk süper kütleli kara deliği gösterebilir.

Muhtemel bir süper kütleli kara delik (sol alt ok), bir galaksiden fırlarken (üst ok) bir yıldız izi (orta ok) bırakır.NASA/ESA/Pieter van Dokkum ve diğerleri/Astrophysical Journal Letters 2023

  • A NASA Hubble resmi İlk asi kaçak yumru görünebilir Kara delik keşfedildi.

  • Bir nesneden uzaklaşan bir nesneyi gösteren bir yol gökada Bir kara deliğin dışarı atıldığını ima ediyor.

  • Haydut kara delik, resme yeni yıldızlardan oluşan bir iz gönderen bir şok dalgası yaratmış olabilir.

the Hubble uzay teleskobu hala yapıyor Türünün ilk keşifleri Uzayda otuz yılı aşkın bir süre sonra. sonuncu? Galaksimizin ilk süper kütleli kara deliğine ilişkin gözlemler değişti.

Gökbilimcilerden oluşan bir ekibin yeni bir şekilde önerdiği şey budur. sabit çevrimiçi yayınlandı. Yeni çalışmayı yöneten Yale astrofizikçisi Peter van Dokkum’a göre, çalışma Astrophysical Journal Letters’da yayınlanmak üzere gözden geçirildi.

Çalışmaya dahil olmayan uzmanlar bile ekibin bulgularından heyecan duyuyor.

Araştırmada yer almayan ancak araştırmasında kara delikleri simüle eden Rochester Teknoloji Enstitüsü’nden astrofizikçi Manuela Campanelli, Insider’a “Gözlemlerin tümü bu senaryoya uyuyor” dedi.

‘Kötü’ bir süper kütleli kara deliğin ilk olası görüntüsü

İki görüntü, alçalan ve sola doğru soluk bir yola sahip uzak bir parlak nokta gökadasını göstermektedir.

Bir galaksiden ayrılan yıldızların izi (her iki görüntünün sağ üst köşesindeki nokta) sol altta bir noktaya daralarak süper kütleli bir kara deliğin varlığına işaret eder.NASA/ESA/Pieter van Dokkum ve diğerleri/Astrophysical Journal Letters 2023

Yukarıda gördüğünüz, olanların hikayesini anlatan aynı şeyin iki fotoğrafı.

Sağdaki büyütülmüş resme bakın: sağ üstteki büyük nokta bir galaksi. Ardından, sol altta bir nokta ile biten, ondan kaçan soluk çizgiyi takip edin. Bilim adamlarının kaçak kara deliğin saklandığına inandıkları yer burasıdır.

Kara deliklerDoğası gereği görünmezdir. Gökbilimcilerin herhangi bir kara deliği “görebilmesinin” nedeni, onun sıcak bir gaz diski, yıldızlar ve diğer görünür kozmik nesnelerle çevrili olmasıdır.

READ  Yenilikçi NASA helikopteri, Mars'tan uzay aracı enkazını yayar

Ancak bu görüntülerin en şaşırtıcı yanı, kara deliğin arkasında gördüğünüz çizgidir. Yakındaki yıldızları incelerken araştırmacıların dikkatini çeken şey buydu.

Kara delikten çıkan uzun kuyruğun aslında, kara deliğin kendi galaksisinden fırlatılmasından sonra oluşan, uzayda yırtılan ve galaksiler arası gaz bulutlarının yıldızlara çökmesine neden olan bir şok dalgası yaratan yeni doğan yıldızların bir izi olduğunu düşünüyorlar. . . .

Van Dokkum, Insider’a “Resimdeki o tuhaf çizgiyle gerçekten bir hata yaptığımı düşündüm” dedi. “İlk başta herhangi bir astrofiziksel nesneye benzemiyordu. Sonra gerçek olduğu ortaya çıktı. Diğer veri kümelerinde de vardı. İşte o zaman heyecanlandım.”

Kara deliklerin yıldızları yutması ve yok etmesiyle ünlü olmasına rağmen, onları da bu yıldız yaratmış gibi görünüyor.

Daha fazla not, belki James Webb Uzay Teleskobugörüntüdeki nesnenin gerçekten süper kütleli bir kara delik olduğunu doğrulamak için gerekli.

Süper kütleli bir kara delik neden kötü olur?

süper kütleli kara delikler Milyarlarca güneş kütlesine sahip akıllara durgunluk verecek derecede yoğun nesneler ve bilim adamları evrende bir güneş olduğuna inanıyorlar. her galaksinin merkezi. Söylemeye gerek yok, birini evinden kovmak çok fazla güç gerektirir.

İşi yapabilecek böyle bir felaket olayı, iki galaksinin iki galaksiyle çarpışmasıdır. Merkezi kara delikler birleşiyor. Kara delikler arasındaki çarpışma, evrendeki en şiddetli ve güçlü olaylardan biridir ve daha küçük bir kara deliğin kalıntılarını boşluğa gönderebilir.

Astrofizikçiler, kara deliklerin diğer kara delikler tarafından galaksilerinden dışarı itilmeleri durumunda “kaçabileceklerini” veya “kaçabileceklerini” uzun süredir varsaydılar.

Ancak hiç kimse, galaksiler arası uzayda dolaşan bir kara deliğin varlığını, çok daha az bir kara deliğin varlığını doğrulamadı. kocaman Haydut kara delik.

Ve iki galaksinin çarpışması, haydut bir kara deliğin en basit açıklaması olsa da, görünüşe göre burada olan bu değil.

READ  NASA, yeni bir Megarocket elbisesinin provasını erteledi

Diğer 2 kara delik, nadir görülen bir şiddet olayında bunu dışarı atmış olabilir

Van Dokkum, bu kara deliğin özellikle nadir, dramatik ve şiddetli bir çıkışa sahip olduğuna inanıyor. İşte onun teorisi: iki galaksi birleşti ve süper kütleli kara delikleri, muazzam yerçekimleri nedeniyle birlikte düştü.

Bu her zaman olur. Hubble, aşağıdaki görüntüdeki gibi çok sayıda kompakt gökada görüntüledi. Bir sonraki adım, bu birleşmeyi bu kadar garip yapan şeydi.

Hubble galaksileri birleştiriyor

NASA, ESA ve Hubble Heritage Foundation (STScI / AURA) -ESA / Hubble İşbirliği ve K. Noll (STScI)

Ekip, üçüncü bir galaksinin üçüncü bir kara deliğe ulaştığına ve yerçekiminin üç kara deliğin karmaşık bir dansına neden olduğuna ve bunun sonucunda içlerinden birinin patlamasına inanıyor.

Uzayda birleşen iki renkli galaksi

JWST tarafından bir çift birleşen gökada yakalandı.ESA/Webb, NASA & CSA, L. Armus, A. Evans

Van Dokkum’un ekibinin hesaplamalarına göre, o zamandan bu yana, 39 milyon yıllık bir süre boyunca, kaçak kara delik kendi galaksisinden saniyede yaklaşık 1.600 kilometre (yaklaşık 1.000 mil) hızla uzaklaşıyor. Referans olarak, bu hızda, tüm Dünya’yı döndürmek 25 saniye sürer.

Temel olarak, bu süper kütleli kara delik (eğer öyleyse) üçüncü bir tekerleğe sahip ve evinden atıldı. Bu üçüncü galaksinin kanıtı henüz doğrulanmadı, ancak ekip galaksinin diğer tarafında gördükleri, diğer iki kara deliğin birleştiğine ve ardından geri tepme ile fırlatıldığına inandıkları yolu araştırıyor.

Van Dokkum, “Resim gerçekten hikayeyi anlatıyor” dedi.

Campanelli, bunun olayı son derece nadir kıldığını, çünkü teorisyenlerin genellikle böyle bir senaryoda öne sürdüğü geleneksel kara delikler yerine üç kara delik içerdiğini söyledi.

Jet sosyete değilseniz yeni doğan yıldızların izini sürün

Van Dokkum’un Hubble görüntüsündeki bulanık iz için diğer açıklama oldukça yaygın: Serbest bırakılan malzeme jetleri Çok aktif kara deliklere sahip galaksilerin merkezlerinden biridir.

READ  Bilim adamları, Ceres gezegeninin beklenmedik jeolojik aktivitesinin kaynağını belirliyor

Ancak hem Van Dokkum hem de Campanelli, yeni görüntüdeki pistin şekline göre bunun pek olası olmadığını söylüyor. Galaktik merkezlerden fırlayan jetler, aşağıdaki Hubble görüntüsünde görüldüğü gibi, madde bir noktadan fırlayıp uzaklara yayılırken, galaksiden uzağa doğru ışıma yapar:

Bulutlu pembe jetler galaksiden fırlıyor

Hercules A galaksisinin kalbindeki süper kütleli bir kara delikten inanılmaz yerçekimi enerjisi jetleri.NASA Goddard

Bunun yerine, van Dokkum’un Hubble görüntüsünün izi kayboluyor karşı gökada. Gezici bir kara delik galaksiler arası gazda şok dalgaları ürettiğinde oluşan bir dizi yeni yıldız gibi görünüyor.

Campanelli, galaksinin kompakt, düzensiz şeklinin birleşmelerden oluşan galaksilerin “tipik” olduğunu ekledi.

Van Dokkum, “Gerçek olmadığı ortaya çıkarsa şaşırırdım” dedi. “Gerçek değilse, aslında birkaç başka gaz bulutunun veya bir çizgi gibi görünecek şekilde sıralanmış gibi görünen bir şeyin birleşimi olduğunu düşünüyorum.”

Görünmez olmalarına rağmen, diğer galaksilerden bize gizlice yaklaşan haydut süper kütleli kara delikler konusunda endişelenmemize gerek yok.

Van Dokkum, “Yakınımızda olsaydı izlerini görebilirdik” dedi.

Orijinal makaleyi şu adreste okuyun: İşle ilgilenen