Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gizemli “Z” ile işaretlenmiş Rus tankları Ukrayna’ya giriyor

Gizemli “Z” ile işaretlenmiş Rus tankları Ukrayna’ya giriyor

Bu hafta doğu Ukrayna’ya giren düzinelerce Rus tankı ve diğer askeri araçlar, yanlarında boyalı gizemli beyaz bir “Z” ile ortaya çıktı ve sosyal medyada sembolün anlamı hakkında spekülasyonlara neden oldu.

Araçların videoları ve hareketsiz görüntüleri, karakteri tek başına veya beyaz bir üçgen, kare veya daire ile çevrili olarak gösterir. Her iki tarafında iki çizgi bulunan beyaz üçgen, kırmızı üçgenler, beyaz daireler, beyaz üçgenler ve beyaz çizgiler gibi diğer semboller de bazı araçlarda görüldü.

İşaretler sadece tanklarla sınırlı değil, aynı zamanda kamyonlarda ve amfibi ekskavatörlerde de görüldü.

Çoğu gözlemci, işaretlerin sırayla Rus güçlerine yapılan göndermeleri belirlediğine dikkat çekiyor. Dost ateşinin kurbanı olmaktan kaçınmak için. Diğerleri, etiketlerin, araçların hangi şirketin parçası olduğunu veya bir istila durumunda nereye gitmeleri gerektiğini belirleyebileceğini iddia etti.

Bu sinyaller, savaşta kullanılan araçlar için normların dışında değildir. Dünya Savaşı sırasında, Birleşik Devletler Ordusu Benzer etiketler kullanılıyor Tanımlama amacıyla zırhlı araçlarda ve ciplerde.

Pek çok araçta “Z” harfinin tek başına veya beyaz bir üçgen, kare veya daire ile çevrili olduğu görülmüştür.
sosyal medya / east2west haberleri
Rus güçleri Ukrayna sınırına ilerliyor
Rus birlikleri, arabalarında gizemli bir Z harfi ile Ukrayna sınırına ilerliyor.
sosyal medya / e2w

Rus asker artışını izleyen bir Twitter hesabı olan Ukrayna Savaş Raporu, “Rus askeri araçlarının birçok videosu ‘Z’ etiketleri ile yükleniyor. Bizim değerlendirmemiz, savaş sırasında askerler tarafından kullanılan ‘dost veya düşman’ kimlik etiketleridir” , gönderildi, İngiliz Telegraph gazetesine göre Gazete. Hesap o zamandan beri sosyal ağ sitesinden askıya alındı.


en yenisini al güncellemeler New York Post’un canlı yayınıyla Rusya ve Ukrayna arasındaki çatışma hakkında.


Cumartesi Doktora Ukrayna sınırındaki birkaç farklı araca dikkat çeken Rus savunma politikasının öğrencisi ve gözlemcisi Rob Lee, tahmin etmek Semboller “farklı çalışma ekiplerini veya seviyelerini belirlemek” için kullanılır.

Lee daha sonra popüler bir Rus Telegram kanalından pankartların ne anlama geldiğini iddia eden bir gönderiye işaret etti.

READ  Ukrayna Savaşı: Rusya'nın yakıt sıkıntısı çekmesi üzerine ikinci Ukrayna buğday kargo gemisi Türkiye'ye geldi
Rus güçleri Ukrayna sınırına ilerliyor.
Benzer işaretler, Amerika Birleşik Devletleri tarafından II. Dünya Savaşı sırasında tanımlama amacıyla kullanılmıştır.
sosyal medya / e2w
Rus askeri araçları bir "z" arabanın yanında.
Bazıları, işaretlerin dost ateşinden kaçınmak için kullanıldığını düşünüyor.
sosyal medya / east2west haberleri

Kaynak, Rus askeri teçhizatındaki taktik sinyallerin ne anlama geldiğini söyledi: Kharkiv’in yönü [Triangle] Slaviansk, Kramatorsk [Circle] Mobil Yedekleme”, gönderinin çevrilmiş versiyonu Okumak.

Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Kharkiv, Rusya sınırından 20 mil uzaktayken, Slaviansk ve Kramatorsk, kendi kendini ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin ve Rus yanlısı ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin dışında yer alıyor.

İşaretlerin araçların yönünü gösterdiği doğrulanmadı.

Lee’nin belirttiği gibi bir başka olasılık, potansiyel farklılıkların “farklı iş ekiplerine” atıfta bulunmasıdır.

“Şimdiye kadar görülen ‘Z’ işaretlerinin çoğu bir karenin içindeydi, ancak Msta-B obüslü bu Ural kamyonunun bir üçgen içinde bir tane var. Muhtemelen daha büyük bir oluşum veya seviye içinde farklı çalışma ekiplerini gösteriyor. Bu Valuyki’de. ,” o cıvıldamakUkrayna sınırından sadece 16 mil uzaklıktaki bir Rus şehrine atıfta bulunuyor.

Rusya, Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmeye devam ederse, Onun güçleri bekleniyor ayrılıkçı bölgelerden batıya ve Moskova’nın yakın zamanda ortak askeri tatbikatları genişlettiği Belarus’tan güneye ilerlemek.

İşaretler ayrıca Rus müdavimleri ile sınırlı değildir.

Salı günü Lee, “Rosgvardia Kuvvetleri” – Rusya Ulusal Muhafızları – ve “Avtozaks (mahkum nakliye kamyonları)” olduğunu iddia ettiği güçlerin fotoğraflarını paylaştı.

Rus Rosgvardia kuvvetleri Belgorod bölgesinde Z işaretiyle görülüyor.
Bazıları, mahkumlar için ulaşım araçları olan Rus Rosgvardia Birlikleri ve Avtozaks olarak belirli araçları tanımladı.
sosyal medya / e2w

“Bu dev bir kırmızı bayrak. Bunlar Rosgvardia askerleri ve Belgorod’da ‘Z’ ile işaretlenmiş Avtozaklar (mahkum nakliye kamyonları). Rosgvardia kuvvetlerinin herhangi bir istilada yer alacağına dair güçlü bir işaret.” cıvıldamak.

Spekülasyonlara rağmen, diğer araştırma kuruluşları, işaretlerin tam anlamı konusunda kafa karıştırıyor.

“Birçok insan bize bu ‘Zorro ekibini’ soruyor ama araçlara neden bu dev Z’yi çizdiklerini bilmiyorum. Bazıları bunun kendi uçakları için bir işaret olduğunu düşünüyor, böylece uçakları bombalanmıyor. Ancak her gün çok fazla araç trafiği görüyoruz ve bu Z çok nadir, Çatışma İstihbarat Ekibinden Ruslan Leviev cıvıldamak geçen hafta sonu.

READ  Arap Denizi'nde nükleer silahlı bir denizaltıyı nadir ziyaret eden bir Amerikalı general

Kısa bir süre sonra, Belinkat muhabiri Eric Toler daha net Ruslan’ın sekiz yıldır bu tür işaretleri araştırdığını.

Toller, “Cevap: ‘Zorro Squad’ veya (bugün itibariyle) yan taraflarında Latince Z ile boyanmış tüm Rus askeri araçları,” diye yazdı. “Ruslan 8 yıldır durmadan bu şeyleri izliyor ve ne oldukları hakkında hiçbir fikri yok ve daha önce hiç görmedi. Öyleyse en kötüsünü varsayalım, bence/Korku.”

Batılı yetkililer, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca 150 ila 190.000 asker yığdığını tahmin ediyor ve Batı’daki pek çok kişi her an bir saldırıdan korkuyor.