Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

GM ve Ford, Tesla’nın elektrikli araç şarj teknolojisini benimserken, bunun tüketiciler için anlamı şu:

GM ve Ford, Tesla’nın elektrikli araç şarj teknolojisini benimserken, bunun tüketiciler için anlamı şu:

DETROIT (AP) — Gelecek yıldan itibaren General Motors ve Ford tarafından üretilen elektrikli araç sahipleri, elektrikli araçlarını Tesla’nın ülkedeki türünün en büyük ağı olan birçok şarj istasyonunda şarj edebilecekler.

Hareketlerinin bir parçası olarak, Detroit bölgesindeki her iki otomobil üreticisi de Tesla’nın elektrikli bir aracı bir şarj istasyonuna bağlayan fiş olan EV Şarj Konnektörünü benimsemeye karar verdi.

General Motors ve Ford’un Tesla’nın şarj sistemine katılmasıylaOtomobil endüstrisinin geri kalanı da aynı şeyi yapmak zorunda kalabilir. Eğer öyleyse, önümüzdeki yıllarda taze, garantili bir gelir akışı sağlayacak olan Tesla için büyük bir zafer sağlayacaktır.

Şu anda iki ana tip elektrikli araç şarj soketi var: Tesla’nın Kuzey Amerika şarj standardı ve neredeyse tüm diğer otomobil üreticileri tarafından kullanılan CCS. Başka hangi otomobil üreticilerinin Ford ve GM’e katılabileceği henüz belli değil.

Ne değişecek?

17.000 şarj soketi ile Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ağı kontrol ediyor. İstasyonları diğerlerinden daha hızlı şarj edebilir. Genellikle daha güvenilirdirler ve ana seyahat şeritlerinin yakınında daha güvenli konumlarda bulunurlar. General Motors ve Ford ile yapılan yeni anlaşmalar kapsamında, bu şirketlerin elektrikli araçları gelecek yıldan itibaren 12.000 Tesla Supercharger soketini şarj edebilecek. Tesla, General Motors No. 2 ve Ford No. 3 ile Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan elektrikli araç. Bu üç şirket EV pazarının büyük bir bölümünü kontrol ettiğinden, analistler diğer otomobil üreticilerinin bundan kaçınmak için Tesla ile ortak olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor. Arkada bırakılmak. rekabet açısından dezavantajlı durumda. “Müşterilerimin Supercharger’lara erişimi olmamasını istiyor muyum ve onlardan araba için 100.000 dolar mı alacağım?” dedi KPMG’nin küresel otomobil başkanı Gary Silberg.

Tesla olmayan bir elektrikli arabam olursa ne olur?

GM veya Ford tarafından yapılmışsa, onu Tesla şarj cihazlarına bağlayabilmeniz için muhtemelen bir adaptör satın almanız gerekecektir. Bunun ne kadara mal olacağı belli değil. CCS konektörleri olan ağlarda da şarj etmeye devam edebilirsiniz. Arabanız başka bir üretici tarafından yapıldıysa, bu noktada Tesla şarj cihazlarına erişiminiz olmayacaktır. Ancak DOE’ye göre, CCS konektörleriyle donatılmış, büyüyen bir kamu istasyonları ağı var – yaklaşık 54.000 konum ve yaklaşık 139.000 soket. Ancak yalnızca 7400 istasyon, yalnızca birkaç dakika içinde büyük bir şarj sağlayabilen DC hızlı şarj cihazlarıdır.

READ  Twitter Edinme Hakkında Tweet Sorularını Yanlışlamak için SEC Mektubu

Gelecekte Tesla dışında bir elektrikli araba alırsam ne olur?

2025’te General Motors ve Ford, yeni elektrikli arabalarına Tesla şarj cihazlarıyla uyumlu prizler kurmaya başlayacaklarını söylüyor. Bunun yerine bir CCS şarj cihazı kullanmak için bir adaptöre ihtiyacınız olacak veya her iki teknolojiyi de barındırabilen bir şarj istasyonu bulacaksınız. Diğer otomobil üreticileri de muhtemelen Tesla’nın sistemine geçiş yapacak olsa da, bu adaptöre muhtemelen en az birkaç yıl ihtiyaç duyacaksınız. Guidehouse Insights analisti Sam Abuelsamid, “2027 yılına kadar Kuzey Amerika için tasarlanmış ve CCS satış noktalarına sahip yeni elektrikli araçların büyük olasılıkla olmayacağını göreceğimizi düşünüyorum” dedi.

Burada büyük kazanan kim?

General Motors ve Ford, finansal düzenlemelerle ilgili pek fazla ayrıntı yayınlamadı. Ancak, Ford ve GM araçları daha fazla ücret aldıkça Tesla’nın gelirinde bir artış olacağı açık. GM, anlaşma için hiçbir harcama yapmadığını söyledi; Tesla, şarj etmesi için müşterileri tarafından ödenecek. GM ve Ford EV sahipleri de kazanıyor çünkü daha önce sahip oldukları şarj cihazı sayısını iki katına çıkarabilecekler.

Kim kaybeder?

Diğer otomobil üreticileri Tesla’yı tercih ederse, ChargePoint, EVgo veya Electrify America gibi kendi şarj ağlarını geliştiren şirketler sıkıntıyı hissedecektir. Tüm hızlı şarj cihazlarının bir Tesla fişiyle çalışabileceğinden emin olmaları veya örneğin daha iyi konumlara istasyonlar ekleyerek ve onları daha güvenilir hale getirerek daha rekabetçi hale gelmeleri gerekecek. Abu Samed, “Bu noktaya kadar, CCS donanımlı araç sahipleri için Tesla ile rekabet etmek zorunda kalmadılar” dedi. Silberg, Tesla ağı daha fazla araca açık olduğu için diğer şirketlerin yatırımcıları çekmekte zorlanabileceğini söyledi. Ancak, uyum sağladıkça tüketiciler daha fazla nakliye seçeneğine sahip olmalıdır. O şirketlerin altını ateşe vereceksiniz” dedi.

READ  Elon Musk, yeni bir platforma ihtiyaç var mı diye soruyor. Twitter'da ifade özgürlüğüne yönelik eleştirilerin ardından

Diğer otomobil üreticileri Tesla’ya katılma konusunda ne diyor?

değişir. Kia, Nissan ve Toyota yorum yapmaktan kaçındı. Hyundai, teknolojisini değerlendirmeye devam ettiğini ancak duyuracak bir şeyi olmadığını söyledi. Stellantis bir yanıt üzerinde çalıştığını söyledi. Volkswagen, CCS standardına uyduğunu söylüyor. Bir VW emisyon dolandırıcılığı anlaşmasından elde edilen parayla kurulan Electrify America, 2026 yılına kadar şarj cihazı sayısını ikiye katlamayı planlıyor. Şu anda 840 istasyona ve yaklaşık 4.000 sokete sahip.