Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

GM ve Stellantis yeni bir sözleşmeye varmak için yoğun sendika görüşmelerinde bulunuyorlar ve henüz bir anlaşma yok

GM ve Stellantis yeni bir sözleşmeye varmak için yoğun sendika görüşmelerinde bulunuyorlar ve henüz bir anlaşma yok

GM logosu, 16 Mart 2021’de Detroit, Michigan, ABD’deki General Motors genel merkezinin cephesinde görünüyor. REUTERS/Rebecca Cook/File Photo Lisans haklarının alınması

27 Ekim (Reuters) – Chrysler’in ana şirketi Stellantis (STLAM.MI) ile Birleşik Otomotiv İşçileri arasındaki görüşmeler, altı haftalık grevi sonlandıracak bir iş sözleşmesi anlaşmasına varmak için yoğun müzakerelere girişirken Cuma günü öğleden sonra da devam etti. General Motors (GM.N) ile daha fazla görüşme yapılması bekleniyor.

Ford Motor (FN), Çarşamba günü, Detroit’in Üç Büyük otomobil üreticisi arasında, Eylül ortasından bu yana 45.000 Detroit Üç otomotiv işçisinin katıldığı grevleri çözüme kavuşturmak için bir anlaşma müzakere eden ilk şirket oldu. Anlaşma büyük olasılıkla GM ve Stellantis ile yapılacak yeni UAW sözleşmeleri için bir model oluşturacak.

Kaynaklar, hem GM hem de Stellantis’in beklendiği gibi yüzde 25’lik maaş zammı da dahil olmak üzere temel ekonomik şartlarda Ford’la aynı fikirde olduğunu ancak geçici işçi kullanımı da dahil olmak üzere bazı nihai kritik konuların önemli bir çekişme noktası olmaya devam ettiğini söyledi. Kaynaklar, saat 17:00 (EST) itibarıyla herhangi bir anlaşma sağlanmadığını söyledi.

GM ve Stellantis ile Perşembe günü başlayan görüşmeler Cuma gününün erken saatlerine kadar uzatıldı, ardından ertelendi ve Cuma günü geç saatlerde devam edildi.

GM CEO’su Mary Barra ve UAW Başkanı Sean Fine Perşembe günkü görüşmelere katılırken Fine, tartışmalar için Cuma öğleden sonra Detroit banliyösündeki Stellantis ofislerindeydi.

GM hisseleri %4,6 düşüşle 27,22 dolardan kapandı. Stellantis hisseleri New York’ta %2,4 düşüşle 18,04 dolardan kapandı.

Ford’un hâlâ sendika üyeleri tarafından onaylanması gereken anlaşması, sözleşmenin dört buçuk yıllık süresi boyunca yüzde 25’lik ücret artışını, emeklilik katkı paylarının artırılmasını ve şirket çalışanları için düşük ücret seviyelerinin ortadan kaldırılmasını içeriyor. Ford’da belirli parça operasyonları.

READ  Chevy'nin ilk elektrikli Blazer'ı 47.000 dolardan başlıyor ve FWD, RWD veya AWD seçenekleri sunuyor

Bu aynı zamanda en yüksek maaşı almak için gereken süreyi sekiz yerine üç yıla indiriyor ve UAW, tesislerin kapatılması nedeniyle grev yapma hakkını kazanıyor.

UAW, ağırlaştırma mekanizmaları ve yaşam maliyeti dikkate alındığında anlaşmanın toplam ücret artışlarının %33’ten fazla olacağını belirtti.

Ford’un mali işler müdürü John Lawler Perşembe günü yaptığı açıklamada, grevin otomobil üreticisine 1,3 milyar dolar kar ve 80.000 araca mal olduğunu söyledi.

(Washington’dan David Shepardson ve Detroit’ten Joseph White tarafından rapor edilmiştir) Düzenleyen: Chizuo Nomiyama, Peter Henderson ve Matthew Lewis

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar