Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gelecek hafta Wall Street, ABD’li hisse senedi yatırımcılarının Fed yaklaşırken köpüklü Hazine piyasasını izlemesi konusunda gergin

Gelecek hafta Wall Street, ABD’li hisse senedi yatırımcılarının Fed yaklaşırken köpüklü Hazine piyasasını izlemesi konusunda gergin

Bir tüccar, 27 Ekim 2023, New York City, ABD’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) sahada çalışıyor. REUTERS/Brendan McDiarmid Lisans haklarının alınması

NEW YORK (Reuters) – Finansal piyasalar, Fed toplantısı, ABD istihdam verileri ve teknoloji devi Apple Inc.’in kazançlarının hisse ve tahvillerin gidişatını belirleyeceği önemli bir haftaya hazırlanıyor. Yılın geri kalanı.

Artan Hazine getirileri ve jeopolitik belirsizliğin hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmasıyla Ekim ayı volatilite konusundaki itibarını korudu. S&P 500 ay boyunca %3,5 düştü ve kayıplarını artırarak Temmuz sonundaki zirvesinin %10’dan fazla altına düştü.

2023’ün geri kalanında yolculuğun zor olup olmayacağı büyük ölçüde tahvil piyasasına bağlı olabilir. Fed’in faiz oranlarına ilişkin “uzun vadeli” duruşu ve ABD’de artan mali kaygılar, fiyatlarla ters yönde hareket eden gösterge 10 yıllık Hazine tahvil getirisini bu ayın başında %5’e, yani bir yılın en yüksek seviyesine itti. Getiriler, kısmen alıcılar için hisse senetleriyle rekabet ettikleri için hisse senetleri için olumsuz bir gelişme olarak görülüyor.

Yatırımcılar, Fed’in 1 Kasım’daki para politikası toplantısında şahin mesajını güçlendirmesi halinde getirilerin daha da yükselebileceğinden endişe ediyor. Gelecek Cuma günü güçlü ABD istihdam verileri, ekonomiyi soğutmak ve enflasyonun toparlanmasını önlemek için faiz oranlarının yüksek tutulması durumunu güçlendirirse, daha yüksek getiriler için bir katalizör olabilir.

CFRA Research baş yatırım stratejisti Sam Stovall, “Piyasa tahvil getirilerinin zirveye ulaştığına inandığında hisse senetleri toparlanmaya başlayacak” dedi.

Genel olarak vadeli işlem piyasaları, Fed’in Kasım ayında faiz oranlarını artırmayacağına dair neredeyse kesin bir fiyatlama yapıyor ve CME’nin FedWatch aracına göre merkez bankasının Aralık ayında faiz oranlarını sabit tutma şansı yaklaşık %80. Ancak politika yapıcılar, piyasaların daha önce beklediğinden daha uzun bir süre olan 2024’ün büyük bölümünde faiz oranlarını mevcut seviyelerde tutacaklarını umuyorlardı.

READ  Amerika'nın son güçlü arabasından sorumlu kadınla birlikte binmek

NorthEnd Private Wealth’in yatırım sorumlusu Alex McGrath, yatırımcıların “başka bir faiz artırımını masaya koymak için her bir ekonomik veri noktasının ne kadar artması gerektiği konusunda bir bekleme oyunu” oynadıklarını söyledi.

ABD GSYİH’sının üçüncü çeyrekte %4,9 oranında büyümesiyle birlikte, işgücü piyasasının hala çok sıcak olduğuna veya Fed’in enflasyon kontrolünü daha da sıkılaştırma ihtiyacı duyduğuna dair işaretler daha fazla oynaklığa yol açabilir.

Enflasyon ve kısıtlayıcı para politikasına ilişkin endişelerini koruyan İngiltere Merkez Bankası baş yatırım stratejisti Charlie Ripley, “Yaz aylarında gördüğümüz güçlü büyümenin dördüncü çeyrekte de devam edip etmeyeceği konusunda bir dönüm noktasındayız” dedi. kaynıyor. Allianz Yatırım Yönetimi.

Tahvil piyasasındaki endişelere ek olarak, Hazine Bakanlığı’nın bu hafta sonuna doğru yapılacak ihalelerin boyutlarını açıklaması bekleniyor. Artan federal açık ve arz fazlasına ilişkin endişeler getirilerin yükselmesine yardımcı oldu.

Yatırımcılar ayrıca, aralarında Tesla ve Google’ın da bulunduğu bazı büyüme ve teknoloji devlerinin hayal kırıklıkları yaşadığı bir kazanç sezonunda Apple’ın Perşembe günü açıklayacağı sonuçları bekliyor. Nasdaq 100 teknoloji endeksi, yıllık bazda hâlâ %30 civarında yükselişte olmasına rağmen, en yüksek seviyesinden %11 düşüş yaşadı.

Bazı yatırımcılar satışlarda en kötü dönemin geride kalmış olabileceğine inanıyor.

CFRA Research’ten Stovall, borsadaki toparlanmanın mevsimsel eğilimleri takip edeceğini söyledi. 1945’ten bu yana S&P 500’ün Kasım ayında ortalama %1,5 artış göstererek yılın en iyi performans gösteren üçüncü ayı olduğunu söyledi.

Daha genel olarak bazıları, bu yıl borsadaki ticaret modellerinin dördüncü çeyrekte bir toparlanmaya işaret ettiğine inanıyor.

Ned Davis Research’e göre, S&P 500’ün Temmuz ayında en az %10 yükseldiği ve ardından Ağustos ayında düştüğü 14 vakada, bu yıl da olduğu gibi, endeks yılın son dört ayında her defasında yükseldi. Bu durumlarda ortalama kâr %10’du.

READ  Amazon, Prime Video Reklamların 29 Ocak'ta Yayınlanacağını Abonelere Duyurdu - Son Tarih

Schwab Finansal Araştırma Merkezi ticaret ve türevler genel müdürü Randy Frederick, teknik göstergelere göre hisse senetlerinin “aşırı satış” bölgesinde göründüğünü ve ekonomik verilerin beklendiği gibi gelmesi durumunda yükselebileceğini söyledi.

“Borsa 4. çeyreğin sonundaki ralliye hazırlanıyor.”

David Randall bildiriyor. Düzenleme: Ira Iosibashvili ve Richard Chang

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar