Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

GM ve UAW işçi grevini sona erdirmek için geçici anlaşmaya vardı

GM ve UAW işçi grevini sona erdirmek için geçici anlaşmaya vardı

United Auto Workers (UAW, Local 230) üyeleri ve destekçileri, 26 Eylül 2023’te Ontario, Kaliforniya’daki Chrysler yedek parça departmanının önünde grev hattında yürüyor.

Patrick T. Fallon | AFP | Getty Images

DETROIT – Kaynakların CNBC’ye verdiği bilgiye göre, Birleşik Otomotiv İşçileri ve General Motors, ABD’de altı haftadan fazla süren hedefli işçi grevlerinin ardından sendika ile Detroit’teki otomobil üreticileri arasındaki toplu pazarlık görüşmelerine son verecek bir anlaşma üzerinde anlaşmaya vardı.

General Motors, tarihsel çekişmeli görüşmelerin ardından sendikayla anlaşmaya varan son Detroitli otomobil üreticisi oldu. İki tarafın son tarih olan 14 Eylül’e kadar anlaşmaya varamaması üzerine ülke çapında on binlerce işçi greve başladı.

GM-UAW görüşmelerine aşina olan iki kaynak, müzakerelerin anlaşmaya varmak için dün gece ve sabahın erken saatlerine kadar sürdüğünü söyledi.

UAW ve GM sözcüleri Pazartesi günü yorum yapmaktan kaçındı.

Ford Motor Company, Çarşamba günü sendikayla geçici bir anlaşmaya varan ilk şirket oldu ve ardından Cumartesi günü Chrysler’in ana şirketi Stellantis ile bir anlaşma yapıldı.

Dört buçuk yıllık geçici anlaşmaların hâlâ her otomobil üreticisinin üyeleri tarafından onaylanması gerekiyor. %25 ücret artışı gibi anlaşmaların temel ekonomisi, Ford’un ilk anlaşmasına göre modellendi.

Sendika, Ford ve Stellantis anlaşmaları hakkında kümülatif olarak, zamlar ve sosyal yardımların en yüksek ücreti saatte 40 doların üzerine çıkardığını, buna başlangıç ​​ücretlerinin de yüzde 68 artışla saat başına 28 doların üzerine çıktığını söyledi.

Bu anlaşmalar aynı zamanda yaşam maliyeti düzenlemelerini de yeniden sağladı, sekiz yıllık en yüksek ücretlere giden yolu üç yıla indirdi ve diğer önemli ölçüde iyileştirilmiş faydaların yanı sıra fabrikaların kapatılmasına karşı grev hakkına izin verdi.

Kaynaklar CNBC’ye GM anlaşmasının bu iyileştirmelerle tutarlı olduğunu söyledi.

READ  Dir, HP, Nordstrom ve diğerleri

Grevler GM, Ford ve Stellantis’in toplam üretim kaybına milyarlarca dolara mal oldu. Ford Perşembe günü yaptığı açıklamada, sendikanın grevinin kendisine 1,3 milyar dolara mal olduğunu ve anlaşmanın üyeler tarafından onaylanması halinde, üretilen her araç için işçilik maliyetlerini yaklaşık 850 ila 900 dolar artıracağını söyledi.

GM Salı günü grevin kendisine yaklaşık 800 milyon dolara mal olduğunu söyledi.

Önerilen anlaşmalar, müzakerelerin modern tarihte olduğundan daha çatışmacı ve stratejik bir hal aldığı Birlik için bir rekor teşkil ediyor.

Sendika, üç otomobil üreticisiyle müzakerelere aynı anda başladı; UAW liderlerinin her bir otomobil üreticisiyle ayrı ayrı müzakere ettiği, çabalarına odaklanacak bir lider şirket seçtiği ve ardından bir ön liderlik anlaşması yoluyla geri kalan anlaşmaları tasarladığı yakın tarihin dışına çıktı.

Sendikanın tüm taleplerine boyun eğmenin rekabet güçlerini ve hatta uzun vadeli hayatta kalmalarını etkileyeceğini söyleyen şirketler için iş anlaşmalarının işçilik maliyetlerini ne kadar artıracağı hemen belli değil.

Deutsche Bank yakın zamanda Ford ile yapılan anlaşmanın maliyetindeki toplam artışın, anlaşma süresi boyunca yaklaşık 6,2 milyar dolar olacağını tahmin etti. General Motors’ta 7,2 milyar dolar; Ve Stellantis’te 6,4 milyar dolar.