Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Meta, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ın reklamsız sürümleri için 12,99 Euro’ya kadar ücret alacak

Meta, Avrupa’da Facebook ve Instagram’ın reklamsız sürümleri için 12,99 Euro’ya kadar ücret alacak

Meta Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Avrupa’daki kullanıcılar için önümüzdeki aydan itibaren ilk kez Facebook ve Instagram için reklamsız bir abonelik seçeneği sunacağını söyledi; bu, hükümet baskısının büyük teknoloji şirketlerini temel ürünlerini değiştirmeye nasıl teşvik ettiğinin bir işareti.

Sosyal medya şirketi şunları söyledi: AB, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’ye katılma seçeneği sunarak “gelişen Avrupa düzenlemelerine” uydu. Meta, Kasım ayından itibaren kullanıcıların Facebook veya Instagram’ı reklamlarla ücretsiz olarak kullanmaya devam etmeyi veya reklam görmeyi durdurmayı seçebileceklerini söyledi.

Maliyet, web üzerinde aylık 9,99 € (10,58 $) ile iOS ve Android cihazlarda aylık 12,99 € (13,75 $) arasında değişecek ve Facebook ve Instagram’daki bağlı kullanıcı hesapları için geçerli olacak. 1 Mart 2024’ten itibaren ek hesaplara web sürümü için ayda 6 Euro ve mobil erişim için ayda 8 Euro tutarında ek ücret uygulanacaktır.

Meta’nın ana faaliyet alanı uzun zamandır kullanıcılara ücretsiz sosyal ağ hizmetleri sunmaya ve bu hedef kitleye ulaşmak isteyen şirketlere reklam satmaya odaklanmıştır. Ücretli katmanın sağlanması, teknoloji şirketlerinin, özellikle Avrupa’da, veri gizliliği kurallarına ve diğer hükümet politikalarına uyacak şekilde ürünleri nasıl yeniden tasarlamaları gerektiğini gösteriyor. 27 ülkede 450 milyona yakın insanın yaşadığı Avrupa Birliği’nde Amazon, Apple, Google, TikTok ve diğerleri de yeni kurallara uyum sağlamak için değişiklikler yapıyor.

İnsanların mahremiyetini korumak için, AB’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı, Temmuz ayında Meta’nın, Facebook, Instagram ve WhatsApp dahil olmak üzere kendi platformlarındaki kullanıcılardan ve üçüncü taraf web sitelerinden ve uygulamalarından toplanan verileri, aksi belirtilmedikçe birleştirmesini etkin bir şekilde yasakladı. kullanıcılardan Açık izin almıştır. Bu, AB düzenleyicilerinin Ocak ayında kullanıcıları Facebook’u kullanmanın bir koşulu olarak kişiselleştirilmiş reklamları kabul etmeye zorladığı için Meta’ya 390 milyon Euro tutarında para cezası verme kararının ardından geldi.

READ  Ford, UAW grevinin ardından Chicago Heights tesisinde 243 kişiyi işten çıkardı

Meta, Avrupa Adalet Divanı’nın Temmuz ayındaki kararında, abonelik hizmetinin Avrupa’da sunulmasının karara uymanın bir yolu olabileceğini belirttiğini söyledi. Abonelik, kullanıcıların kişisel verilerinin reklam satmak için kullanılmadan platformlara erişmesine olanak tanıyabilir.

Şirket, yaptığı açıklamada, “Bu gelişen Avrupa düzenlemelerinin ruhuna ve amacına saygı duyuyoruz ve bunlara uymaya kararlıyız” dedi. ifade Yeni ücretli katmanı web sitesinde duyurdu.

Mita, insanların bilgilerini gizli ve güvenli tutmaya kararlı olmakla birlikte, “reklam destekli İnternet”in insanlara kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler sunarken aynı zamanda küçük işletmelerin potansiyel müşterilere ulaşmasına da olanak sağladığına inandığını ekledi.

Avusturya’da Meta’yı hedef alan yasal zorluklarla üründe değişiklik yapılmasına yardımcı olan gizlilik aktivisti Max Schrems, abonelik tekliflerinin Avrupa Birliği’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği olarak bilinen veri gizliliği yasasına uymadığını söyledi. Mahkemede buna itiraz etme sözü verdi.

Schrems, “Haklarınız için ödeme sistemine geçersek, bu, mahremiyet hakkınız varsa, ceplerinizin ne kadar derin olduğuna bağlı olacaktır” dedi. “Bunun yasalara uygun olup olmadığından çok şüpheliyiz.”

Meta’nın yanı sıra, Dijital Piyasalar Yasası adı verilen başka bir AB yasası nedeniyle Apple’ın Mart ayına kadar müşterilerin ilk kez App Store’a alternatif indirmelerine izin vermesi bekleniyor. Teknoloji endüstrisinde rekabeti teşvik etmek için Dijital Piyasalar Yasası geçen yıl kabul edildi. Google da yeni yasaya uyum sağlamak için değişiklikler yapıyor.

Geçen Aralık ayında Amazon, Avrupa Birliği antitröst düzenleyicileriyle yapılan anlaşmanın şartları uyarınca, üçüncü taraf satıcıların şirketin web sitesindeki daha değerli gayrimenkullere erişmesini sağlamak için alışveriş hizmetinde de değişiklikler yaptı.