Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google Çeviri 110 yeni dil için destek alıyor

Google Çeviri 110 yeni dil için destek alıyor

Google, 2006 yılında Google Çeviri’yi başlattı. O zamandan bu yana şirket yavaş yavaş ve istikrarlı bir şekilde platforma daha fazla dil desteği ekliyor. Geçtiğimiz ay şirket 24 yeni dil desteği ekleyerek desteklenen dillerin toplam sayısını 133’e çıkardı.

Ancak Google hiçbir zaman Google Çeviri’ye şu anda olduğu kadar çok dil eklemedi. Google’da var Duyuru Google Çeviri’nin aldığı “Şimdiye kadarki en büyük genişlemeŞirket, 110 yeni dil desteği ekleyerek desteklenen dillerin toplam sayısını 243’e çıkarıyor.

Karşılaştırıldığında, Apple Translate 20 dili, Microsoft Translator ise 135 dili desteklemektedir. Bu, Google’a ilk üç oyuncu arasında üstünlük sağlıyor.

Hikaye videodan sonra devam ediyor..

Google Çeviri artık toplam 243 dili destekliyor

Google’a göre bu başarıya şirketin PaLM 2 büyük dil modelinin yardımıyla ulaştı. Yeni desteklenen dillerden bazıları Afar, Kantonca, Manx, Nkowi, Punjabi (Shahmukh), Amazigh (Amazigh) ve Tok Pisin’dir.

Goog, 110 dilin yeni eklendiğini söylüyor”614 milyondan fazla konuşmacıyı temsil ediyorlar ve çevirileri dünya nüfusunun yaklaşık %8’ine açıyorlar.

Google şunu da ekledi: “Bazıları 100 milyondan fazla insan tarafından konuşulan başlıca küresel dillerdir. Diğerleri küçük yerli topluluklar tarafından konuşulmaktadır; bunlardan birkaçının neredeyse hiç anadili yoktur, ancak aktif yeniden canlandırma çabaları vardır.

Fon, Kikongo, Luo, Ga, Swati, Venda ve Wolof da dahil olmak üzere 110 dilin dörtte biri Afrika’dan geliyor ve bu, Afrika dillerinin Google Translate’de bugüne kadarki en büyük genişlemesi haline geliyor.

READ  Yeni bir sızıntı, Samsung Galaxy S24 teknik özelliklerinin listesini ve lansman tarihini ortaya koyuyor