Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google, cinsiyet ayrımcılığı davasında Türkiye’ye 1,15 milyon dolar ödeyecek

New York

Google’ın çalıştırdığı Türk doğumlu bir yönetici, teknoloji devinin maaş zamları ve terfiler konusunda cinsiyetçi bir politika uyguladığını ve Google’ın kendisine 1,15 milyon dolar gibi ağır bir tazminat ödediğini iddia ederek şirketine karşı açtığı davayı kazandı.

sınıf = “cf”>

2017 yılında Google’da çalışmaya başlayan Ülkü Rowe, şirketi kendisine benzer pozisyonlardaki erkeklere göre daha düşük maaş ödediği gibi, daha üst pozisyonlara daha az deneyimli ve daha az vasıflı erkek adayları işe almakla suçladı. Ayrıca şirketin cinsiyet ayrımcılığına yönelik politikalarına ilişkin endişelerini dile getirmesi nedeniyle terfi şansının engellendiğini de iddia etti.

Geçtiğimiz hafta New York Bölge Mahkemesinde görülen dava, başlangıçta iddiaları reddetti. Ancak 20 Ekim’de sekiz üyeli bir jüri tarafından yapılan görüşmelerin ardından Google sorumlu bulundu ve tazminat ödemesine karar verildi.

Jüri, Google’ın maaş politikalarını ihlal etmediğini, ancak terfilerle ilgili cinsiyete dayalı uygulamalarda bulunduğunu belirledi.

Sonuç olarak Google, Rowe’un çektiği acı ve ıstırabı telafi etmek için toplam 1,15 milyon dolar cezai tazminat ödemek zorunda kalacak.

sınıf = “cf”>

Ülkü Roe’nun avukatı Kara Green, duruşma sonrasında bir açıklama yaparak, “Jürinin kararı, Roe’nun Google’daki kötü muamele iddialarını haklı çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda işyerinde ayrımcılık ve misillemeye hoşgörü gösterilmeyeceğine dair açık bir mesaj da veriyor.”

READ  Gavin Dirk, Ariadne Raptor'u serbest bıraktı