Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google Gemini 1.5 Pro artık duyabiliyor

Google Gemini 1.5 Pro artık duyabiliyor

Google'ın Gemini 1.5 Pro güncellemesi model kulaklar veriyor. Model artık yüklenen ses dosyalarını dinleyebiliyor ve yazılı metne başvurmaya gerek kalmadan kazanç aramaları veya videolardan gelen sesler gibi şeylerden bilgi üretebiliyor.

Google Next etkinliği sırasında Google, Gemini 1.5 Pro'yu yapay zeka uygulamaları oluşturmaya yönelik platformu Vertex AI aracılığıyla ilk kez halka sunacağını da duyurdu. Gemini 1.5 Pro ilk olarak Şubat ayında duyurulmuştu.

Gemini ailesinin orta ağırlıktaki modeli olması beklenen Gemini Pro'nun bu yeni versiyonu, performans olarak aslında daha büyük ve daha güçlü model olan Gemini Ultra'yı geride bırakıyor. Google, Gemini 1.5 Pro'nun karmaşık talimatları anlayabildiğini ve formlarda ince ayar yapma ihtiyacını ortadan kaldırdığını iddia ediyor.

Gemini 1.5 Pro, Vertex AI erişimi olmayan kişiler tarafından kullanılamaz. Şu anda çoğu kişi Gemini dil modelleriyle Gemini chatbot aracılığıyla karşılaşıyor. Gemini Ultra, Gemini Advanced sohbet yazılımını çalıştırıyor ve güçlü olmasına ve aynı zamanda uzun komutları anlama yeteneğine sahip olmasına rağmen Gemini 1.5 Pro kadar hızlı değil.

Gemini 1.5 Pro, Google'ın güncelleme alan tek büyük yapay zeka modeli değil. Gemini'nin görüntü oluşturma yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olan metinden görüntüye modülü Imagen 2, aynı zamanda kullanıcıların görüntülere öğe eklemesine veya öğelerden öğe kaldırmasına olanak tanıyacak şekilde çizim ve çizim de ekleyecektir. Google ayrıca SynthID dijital filigran özelliğini Imagen Forms aracılığıyla oluşturulan tüm görsellerde kullanılabilir hale getirdi. SynthID, dedektörden bakıldığında görüntülerin kaynağını tanımlayan, izleyiciye görünmeyen bir filigran ekler.

Google ayrıca, güncel bilgilerle yanıt verebilmeleri için Google Arama'yı kullanarak AI yanıtlarını temel almanın bir yolunu da kamuya açık olarak önizlediğini söylüyor. Bu, büyük dil modelleri tarafından, hatta bazen kasıtlı olarak üretilen yanıtlarla her zaman verilen bir şey değildir; Google, Gemini'nin 2024 ABD seçimleriyle ilgili soruları yanıtlamasını kasıtlı olarak engelledi.

READ  Hayır, Google'ın yapay zekası bilinçli değil