Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google, insanlardan pizzaya yapıştırıcı sürmelerini istemesinin ardından AI Genel Bakış özelliğine daha fazla kısıtlama getiriyor

Google, insanlardan pizzaya yapıştırıcı sürmelerini istemesinin ardından AI Genel Bakış özelliğine daha fazla kısıtlama getiriyor

Google’ın arama sorumlusu Liz Read, şirketin arama motorunun ABD’de halka açık hale geldikten sonra “yapay zekaya ilişkin bazı garip, yanlış veya yararsız genel bakışlar” getirdiğini itiraf etti. Yönetici, Google’ın yapay zeka tarafından oluşturulan daha tuhaf yanıtlarına ilişkin bir açıklamayı bir dosyada yayınladı Blog yazısıAyrıca şirketin, yeni özelliğin daha doğru ve daha az meme değeri olan sonuçlar vermesine yardımcı olacak önlemler uyguladığını da duyurdu.

Reed, Google’ı savundu ve köpekleri arabalarda bırakmanın güvenli olduğu iddiaları gibi, AI genel bakışına yönelik dolaşan daha korkunç yanıtlardan bazılarının sahte olduğuna dikkat çekti. “Kaç tane kaya yemeliyim?” sorusunun cevabını gösteren viral ekran görüntüsü Doğru, ancak bir sitenin konuyla ilgili hiciv içeriği yayınlaması nedeniyle Google’ın bir yanıt bulduğunu söyledi. “Bu ekran görüntüleri viral hale gelmeden önce neredeyse hiç kimse Google’a bu soruyu sormadı” diye açıkladı, dolayısıyla şirketin yapay zekası bu siteye bağlandı.

Google başkan yardımcısı ayrıca AI Genel Bakış’ın bir forumdan alınan içeriğe dayanarak insanlardan pizzaya peynir yapıştırmak için yapıştırıcı kullanmalarını istediğini doğruladı. Forumların genellikle “gerçek, basit bilgiler” sağladığını ancak aynı zamanda “yardımcı olmayan tavsiyelere” de yol açabileceğini söyledi. Ancak CEO, yapay zeka genel bakışında dolaşan diğer yanıtlardan bahsetmedi Washington Post Raporlara göre teknoloji, kullanıcılara Barack Obama’nın Müslüman olduğunu ve insanların böbrek taşlarından kurtulmalarına yardımcı olmak için bol miktarda idrar içmeleri gerektiğini de söylüyor.

Reid, şirketin bu özelliği lansmandan önce kapsamlı bir şekilde test ettiğini, ancak “milyonlarca insanın bu kadar çok yeni arama için bu özelliği kullanması gibisi yok” dedi. Görünüşe göre Google, son iki haftadaki yanıt örneklerine bakarak yapay zeka teknolojisinin işleri doğru yapamadığı kalıpları tespit edebildi. Daha sonra, mizah ve hiciv içeriğini daha iyi tespit edebilmek için yapay zekasında ince ayar yapmakla başlayarak, geri bildirimlerine dayanarak korumaları uygulamaya koydu. Ayrıca, sosyal medya ve forum gönderileri gibi, insanlara yanıltıcı ve hatta zararlı tavsiyeler verebilecek kullanıcı tarafından oluşturulan yanıtların Genel Bakış’a eklenmesini sınırlamak için sistemlerini de güncelledi. Ek olarak, “AI Genel Bakışlarının yararlı olmadığı sorgular için tetikleme kısıtlamaları da eklendi” ve bazı sağlık konuları için AI tarafından oluşturulan yanıtların görüntülenmesi durduruldu.

READ  PS4 oyuncuları büyük bir ücretsiz hediye aldı