Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google Podcasts yakında kapatılacak ve kullanıcıları YouTube Music'e geçmeye teşvik edecek

Google Podcasts yakında kapatılacak ve kullanıcıları YouTube Music'e geçmeye teşvik edecek

Resim kredisi: Guillaume Payne/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

Google, ABD'deki Podcast uygulamasını birkaç gün içinde kapatacak. Şirket, uygulama kullanıcılarını bundan sonra en sevdikleri programları takip etmek ve yayınlamak için aboneliklerini 2 Nisan'a kadar YouTube Music'e taşımaları gerektiği konusunda uyarmaya başladı. Bu adımı hemen atmayan kullanıcılara geçiş için hâlâ ek süre verilecek ancak bu tarihten sonra artık doğrudan Podcast uygulamasından yayın yapamayacaklar.

Google Podcasts uygulaması yüklü 500 milyondan fazla kez Dünya çapındaki Android cihazlarda, beş yıldan fazla bir süredir podcast'leri keşfetmek, takip etmek ve dinlemek için basit, akıcı bir arayüzün yanı sıra RSS beslemesi yoluyla podcast ekleme araçları da sağlıyor. Ne yazık ki uygulamanın hayranları için teknoloji devi geçtiğimiz Eylül ayında, ses hizmetlerini YouTube'da merkezileştirmeye yönelik daha geniş planının bir parçası olarak Podcast uygulamasını 2024'ün başlarında sonlandırmaya başlayacağını söyledi.

2020'de YouTube Müzik, aynı yıl kapanmadan önce müzik dinleyicilerini Google Play Müzik'ten uzaklaştırmak için benzer bir geçiş stratejisi sundu. Ancak YouTube Müzik yakın zamana kadar podcast'leri desteklemeye hazır olmadığından Google Podcasts uygulamasının bakımı yıllardır devam ediyordu. 2023'ün sonunda YouTube Music, podcast'leri dünya çapında destekleyebildi ve Şubat ayına gelindiğinde kendi RSS akışlarını da yükleme olanağına kavuştu.

Podcast yayıncılığını YouTube'a kaydırma hareketi, yalnızca çabalarını pekiştirip odağını artırarak değil, aynı zamanda YouTube'da zaten popüler olan video podcast'lere olan ilginin artması nedeniyle Google'ın bu alanda daha büyük bir oyuncu olmasına yardımcı olabilir. Örneğin bu hafta Spotify, Mart ayının başlarında video podcast'leri dünya çapında 11 başka pazarda test ettiğini açıkladıktan sonra ABD'deki akış uygulamasının kullanıcılarına video podcast'ler sunmak için Universal Music Group (UMG) ile bir anlaşma yaptı.

Uyuyan bilgisayar ABD'de Google Podcast'lerin kapanış tarihini ilk fark eden o oldu ve Google'ın web sitesindeki destek sayfası ABD'deki kullanıcıların Podcasts uygulamasını yalnızca Mart 2024'ün sonuna kadar kullanabileceğini doğruluyor. Uygulama içi pop-up'ları kaçıranlar için Google, kullanıcılara uygulamanın Temmuz 2024'e kadar ihracat özelliği.

READ  YouTuber, çalışma tuvaletinden oyun bilgisayarı yapıyor

Google, yorum talebine hemen yanıt vermedi, ancak yayınlandıktan sonra ABD'nin 2 Nisan zaman çizelgesini hâlâ “izlediğini” ancak dünyanın geri kalanı için henüz bir zaman çizelgesi paylaşmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Ancak önceki açıklamalarına göre plan, 2024 yılında Google Podcast'leri küresel olarak durdurmaktır.

29.03.24 tarihinde saat 17:00 ET'de Google Yorumu ile güncellendi.