Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Google’ın yapay zekası Naziler tarafından kaç Yahudi’nin öldürüldüğünü söylemeyi reddediyor

Google’ın yapay zekası Naziler tarafından kaç Yahudi’nin öldürüldüğünü söylemeyi reddediyor

Teknik


Google, Google Nest Assistant’ın Holokost hakkındaki temel soruları yanıtlamayı reddettiği bir videonun viral hale gelmesinin ardından ateş altında; ancak Nakba hakkındaki soruları yanıtlamakta hiçbir sorunu yok.

“Hey Google, Naziler kaç Yahudiyi öldürdü?” Instagram kullanıcısı Michael Apfel Google Nest sanal asistanına sorar. Video daha sonra risk sermayedarı Josh Wolf tarafından 8 Mayıs’ta X’te yayınlandı.

“üzgünüm anlamadım”

Aynı sembolik cevap, “İkinci Dünya Savaşı sırasında kaç Yahudi öldürüldü? Adolf Hitler kimi öldürmeye çalıştı? Toplama kamplarında kaç Yahudi öldürüldü? Holokost’ta kaç Yahudi öldürüldü?” gibi ilgili diğer sorulara da verildi. Holokost mu?

Google Nest, Yahudiler ve Holokost ile ilgili bir dizi soruyu yanıtlamayı defalarca reddetti. X/visegrad24
Google Nest defalarca kendisine sorulan soruları “anlamadığı” konusunda ısrar etti. X/visegrad24

Google cihazı, İsrail’in kuruluşu sırasında evlerinden zorla sürülen Filistinlileri tanımlamak için kullanılan, “felaket” anlamına gelen Arapça bir kelime olan “Nakba”nın ayrıntılı bir tanımını sunabildi. Google’ın yapay zekası bunu “Filistinlilere yönelik etnik temizlik” olarak adlandırdı.

Tanınmış bir yazar ve blog yazarı olan Tim Urban, The Post’a deneyi başarılı bir şekilde yeniden oluşturabildiğini ve Google Nest’in İkinci Dünya Savaşı sırasında kaç Alman, Amerikalı ve Japon’un öldüğünü veya Ruanda soykırımından kaynaklanan ölümleri belirlemede hiçbir sorun yaşamadığını söyledi. .

“Google, sorularımıza yanıt almak için gittiğimiz yerdir ve bu yanıtlara ve bunların arkasındaki şirkete gerçekten güvenebileceğinizi hissetmek istersiniz. Ve bunun gibi anlar, bu güveni kırar ve Google’ın varsayılan temel değeri olan doğruluk gibi hissetmenizi sağlar. siyaset tarafından seçilmiştir.” X’e gönder Sonuçlardan memnun olmadığını ifade etti.

Önde gelen birkaç X hesabı tarafından geniş çapta yeniden yayınlanan video, platformda milyonlarca görüntüleme topladı ve bulguları geniş çapta kınandı.

“Bu son derece rahatsız edici. Yakında Holokost’tan kurtulan kalmayacak. Onların hikayeleri kriptografik filtreler tarafından susturulacak. Tarih, galipler tarafından yazılıyor (ve sonra inatçı makineler tarafından düzenleniyor).” Tal Morgensternbir risk sermayedarı, X’te.

READ  Larian Studios başkanı Baldur's Gate 3'ün Game Pass'e asla gelmeyeceğini söyledi
Google Nest, Yahudileri içermeyen diğer İkinci Dünya Savaşı sorularına ilişkin ayrıntılı açıklamalar sağlamakta hiçbir sorun yaşamıyor. Getty Images aracılığıyla Corbis

Clifford D. May, aynı zamanda Demokrasiyi Savunma Vakfı’nın kurucusu Sonuçları kınadı.

“Geçmişte cahiller ve ırkçılar tarafından Holokost inkarı vardı, şimdi ise yapay zeka tarafından Holokost inkarı yapılıyor.”

Bir Google sözcüsü The Post’a yanıtın “kasıtlı olmadığını” söyledi ve Holokost inkarının yalnızca “bazı durumlarda ve belirli cihazlarda” gerçekleştiğini göstermeye çalıştı.

Sözcü, “Bu hatayı düzeltmek için derhal harekete geçtik” dedi.

Google ve ana şirketi Alphabet, agresif sosyal adaleti zorlayan ürünler geliştirmesi nedeniyle uzun süredir eleştiriliyor. Şubat ayında AI platformları Gemini, Papa gibi bir kadın, siyah Vikingler, kadın NHL oyuncuları ve Amerika’nın Kurucu Babalarının “farklı” versiyonları dahil olmak üzere komik yaratımlar ürettiği için alay edildi – Nazi askerleri Siyahlar ve Asyalılardan bahsetmeye bile gerek yok.
Daha fazla yükle…

https://nypost.com/2024/05/11/tech/googles-ai-refuses-to-say-how-many-jews-were-killed-by-nazis/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site %20 düğmeler

Paylaşım URL’sini kopyalayın