Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

GÖRÜŞ: Fizikçi güneş tutulmasını gözlemleme planını paylaşıyor

GÖRÜŞ: Fizikçi güneş tutulmasını gözlemleme planını paylaşıyor

Editörün Notu: Don Lincoln kıdemli bir bilim insanıdır. Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı. O bir yazar Pek çok bilimsel kitapEn son eserleri dahil”Einstein’ın Bitmemiş Rüyası: Her Şeyin Teorisine Doğru Pratik İlerlemeAynı zamanda bir dizi yapımcılık da yapıyor… Bilim eğitimi videoları. onu takip et Facebook. Bu yorumda ifade edilen görüşler kendisine aittir. Manzara Daha fazla görüş CNN’de.CNN

Cumartesi sabahı ejderha güneşi yiyecek. Gücünüz yetiyorsa çıkıp görmelisiniz; Muhteşem bir manzara olacak.

Güneş tutulmalarına ilişkin bu tür şiirsel açıklamalara en eski astronomi kayıtlarından bazılarında rastlamak mümkündür. O icat etti Çinli gökbilimciler tarafından 4000 yıldan daha uzun bir süre önce. Ejderhayı korkutmak ve doğal düzeni yeniden sağlamak için insanlar bunu yapacak Tavalara vurup yüksek sesle çığlık atmak. Ve her zaman işe yaradı. Ejderha güneşi terk etti ve ışık geri döndü.

Don Lincoln’ün izniyle

Don Lincoln

Güneş tutulması olgusuna ilişkin modern anlayışımız, ayın hareketi de dahil olmak üzere daha mekaniktir; ancak bugün bile tutulmalar nefes kesici bir deneyimdir. Ancak bundan da öte, bu, dünyanın dört bir yanındaki ve farklı zamanlardaki insanların kozmik bir mucize anını paylaşabilecekleri bir insanlık deneyimidir.

İlk güneş tutulmasımı okulun bahçesinde gördüm. Kış mevsimiydi ve çocuklar kardan adam yapıp tepeden aşağı kayarak soğuk havanın tadını çıkarıyorlardı. Gökyüzü tutulmayı izlemek için kesinlikle mükemmeldi. Güneşi gözlerinizi kısmadan görebilmeniz için yeterli ışığın içeri girmesine izin veren ince bir bulut tabakasının olduğu kapalı günlerden biriydi. Güneş, açık gri bir gökyüzüyle çevrelenmiş soluk gümüş bir diskti. Ay, güneşin önünden geçmeye başlayınca çocuklar durup izledi. Tatil o gün, ayın sürekli olarak güneşi gölgede bırakmasıyla, güneşten geriye kalan tek şey gümüş bir hilal olana kadar uzadı. Öğretmen ve öğrenciler bir araya gelerek manzaranın tadını çıkardı.

READ  Bu fizikçiler yeni yerçekimi teorisini tercih ediyor

Bu ilk tutulma sadece kısmiydi ve tam tutulmayı görmem yıllar alacaktı. Gerçekten gördüğüm ilk tam güneş tutulması gerçekleşti 2017 yılında. Otele tam bir yıl önceden rezervasyon yaptırdım. Seçtiğim yer Illinois’in güneyindeydi, hayatı deneyimleyebileceğim yere yakındı Tutulmanın maksimum süresi Ayrıca büyük bir otoyol kavşağına da yakın olduğundan, bulutlu havanın planlarımı tehdit etmesi durumunda hızlı hareket edebiliyorum.

Ama şanslıydım. Gökyüzü açıktı ve otelin otoparkında durup ayın güneşi kaplamasını izledim. Tutulma başladığında koyu renk gözlüklerle yukarıya baktım. Sonra bütünleşme anı geldi ve gözlüklerimi çıkardım. İki buçuk dakikadan biraz fazla bir süre boyunca, kararmış Güneş’i gördüğüm ilk tam tutulmamı yaşadım. Güneş korona Ve gökyüzünün geri kalanının tuhaf rengi.

O zamanlar bir bilim adamı değildim. Ben sadece astronomik gösteriden büyülenen biriydim. Gök mekaniğinden hiç anlamayan eski insanlar için güneşin kayboluşunu görmenin nasıl bir şey olduğunu hayal ettim. Korku ve dinsel korkunun bir karışımı olsa gerek.

Bilginiz olsun diye söylüyorum, sırf iyi bir önlem olsun diye potaya vurdum. Ejderha korkup kaçtı. rica ederim.

Cumartesi günü başka bir tutulma görünecek A Ülkenin büyük bir kısmıOregon kıyısı boyunca başlar ve Orta ve Güney Amerika’nın bazı kısımlarını geçmeden önce Teksas’a doğru ilerler. Bu benzersiz bir etkinlik olacak. Bu, Güneş’in tamamen gizlendiği bir tam tutulma yerine, halkalı bir tutulma olacak. Maksimum kapsama anında Ay’ı ince bir güneş ışığı halkası çevreleyecek – “Ateşin yüzüğü” gökyüzünde.

Ayın dönmesiyle halkalı tutulma meydana gelir… en uzak (veya neredeyse en uzak) dünyadan. Daha uzak olduğu için daha küçük görünür ve dolayısıyla Güneş’i tamamen engellemez. Ama güneş ışığının o ince dış çemberi bile çok parlak, bu da şu anlama geliyor: Dikkat olmak Etkinliği izlerken doğrudan güneşe bakmak… Görüş bozuldu Veya bazı durumlarda, körlük. İzleyicilerin korunmaları için onaylı güneş tutulması gözlükleri veya güneş projektörleri kullanmaları tavsiye edilir.

READ  Büyük asteroid 7335 (1989 JA) 27 Mayıs'ta Dünya'nın yakınında uçuyor

Eğer altında yaşayan şanslı insanlardan biriyseniz… Maksimum kapsama yoluMutlaka çıkıp aramalısınız. Ancak ay ışığının yalnızca kısmi olduğu yerlerde yaşayanlarınız için bile manzaranın tadını çıkarmak için zaman ayırmaya değer. sen olmadığın sürece Tutulma kovalayıcıHayatınızda yalnızca birkaç tutulma göreceksiniz. Bunu gördüğünüzden emin olun.

Ücretsiz, haftalık bültenimizi alın

Bu tutulma ne kadar muhteşem olsa da Amerikalıların sabırsızlıkla bekleyecekleri başka bir göksel olay daha var ile. 8 Nisan 2024’te bir Tam güneş tutulması Güney Pasifik’te başlayacak ve daha sonra Meksika’yı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni geçecek, Teksas’tan başlayarak Detroit’e doğru ilerleyecek, ardından Montreal üzerinden ve Kuzey Atlantik üzerinden geçecek. Aslında, şanssız bulut örtüsüne karşı yine otoyolların kavşağında bulunan bütünlük yolu altında otelimi rezerve ettim.

İş, aile, ev işleri ve sorumlulukların sürekli bir gel-git akışı içinde yaşıyoruz. Ancak, biraz vakit ayırmaya değer bazı etkinlikler vardır. Umarım siz de sizden önceki milyonlar gibi yaptığınız işi bırakıp, gözlerinizi gökyüzüne çevirirsiniz. Pişman olmayacaksın.

Bu parça, tutulmanın izlenmesine ilişkin güvenlik bilgileriyle güncellendi.