Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları pinpon topları için harika bir pratik kullanım alanı buluyor: ScienceAlert

Bilim adamları pinpon topları için harika bir pratik kullanım alanı buluyor: ScienceAlert

Yeni bir çalışma, kendinizi trafik, uçaklar ve diğer şehir sesleri gibi düşük frekanslı şehir seslerinden rahatsız bulursanız, mütevazı pinpon topunun bunları engellemenin düşük maliyetli bir yolunu sunduğunu kanıtlıyor.

Gürültünün düşük frekanslı olduğu bilinmektedir. Sağlığımız için kötü, ancak engellenmesi de zordur. Çoğunlukla birden fazla yönden gelir ve yüksek frekanslı gürültü gibi duvarlar ve yapılar tarafından engellenmez.

Fransa’daki Lille Üniversitesi’nden ve Yunanistan’daki Atina Ulusal Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar, düşük frekanslı gürültüyle mücadele etmek için pinpon topları kullandılar. Helmholtz rezonatörleri; Belirli ses frekanslarını barındıracak şekilde özel olarak tasarlanmış muhafazalar.

Ekip farklı pinpon topu dizilerini denedi. (Sabat ve diğerleri, Uygulamalı Fizik Dergisi2023)

Adını orijinal Helmholtz rezonatörünü yapan Alman fizikçi Hermann von Helmholtz’dan alan cihazlar, küçük bir açıklığa sahip, pinpon topuna benzeyen boş bir odadan oluşuyor.

“Ping pong topları, dünyanın her yerinde çok sayıda bulunan, yaygın günlük nesnelerdir.” o diyor Lille Üniversitesi’nden fizikçi Robin Sabat.

“Motivasyonumuz, bu kolay erişilebilen nesneleri kullanarak düşük frekanslı bir dielektrik plaka yapısı oluşturmaktı. Bu nedenle, pinpon topları, düşük maliyet ve potansiyel geri dönüştürülebilirlik açısından akustik yalıtıcılara ekonomik bir alternatif sunuyor.”

Adından da anlaşılacağı gibi Helmholtz rezonatörleri bunun üzerinden çalışır EkoVe ses dalgalarının titreşimlerini absorbe etmek için eşleştiriyoruz. Kabın boyutu ve açıklığın boyutu, rezonatörün emebileceği ses frekansını belirler.

Helmholtz rezonatör olurken Geniş çapta incelendi Daha önce araştırmacılar, akustik bir akustik yüzey oluşturmak için bir araya getirildiklerinde nasıl çalıştıklarına ve etkileşime geçtiklerine bakmak istiyorlardı; Ses dalgalarını farklı şekillerde işlemek için özel olarak tasarlanmış malzemeler.

Bu kombinasyonun veya eşleştirmenin, pinpon topunun akustik yüzeyi tarafından emilen rezonans frekanslarının sayısını arttırdığı gösterilmiştir. Başka bir deyişle, birden fazla Helmholtz rezonatörünün bir arada kullanılmasıyla daha fazla ses engellenebilir.

READ  Fizikçiler oda sıcaklığında süper iletkenlik yarışında ilerliyorlar

“Helmholtz rezonatörü, ortamdaki ses dalgalarını doğal frekanslarında doğru bir şekilde alma konusunda benzersiz bir yeteneğe sahip ve çevrelerine dar bir boyun aracılığıyla bağlanan boşluklar olarak temsil edilebiliyor.” o diyor Şabat.

“Çalışmanın özgünlüğü, rezonans frekansına yol açan iki rezonatör arasındaki bağlantı etkisini dikkate almaktı.”

Araştırmacılar, matematiksel modelleme ve gerçek deneyin bir kombinasyonunu kullanarak, birden fazla HR’nin hangi ses frekanslarının engellendiğini kontrol etmek için birbirleriyle etkileşime girme şeklini gösterdi.

Belirli sesleri engelleyen pinpon topları üzerinde geniş ölçekli bir saha testi yapılmamış olsa da, bu her yerde bulunan ve uygun fiyatlı nesnelerin gürültü kirliliğine ve daha fazlasına karşı koruma sağlamak için kullanılması potansiyeli var.

“Bu çığır açan yüzeyin potansiyeli ses yalıtımının ötesine uzanıyor.” o diyor Şabat. “Diğer meta yüzeylere benzer farklı işlevler elde etmek için genişletilebilir.”

“Bu işlevler arasında ses odağı, alışılmadık ses yansıması, ses iletimi işleme ve daha fazlası yer alıyor.”

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Uygulamalı Fizik Dergisi.