Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Görüş: Tesla tank marjları ile Elon Musk, geleceğin kurtarıcısı olarak bir kez daha kendi kendine sürüşe işaret ediyor

Tesla Inc.’in kar marjları düşüyor. Büyük fiyat indirimlerinin ortasında, elektrikli otomobil şirketi Çarşamba günü kazançlarını açıkladıktan sonra neredeyse tüm yatırımcılar ve analistler hakkında konuşmak istediler. tesla

TSLA

Ancak CEO Elon Musk’ın herkesin korkularını hafifletecek bir yanıtı vardı: Endişelenmeyin, tam özerklik neredeyse burada ve marj sorununu çözeceksiniz.

Musk, birkaç yıldır kendi kendine giden arabaların gelişiyle ilgili saçma sapan tahminlerde bulunuyor, buna 2019’daki Tesla arabalarının tüketicilerin onlar için ödediğinden daha değerli olacağına dair rezil tahmin de dahil. yakın gelecek. Oysa o zamandan beri olan her şey bunu göstermeye devam ediyor. Tesla’nın Özerklik Günü 2016 şovu eşit değildiMusk, en sevdiği fanteziyi tanıtmaya devam ediyor.

“Otomobillerimizin zamanla özerklikle önemli karlar elde etmesini bekliyoruz. Bu nedenle, burada temelleri attığımızı düşünüyoruz ve çok sayıda aracı daha düşük bir marjla sevk edip gelecekte daha yüksek bir marj elde etmek daha iyi. çünkü tamamen otonomuz,” dedi Musk. “Bu çok önemli bir konu.”

Tesla hissesi, görüşmeden önceki mesai sonrası ticarette %3 ila %4 düştü ve konferans görüşmesinin sonu ile mesai sonrası ticaret seansının sonu arasında %6’ya düştü. Belki de yatırımcılar, Musk’ın özerkliğe doğru ilerlemenin dengesiz olduğunu kabul etmesi ile – yıllardır yaptığı gibi – böyle bir özerkliğin birkaç ay içinde burada olacağını söylemesi arasındaki kopukluğu gördüğü için olabilir.

Kaçırmayın: Elon Musk’ın kendi kendine sürüş hakkındaki gerçeği söylemeye başlamasının zamanı geldi

“Beta’yı deneyenler için sürümler arasında iki adım ileri, bir adım geri olacak” dedi. “Ancak tam otonom sürüşe, tam özerkliğe doğru eğilim çok açık. Bunu söylemekten çekiniyorum ama sanırım bu yıl bunu yapacağız.”

Bu, yatırımcıların duymak istediği şey değildi, çünkü art arda sorular marjlara odaklanıyordu. Büyük otomobil üreticilerinin yeni elektrikli arabalarıyla artan rekabetin yanı sıra, yumuşak bir ekonomi ve artan faiz oranlarıyla Tesla, yalnızca bu yıl şimdiye kadar çeşitli modellerde ve farklı pazarlarda fiyatları yaklaşık beş kez düşürdü. Bu, GAAP brüt kar marjını geçen yılın aynı çeyreğindeki %29’dan %19,3’e düşürdü.

READ  Dow Jones vadeli işlemleri: piyasa rallisi düşerken ve kilit seviyelerde devam ederken ne yapılmalı; Dokunuşta Apple Haberleri

Bir yatırımcı, yatırımcıların 2023’te vergi indirimleri hariç brüt kar marjları için ne bekleyebilecekleri konusunda bir fikir edinmeye çalışırken, şirketin aramasındaki soruların çoğu kar marjları veya fiyatlandırma ile ilgiliydi. Musk ve diğer yöneticilerin yanıtları, özerkliğe verilen hayali yanıtın ötesinde muğlaktı.

Tam Temettü Kapsamı: Tesla hissesi, fiyat indirimlerinin marjları vurmasıyla %6 düştü

Tesla CFO’su Zachary Kirkhorn, varsa bile fazla bir şey içermeyen uzun soluklu bir yanıtta, “Bu, böyle tahminler yapmak için zor bir ortam,” dedi. Çok fazla toplam belirsizlik var. Ayrıca ön rüzgarlar ve kuyruk rüzgarları da vardır. Ve bence bu temelde, maliyetlerin nereye gideceğine dair görüşümüzü soran bir soru.”

Tesla yatırımcıları, Musk ve kendi kendine sürüş hakkındaki tahminleriyle daha önce bu yoldan geçtiler, bu yüzden şimdi onun tahminlerini nasıl görmezden geleceklerini bilmeliler. Ancak Musk’ın boş hayali, Tesla’nın marj profilini eski haline getirmek için sahip olduğu tek somut yanıtsa ve otomobil sektöründe kontrolden çıkmış bir değerlemenin altında yatan neden buysa, Tesla hissesi daha da düşük olabilir.