Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

GTA 6 gibi oyunlar için PS5 Pro ne anlama geliyor?

GTA 6 gibi oyunlar için PS5 Pro ne anlama geliyor?

Uzun süredir söylentileri dolaşan PS5 Pro, teknik özelliklerin ve dahili belgelerin çevrimiçi olarak sızdırılmasının ardından (bir şekilde) doğrulandı. PS4 Pro'nun orijinal kod adı olan “Neo”ya referansla kod adı “Trinity” olan PS5 Pro, neredeyse dört yıllık temel PS5 modeline göre teknik özelliklerde beklenen önemli bir artış sunuyor. Birçoğu PS5 Pro'nun kaç teraflop tutabileceğine odaklansa da, biz sızdırılan teknik özellikleri ele alacağız ve bunun cihazda çalışan oyunları nasıl etkileyeceğini açıklayacağız ve ayrıca yeni 'PlayStation Spectral Supersolution' gizli sosunu açıklayacağız.

İşlemci

Kuşkusuz temel modeldeki en küçük değişiklik, PS5 Pro'nun mevcut PS5 ile aynı 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı AMD Zen 2 tabanlı CPU'yu kullanmasıdır. Sızdırılan belgelere göre PS5 Pro, 'Yüksek CPU Frekans Modu' aracılığıyla küçük bir artış sağlayacak ve orijinal 3,5 GHz temel hıza göre yaklaşık %10'luk bir artış sağlayacak. Bu yeni 3,85 GHz bandı, yeni GPU'nun en yüksek saat hızının %1'i kadar düşük bir maliyetle elde ediliyor. Bu maliyete rağmen gerçekte oyunlar, CPU sınırlı olduğunda temeldeki makineye benzer şekilde çalışmaya devam edecektir. Kısacası bu yükseltme, Sony'nin her şeyden çok en hızlı konsol CPU saat hızına sahip olduğu konusunda övünmesini sağlayan bir pazarlama beyanı gibi geliyor. Burada görülecek bir şey yok.

GPU

GPU gerçek sihrin gerçekleştiği yerdir. Sony, PS4 Pro'ya benzer şekilde bütçenin aslan payını PS5 Pro'nun grafik kalitesini, çözünürlüğünü ve performansını artırmaya harcadı.

Belirli yapı değişiklikleri listelenmedi, ancak sızıntılardan tahmin edebileceğimiz bazı verilere sahibiz. Geri bildirimlere göre PS5 Pro, PS5'in mevcut 36 CU'suna kıyasla muhtemelen 60 hesaplama birimine (CU) sahip olacak. Bu, en azından kağıt üzerinde, PS4 Pro'nun temel PS4 ile karşılaştırıldığında iki katına çıkan CU'lardan daha küçük bir sıçramadır.

Teorik olarak elde ettiğimiz sonuç, “standart” PS5 ile karşılaştırıldığında grafik performansında %67'lik bir artış oldu. Ama durun, daha fazlası var! GPU'nun kendisi neredeyse kesinlikle mevcut AMD Radeon 7000 kartlarının en yeni RDNA3 mimarisini temel alıyor ve bu, eski RDNA2 tabanlı PS5 GPU'ya göre bazı mimari iyileştirmeler sunuyor. Belgelerde önerilen teraflop sayısı buna biraz ağırlık katıyor çünkü PS5 Pro'nun standart model için 10,28 TB'ye karşılık 33,5 TB'a sahip olduğunu belirtiyor. Bunun nedeni neredeyse kesinlikle eski konsoldaki tek bir sorundan ziyade yeni GPU'nun yönetebildiği çift FP32 (kayan nokta) işlemlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sayıları kullanarak saat frekansının 56 aktif CU için 2335 MHz ve çalışan 60 tam CU için 2180 MHz civarında olduğu sonucuna varabiliriz. Gerçekte, çift hesaplamanın GPU üzerinden iletilebileceği nadir ve münferit olaylar olacaktır. Ancak PS4 Pro'nun en büyük sorunu, saf bilgi işlemdeki artışın hiçbir zaman bant genişliğiyle eşleşmemesiydi.

READ  OneNote, notlarınızı yazmanıza yardımcı olmak için Microsoft'un yeni AI yardımcı pilotunu alıyor

Kredi bilgileri: CD Projesi Kırmızı

hafıza

Bellek tarafında Sony, PS5'in eski 14 GB/16 GB RAM'ini PS5 Pro için daha yeni 18 GB/sn'ye yükseltti; bu muhtemelen mevcut en yeni düğümleri satın almanın bir faydasıdır. Bu artış, sistem bant genişliğini 448 GB/sn'den 576 GB/sn'ye %28 artırarak Xbox Serisinden daha yüksek hale getiriyor

Her ne kadar bu doğrulanmamış olsa da kaynaklar IGN'e oyun için yaklaşık 1 GB RAM'in toplam tahsise eklendiğini ve oyun için 13,5 GB kullanılabilir alan açıldığını belirtti. Bu, PS5 Pro'nun ışın izleme iyileştirmeleriyle sunduğu en büyük güçlendirmeler ve gizli sosun yanı sıra, Sony'nin özel Makine Öğrenimi (ML) kullanılarak hızlandırılan FSR3 ve DLSS'ye yönelik kendi rakibi: PlayStation Spectral Supersolution (PSSR) için hayati önem taşıyacak. donanım.

the “Gizli sos”

Kısacası, Pro olmayan selefiyle sekiz çekirdek ve 16 iş parçacığında kabaca aynı CPU performansını sunan ve %67 daha hızlı bir GPU'yu beslemek için daha hızlı bellekle eşleştirilen bir PS5'imiz var. Sony'nin kendi rakamları, PS5 Pro ile ham rasterleştirme performansında (3D nesnelerin ekranda piksellere dönüştürülmesi) yaklaşık %45'lik bir artış olduğunu gösteriyor.

Meslekten olmayanların ifadesiyle, PS5'teki mevcut 1080p oyun 3840 x 2160'a geçecek veya GPU'su 42 fps ile sınırlı olan bir oyun artık 60 fps'ye ulaşabilecek. Ancak en büyük destek, saf donanımın iki katı veya daha fazla güce ihtiyaç duymadan görüntü kalitesinin çözünürlüğünü artırabilecek özel PSSR ve ML cihazlarında gelecek. Tıpkı Nvidia GPU'larında bulunan Tensor çekirdekleri gibi, bu özel GPU da daha düşük bir hedef çözünürlük çıktısı (örneğin 1080p) alacak ve bunu makine öğrenimi yoluyla yeniden yapılandırma yoluyla 4K çıktıya yükseltecek ve tüm bunları saniyede yalnızca birkaç milisaniyelik bir maliyetle gerçekleştirecek. zaman.

Bu makine öğrenimi sistemi, 4K (ve muhtemelen daha iyi) çözünürlüğün kilidini açarak tüm oyunlar için görüntü kalitesinde önemli bir artış sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda bu veriler görüntülenmek yerine çıkarım yapıldığından yüksek bant genişliği ve GPU performansı sorununu da çözüyor. Tüm bunlar, PS5 Pro'nun ekranınıza çok daha az performans ve bant genişliği kaybıyla 4K'dan daha kaliteli çıktı sunacağı anlamına geliyor.

Grafik pastasının diğer parçası elbette ışın izlemedir. Sony'nin patentlerini ve geliştirici belgelerini temel alan PS5 Pro için yeni GPU, optimize edilmiş donanıma göre ışın izleme performansında çekirdekte 2 kat artış sağlıyor. Bazı durumlarda 4 kata kadar artışa ulaşabiliyor.

Kredi bilgileri: Rockstar Oyunları
Kredi bilgileri: Rockstar Oyunları

Yeterli özellik, oyun için bu ne anlama geliyor? Aslında bunların çoğu, geliştiricilerin PS5 Pro'nun sunduğu yeni donanım ve özellikleri nasıl kullandıklarına bağlı. PS5 Pro'daki mevcut oyunlar için üç, yeni oyunlar için de iki büyük iyileştirme göreceğimizden şüpheleniyorum; ilki en heyecan verici olanı.

READ  Durmak! Apple'ın yeni Mac Studio, Mac mini-Mac Pro hibrit güç çekirdeğidir

Dinamik çözünürlük ve kilidi açılmış kare hızları

Dinamik çözünürlükler ve kilidi açılmış kare hızları, artırılmış performanstan ve muhtemelen PS5 Pro piyasaya sürülmeden hemen önce PS5 donanım yazılımı güncellemesiyle gelecek olan en yeni SDK'dan yararlanılarak ücretsiz olarak sunulacak. Bu özellikler, eşit olmayan kare hızlarında çalışan mevcut oyunları alabilir ve Sony'nin yeni konsolunda anında daha hızlı ve daha akıcı çalışmak için Dinamik Çözünürlük Ölçeklendirmeyi (DRS) kullanabilir.

Kalite ve Performans modlarında sırasıyla 30 fps ve 60 fps'ye ulaşmakta zorlanan Alan Wake 2 gibi oyunlar, artık geliştiricinin kodu eline almasına gerek kalmadan 30 ve 60 fps'ye ulaşabiliyor. Spider-Man 2'nin 70'ler civarında dolaşan kare hızları üreten kilitsiz VRR modu artık 100'lere sıçrayabiliyor. Bunlar, oyuncuların arka kataloglarına uygulanmasını bekleyebilecekleri anlık güçlendirmelerdir.

Geliştirici güncelleme yaması

Geliştirme güncellemesi yamalarıyla stüdyolar kolaylıkla eski oyunlara (hatta PS4 oyunlarına) geri dönebilir ve SDK uyumlu PSSR kitaplıkları aracılığıyla görsel kaliteyi artırmak için motor koduna bir yenileme ekleyebilir, hatta yalnızca artan donanım performansını kullanabilir. Her ikisini de kullanırlarsa bu, PS5'te GPU'ya bağlı olan eski bir oyunun 4K/60 fps'ye kadar hızlara sıçrayabileceği anlamına gelebilir; hatta boşluk varsa daha da yüksek hızlara sıçrayabilir. Red Dead Redemption 2 gibi oyunlara 4K/60 fps yenileme ile kolayca yama yapılabilir; PSSR çözümü sayesinde görüntü kalitesini geliştirebilir, aynı zamanda görsel kaliteyi artırmak ve PC sürümünde mevcut olan en yüksek seviyelere ulaşmak için masada yeterli alan bırakabilirsiniz.

PSSR yeniden yapılandırmasıyla birlikte ışın izleme artışlarından yararlanan oyun, artırılmış düzeyde ışın izleme efektleriyle 1440p/60 çözünürlüğü hedefleyebilecek bir PS5 Pro sürümüne sahip olabilir. Örneğin Cyberpunk 2077, konsol sürümünü üst düzey PC sürümüne yaklaştırabilecek potansiyel bir güncelleme için iyi bir seçim gibi görünüyor.

PSVR2 de bu artışlardan faydalanabilir; çünkü PSSR ve artan ışın izleme özellikleri, bir VR başlığında mevcut PS5 kalitesinden daha iyi bir performans sunma fırsatı sunuyor. Gran Turismo 7, yarışlar sırasındaki tekrarlarda kullanılan ışın izleme efektlerini alabilir ancak artık VR'de de mevcut. Geliştirme ekibi ayrıca platformdaki en iyi oyunlardan birinde daha iyi bir sürükleyicilik için görüntü kalitesini ve performansını 120 fps'ye ve 4K'nın üzerine çıkarmayı da seçebilir.

yeni oyunlar

Yeni donanımın en iyi yanı yeni oyunlardır ve PS5 Pro'da, potansiyel pazar büyüdükçe kare hızları ve/veya ışın izleme üzerinde daha fazla baskı oluşturan oyunlarda büyük bir artış görebiliyorum. Bu yıl henüz yeni birinci taraf oyunları görmememizin nedeni bu olabilir; PS5 Pro muhtemelen onları en iyi şekilde gösterecek bir destek amaçlı makine olacaktır.

READ  Söylentiler: Zelda: Kingdom's Tears Switch OLED modelinin sızan görüntüleri çevrimiçi görünüyor

Ayrıca hem PC'de hem de konsollarda yeni oyunların, temel PS5'te mümkün olmayan 4K yeniden yapılandırılmış PSSR görüntüsü ve ışın izleme efektleri sağlayan veya genel görsellerde ve performansta buna yakın bir artış sunan bir “PS5 Pro Modu” ile birlikte geldiğini görebiliriz. … PC versiyonu. Yaklaşan oyunlar Black Myth: Wukong ve Star Wars: Outlaws'ın yakın zamanda PC'de RTX güçlendirmelerini destekleyeceği duyuruldu. Bunlardan bazıları veya tümü artık PS5 Pro'da gönderilebilir ve ileri teknoloji PC sürümüyle daha yakın uyumluluk sunarak daha fazla geliştiricinin oyunlarda ışın izlemeyi daha fazla zorlamasının kapısını açar. Doom, Quake ve hatta Tomb Raider gibi daha eski sürümlerin PS5 Pro'da paletli bir sürümle geldiğini, çok daha düşük bir yatırımla kalitede büyük bir artış ve gerçek yeni nesil iyileştirmeler sunan çok sayıda daha ucuz remaster'lar yarattığını bile görebilirdik.

Ancak ne yazık ki bu CPU nedeniyle Rockstar'ın Vice City'ye bir sonraki ziyareti muhtemelen saniyede 30 kareyle sınırlı olacak.

Döngü ortası güncellemesi geliyor

PS5 Pro, saf piyasada hala pek bir anlam ifade etmeyebilir ve bu kesin bir başarı değildir. Ancak sızdırılan bilgiler, Sony'nin geliştirdiği donanım ve yazılım çözümleriyle mevcut ve gelecekteki oyunlardaki artışların dönüştürücü olabileceğini gösteriyor.

Maliyet muhtemelen 499 dolar civarında olacak ve bu, geçen yıl PS5 Slim'te gördüğümüz çıkarılabilir optik sürücüyle veya bu sürücü olmadan da olabilir. Tasarım muhtemelen bu estetiği daha büyük bir şekille yansıtacaktır. Spesifikasyonlara bağlı olarak, güç kullanımı kritik olduğundan aynı 6 nm düğümde olabilirler, ancak daha küçük bir 4 nm de mümkündür. Nihai tasarım ve fiyat ne olursa olsun PS5 Pro, oyun görsel özelliklerinin yanı sıra konsol oyun pazarına da yeni bir heyecan getirebilir.

Peki ya GTA 6? Çığlık attığını duyuyorum. Muhtemelen fragmandan bile daha iyi görünen güzel bir 4K ışın izlemeli dünya bekleyebilirsiniz. Ancak ne yazık ki bu CPU nedeniyle Rockstar'ın Vice City'ye bir sonraki ziyareti muhtemelen saniyede 30 kareyle sınırlı olacak. Daha önce PS4 Pro'da olduğu gibi, geliştiriciler temel PS5 ve Pro modellerinde hâlâ tek bir SKU gönderebilir ve güçlendirilmiş donanımın performans sorunlarını gidermesine ve temel modelde piksel keskinliğini artırmasına olanak tanıyabilir. Bu neredeyse kesin olarak gerçekleşecek, ancak şu andan itibaren PS5 Pro'nun bu yılın sonundaki bir etkinlikte kaçınılmaz olarak duyurulduğu zamana kadar, Sony'nin bu rotayı izleyen geliştiricilerin azınlık olmasını sağlamak için çok çalışacağını düşünüyorum.

Michael Thompson, IGN'de serbest çalışan bir yazardır.