Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Güney Kore, BTS Megastars için askere gitti

Güney Kore, BTS Megastars için askere gitti

Seul, Güney Kore Görünüşe göre Güney Kore ordusu, K-pop süper grubu BTS üyelerini zorunlu askeri görevleri yerine getirmeleri için işe almak istiyor, çünkü halk onlara muafiyet verilip verilmemesi konusunda derinden bölünmüş durumda.

Askeri İnsan Gücü İdaresi komiseri Lee Ki Sik Cuma günü milletvekillerine, ülkenin askerlik hizmetinde adaleti sağlamak için BTS üyelerinin askeri görevlerini yerine getirmelerinin “arzu edilir” olduğunu söyledi.

Bu haftanın başlarında Savunma Bakanı Lee Jong Sub, bir meclis komite toplantısında BTS hakkında neredeyse aynı yorumları yaptı ve Kültür Bakanı Park Bo Geun, bakanlığının bu konudaki tutumunu yakında kesinleştireceğini söyledi.

Yedi manga üyesinin orduda görev yapıp yapmaması Güney Kore’deki en önemli sorunlardan biri çünkü en yaşlı üyesi Jin, Aralık ayında 30 yaşına girdikten sonra gelecek yılın başlarında zorunlu askerlik olasılığıyla karşı karşıya.

Güney Kore yasalarına göre, tüm sağlıklı erkeklerin 18-21 ay askerlik hizmetini yerine getirmesi gerekiyor. Ancak yasa, ulusal prestiji artıran belirli yarışmalarda büyük ödüller kazanan sporcular, klasik ve geleneksel müzisyenler, bale dansçıları ve diğerleri için özel muafiyetler sağlamaktadır.

Hükümet, yasayı gözden geçirmeden özel muafiyetler tanımak için adımlar atabilir. Ancak belirsiz yarışmalarda iyi performans gösteren kişiler için önceki muafiyetler, sistemin adaleti konusunda ciddi bir tartışmaya yol açtı.

Proje, gençleri mesleki kariyerlerini veya eğitimlerini askıya almaya zorladığı için, askeri görevlerden kaçmak veya muafiyet yaratmak çok hassas bir konu.

Yakın tarihli bir ankette, katılımcıların yaklaşık %61’i BTS gibi sanatçılar için muafiyetleri desteklerken, başka bir ankette yaklaşık %54’ü BTS üyelerinin orduda hizmet etmesi gerektiğini söyledi.

Savunma bakanı Lee, daha önce yetkililere BTS için feragat verilip verilmeyeceğini belirlemeye yardımcı olacak bir kamu anketi yapma talimatı verdiğini söyledi. Ancak Savunma Bakanlığı daha sonra böyle bir anket yapmayacağını söyledi.

Ağustos ayında Lee, BTS üyeleri orduya katılırsa, eğitimlerine devam etmelerine ve açık hava grup turlarında çalışmayan diğer BTS üyelerine katılmalarına büyük olasılıkla izin verileceğini söyledi.

Askerlikten muaf tutulanlar, üç haftalık temel eğitimin ardından askerlik hizmetinden çıkarılır. Ayrıca 544 saat gönüllü çalışma yapmaları ve 34 ay süreyle meslek alanlarında hizmet vermeye devam etmeleri gerekmektedir.