Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Guyana’da askeri helikopter kazasında 5 subay hayatını kaybetti ve 2 kişi hayatta kaldı

Guyana’da askeri helikopter kazasında 5 subay hayatını kaybetti ve 2 kişi hayatta kaldı

GEORGETOWN, Guyana – Guyana hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, Venezüella sınırı yakınında düşen helikopterdeki beş subayın öldüğünü, iki askerin hayatta kaldığını söyledi.

Askeri helikopter çarşamba günü ortadan kayboldu Kötü hava koşulları sırasında Venezüella sınırının yaklaşık 30 mil (48 kilometre) doğusunda, nakliye görevlileri ormanlık bir alanda askerler üzerinde rutin bir denetim gerçekleştiriyor. Arama ekipleri enkazı perşembe günü buldu.

Cumhurbaşkanı İrfaan Ali, sosyal medyada yayınlanan bir açıklamada, kaybı “paha biçilemez” olarak nitelendirerek, “Üniformalı en iyi adamlarımızdan bazılarının trajik (kaybı) nedeniyle kalbim ağrıyor ve üzüntüyle batıyor” dedi.

Ali, ölenlerin emekli bir tuğgeneral, bir albay ve iki yarbay olduğunu söyledi. Hayatta kalanlar arasında yardımcı pilot da vardı ve durumları henüz bilinmiyordu.

Başbakan Mark Phillips, yetkililerin hâlâ helikopter kazasının nedenini belirlemeye çalıştığını söyledi ve yetkililer Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında herhangi bir düşman ateşi belirtisinin olmadığını doğruladı.

Phillips, Associated Press’e “Ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor. Arama ve kurtarma operasyonu artık arama ve kurtarma aşamasına geçti.” dedi.

Ordu Komutanı Tuğgeneral. General Omar Khan Çarşamba günü geç saatlerde gazetecilere verdiği demeçte, Guyana Savunma Kuvvetlerinin, yakıt ikmali molasının ardından batı Guyana’daki Olive Creek yerleşiminden havalandıktan sonra yeni Bell 412 EPI uçağıyla teması kaybettiğini söyledi.

Dağlık ve yoğun ormanlık bölgede meydana gelen olay, Guyana’nın askeri tarihindeki en kötü olaydır.

Bu olay, mineraller açısından zengin ve devasa petrol yataklarının yakınında yer alan Essequibo olarak bilinen geniş bir bölge konusunda Venezuela ile artan diplomatik anlaşmazlık sırasında meydana geldi. Bölge, Essequibo’nun kendisine ait olduğunu iddia eden Venezuela ile sınır komşusudur.

READ  "Hamas'tan daha kötü olacak": Kuzey İsrail'e yönelik tahliye korkusu | İsrail