Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD Gazze’deki sivil kayıpları nedeniyle İsrail’i eleştirirken, Birleşmiş Milletler ateşkes talebini dinliyor

ABD Gazze’deki sivil kayıpları nedeniyle İsrail’i eleştirirken, Birleşmiş Milletler ateşkes talebini dinliyor
  • En son gelişmeler:
  • Filistin Yönetimi Gazze’de savaş sonrası bir plan üzerinde ABD ile birlikte çalışıyor – Bloomberg
  • İsrail, Gazze’de kara savaşının başladığı 20 Ekim’den bu yana 92 ​​askerin öldürüldüğünü açıkladı

GAZZE/WASHINGTON (Reuters) – ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İsrail’in Gazze’nin güneyinde İslami Direniş Hareketi’ne (Hamas) karşı savaşta sergilediği tutuma yönelik en açık eleştirisinde, hükümetin sivilleri korumaya yönelik beyan ettiği niyetler arasında bir boşluk olduğunu söyledi. ve kurbanlar. .

Blinken, Perşembe günü Washington’da İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Güneydeki bu harekâtın üzerinden neredeyse bir hafta geçmişken… İsrail’in sivilleri korumaya büyük önem vermesi hâlâ gerekli” dedi.

“Sivilleri koruma niyeti ile sahada gördüğümüz gerçek sonuçlar arasında hala bir boşluk var” diye ekledi.

İsrail, iki ay önce İsrail’e düzenlediği saldırının ardından Hamas’ı ortadan kaldırması gerektiğini söylüyor ve askeri operasyonlarla ilgili uyarılar da dahil olmak üzere sivilleri zarardan uzak tutmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Perşembe günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ürdün Kralı Abdullah ile ayrı ayrı telefonda görüştü. Beyaz Saray, Biden’ın “insanların belirlenmiş düşmanlık alanlarından güvenli bir şekilde hareket etmelerine olanak tanıyan koridorlar da dahil olmak üzere, sivilleri koruma ve sivil nüfusu Hamas’tan ayırmanın acil ihtiyacını vurguladığını” söyledi.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Şeridi kontrol eden İran destekli Hamas militanlarının sınır ötesi saldırısına tepki olarak Gazze’yi bombalamaya başladığı 7 Ekim’den bu yana 17.170’den fazla Filistinli öldürüldü ve 46.000’den fazla Filistinli yaralandı. İsrail nüfus sayımına göre Hamas’ın saldırısı 1.200 kişinin ölümüne ve 240 rehinenin alınmasına yol açtı.

İsrail ordusu Cuma günü yaptığı açıklamada, 20 Ekim’de kara harekâtına başlamasından bu yana Gazze’deki çatışmalarda 92 askerinin öldürüldüğünü söyledi.

READ  COP27: Zirve, tarihi anlaşmada 'kayıp ve hasar için' iklim fonunu onayladı

Gazze’de çatışmalar yoğunlaşırken Birleşmiş Milletler’den ateşkes talebi

Gazze Sağlık Bakanlığı sözcüsü Eşref El Kudra’ya göre İsrail, Perşembe günü Gazze Şeridi’nin en büyük şehrinde Hamas militanlarıyla çatışırken yüzlerce Filistinli daha öldürüldü; 350 kişi. İsrail, güçlerinin Han Yunus’ta bir tünelden ateş etmeye çıkan iki militanın da aralarında bulunduğu çok sayıda militanı öldürdüğünü söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Cuma sabahı BM Güvenlik Konseyi’nden bir karar taslağı üzerinde oy vermesini istemesi üzerine Arap ülkeleri Gazze’de acil insani ateşkes için çabalarını yeniledi.

ABD ve müttefiki İsrail ateşkese karşı çıkıyor ve bunun yalnızca Hamas’a fayda sağlayacağını söylüyor. Blinken’in Cuma günü Washington’da aralarında Mısır’ın da bulunduğu Arap ülkelerinden üst düzey diplomatlarla görüşmesi planlanıyor.

Taslak, “Filistinli ve İsrailli sivil nüfusun uluslararası insani hukuka uygun olarak korunması gereğini” belirleyecek ve “tüm rehinelerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep edecek” şekilde değiştirildi.

Karar en az dokuz destekleyici oyu gerektiriyor ve beş daimi üyenin (ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere) vetosu yok. Amerika Birleşik Devletleri şu anda Konseyin başka herhangi bir eylemini desteklemiyor.

Bloomberg News’in haberine göre, İsrail’in Hamas’ı yok etmeye yönelik savaşında sivil kayıplarına ilişkin baskılar artarken, Filistin Yönetimi ABD’li yetkililerle savaş bittikten sonra Gazze’yi yönetecek bir plan üzerinde çalışıyor.

Filistin Başbakanı Muhammed Shtayyeh’den alıntı yaparak, tercih edilen sonucun Hamas’ın Filistin Kurtuluş Örgütü’nün küçük ortağı haline gelmesi ve Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’ü kapsayan yeni bağımsız bir devletin inşasına yardımcı olması olduğunu söyledi.

Shtayyeh, “(Hamas) bir anlaşmaya varmaya ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün siyasi programını kabul etmeye hazırsa, konuşma alanı olacaktır. Filistinliler bölünmemelidir.” diyerek İsrail’in Hamas’ı tamamen mağlup etme hedefinin gerçekçi olmadığını ekledi. . .

READ  Şili'de nüfusun yoğun olduğu bölgelerde çıkan orman yangınları nedeniyle en az 46 kişi hayatını kaybetti.

Kerem Şalom Sınır Kapısı açılıyor

ABD’li bir yetkili Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail’in, Gazze’ye daha fazla insani yardımın ulaştırılmasının önünü açacak bir gelişme olarak, ABD’nin kamyonları ve mallarını denetlemek üzere Kerem Şalom sınır kapısını açma talebini kabul ettiğini söyledi.

Mısır, Birleşmiş Milletler ile birlikte, Refah’a dönmeden önce araçların İsrail ile Mısır sınırına sürülmesini gerektiren denetim sürecini hızlandırması için İsrail’e baskı yapıyor. Günlük geçiş yapan kamyonların sayısı 24 Kasım ile Aralık arasındaki dönemde yaklaşık 200’den 100’ün altına düştü. 1 Birleşmiş Milletler’e göre ateşkes.

Kerem Şalom kapısı, Gazze’nin İsrail ve Mısır ile olan güney sınırında bulunuyor ve bu kapı, iki ay önce savaşın başlamasından önce Gazze’ye giden kamyonların yükünün %60’ından fazlasını taşımak için kullanılıyordu.

Beyaz Saray’ın üst düzey ulusal güvenlik yardımcısı John Feiner, çatışmaların sona ermesinin ufukta görünmediğini belirterek, ABD’nin İsrail’e Gazze Şeridi’nde Hamas’a karşı büyük muharebe operasyonlarını sona erdirmesi için belirli bir süre vermediğini söyledi.

Weiner, Washington’daki Aspen Güvenlik Forumu’nda, Hamas liderliğinin “çoğu olmasa da çoğu” da dahil olmak üzere güney Gazze’de pek çok “meşru askeri hedefin” kaldığını söyledi.

Bu arada, İsrail’in Kızıl Haç’a ziyaretler düzenlemesi ve güvenliklerini kontrol etmesi yönündeki çağrılarına rağmen hâlâ Hamas’ın elinde bulunan rehineler Gazze’de kimseyle görüştürülmeden tutuluyor.

Hamas saldırısının ikinci ayına denk gelen Yahudi bayramı Hanuka’nın başlangıcı, İsrail’deki birçok kişi için önemli bir an oldu.

22 yaşındaki oğlu Alon, 364 kişinin öldürüldüğü bir açık hava müzik festivalinden Hamas’a bağlı silahlı kişiler tarafından kaçırılan Aidit Ohel, bir mucize umduğunu söyledi.

Ohel, “Hanuka olduğunu bilmiyor” dedi ve şöyle devam etti: “Hangi günler olduğunu, hangi gün olduğunu, hangi gece olduğunu bildiğini sanmıyorum.” Ama o her zaman kalbimizde.”

READ  İsrail'in seçkin pilotları yargı reformu protestolarını tırmandırıyor

(Gazze’de Bassam Masoud, Kudüs’te Mayan Lobel ve Washington’da Humeyra Pamuk ve Simon Lewis tarafından hazırlanan raporlar – Arap Bülteni için Muhammed tarafından hazırlanmıştır – Arap Bülteni için Muhammed Al-Yamani tarafından hazırlanmıştır – Arapça için Muhammed Al-Yamani tarafından hazırlanmıştır Bülten) Kahire’den Ahmed Muhammad Hassan, Birleşmiş Milletler’den Michel Nichols ve Cenevre’den Gabriel Tetrault-Farber; Grant McCall ve Steven Coates’in yazdığı; Diane Craft tarafından düzenlendi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Humeyra Pamuk, Washington DC’de yaşayan kıdemli bir dış politika muhabiridir. ABD Dışişleri Bakanlığı’nı yönetiyor ve düzenli olarak ABD Dışişleri Bakanı ile seyahat ediyor. Reuters’te geçirdiği 20 yıl boyunca Londra, Dubai, Kahire ve Türkiye’de görev yaptı; burada Arap Baharı’ndan Suriye’deki iç savaşa, çeşitli Türk seçimlerinden ülkenin güneydoğusundaki Kürt isyanına kadar her şeyi haber yaptı. 2017 yılında Columbia Üniversitesi Gazetecilik Okulu’nda Knight-Bagehot Bursunu kazandı. Uluslararası ilişkiler alanında lisans derecesine ve Avrupa Birliği çalışmaları alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.