Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hac 2024: 1,5 milyondan fazla yabancı Müslüman Mekke’ye geliyor

Hac 2024: 1,5 milyondan fazla yabancı Müslüman Mekke’ye geliyor

MEKKE, Suudi Arabistan (AP) — Müslüman hacılar, bu hafta sonunda Hac sezonunun başlaması öncesinde Suudi Arabistan’ın kutsal şehri Mekke’ye akın ediyor ve yıllık Hac, devasa boyutuna geri dönüyor.

Suudi yetkililer, Salı gününe kadar dünyanın dört bir yanından büyük çoğunluğu hava yoluyla olmak üzere 1,5 milyondan fazla yabancı hacının ülkeye geldiğini söyledi. Onlara daha fazlasının katılması bekleniyor ve Hac resmi olarak Cuma günü başladığında yüz binlerce Suudi ve Suudi Arabistan’da yaşayan diğer kişiler de onlara katılacak.

Müslüman hacılar, 11 Haziran 2024 Salı günü Suudi Arabistan’ın Mekke kentindeki yıllık Hac sırasında Mescid-i Haram’da dua ediyor. (AP Fotoğrafı/Rafiq Maqbool)

Suudi yetkililer, bu yıl hacı sayısının 2023’ü aşmasını beklediklerini, 1,8 milyondan fazla kişinin Hac ibadetini yerine getirerek pandemi öncesi seviyelere yakın bir rakama ulaştıklarını söyledi. 2019 yılında 2,4 milyondan fazla Müslüman Hac ibadetini gerçekleştirdi. Suudi yetkililer, hacıların akışını kotalar aracılığıyla kontrol ediyor ve her ülkeye her bin Müslüman vatandaşa bir hacı gelmesine izin veriyor.

Filistin Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanlığı’na göre, hacılar arasında işgal altındaki Batı Şeria’dan bu ayın başlarında Mekke’ye gelen 4.200 Filistinli de vardı. Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler, İsrail ile Hamas arasında sekiz aydır devam eden savaş nedeniyle bu yıl Hac ibadetini gerçekleştirmek için Suudi Arabistan’a gidemedi.

Cezayirli hacı İbrahim Al-Hadary şunları söyledi: “Filistin’in özgürleşmesi, Filistinlilerin topraklarını özgürleştirmesi, diğer uluslar gibi olması ve her zaman savaş halinde değil barış içinde yaşaması için dua ediyoruz. ” Ulu Cami avlusunda akşam namazını bekliyoruz.

Salı günü Mekke’deki Mescid-i Haram’da toplanan hacılar, İslam’ın en kutsal mekanı olarak kabul edilen caminin içindeki kübik yapı olan Kabe’nin etrafında yedi kez dolaşarak bir ritüel gerçekleştirdiler. Kefene benzeyen, dikişsiz iki beyaz kumaş parçasından oluşan ihramı giyerlerdi.

Birçoğunun sıcak güneşten aşırı derecede terlediği görüldü ve diğerleri, Salı ve Çarşamba günü gün içinde sıcaklık sırasıyla 42 santigrat dereceye (107 Fahrenheit) ve 45 santigrat dereceye (113 Fahrenheit) ulaştığında güneşe karşı şemsiye taşıyorlardı.

Kocası ve kızıyla birlikte Hac için Mekke’ye gelen Faslı Rabiaa Al-Rajhi, “Mescid-i Haram’a varıp Kabe’yi görünce rahatladım” dedi. “Ben çok mutluyum.”

Iraklı hacı Muhammed Abdel Basit, Hac ibadetlerini yerine getirmekten son derece mutlu olduğunu söyledi.

Bağdatlı Avukat Abdul Basit şunları söyledi: “Büyük kalabalığı tebrik ediyor ve Mescid-i Haram’a gelen, sadece Arap dünyasından değil, dünyanın tüm Müslüman bölgelerinden bizi bir araya getirdiği için Allah’a şükrediyoruz.” .

Geceleri Kabe’nin çevresindeki geniş mermer meydan, yan yana yürüyen ve Mescid-i Haram’ın içindeki ve çevresindeki kitlesel insan akışını yönlendirmek için güvenlik güçlerinin kurduğu barikatlarla sık sık karşılaşan müminlerle doluydu.

Hacılar Mekke’ye vardıklarında Arapça’da “tavaf” olarak bilinen tavaf işlemini gerçekleştirirler. Kabe’yi tavaf eden büyük kalabalıklar, haccın ilk gününe kadar devam edecek.

Cuma günü hacılar, tam günlük bir mola için Arafat Dağı’na, ardından birkaç mil uzaktaki kayalık bir ova olan Müzdelife’ye hareket edecek. Müzdelife’de hacılar, Mina’da şeytanı sembolik olarak temsil eden sütunları taşlamak için çakıl taşları topluyor.

Hac dünyadaki en büyük dini toplantılardan biridir ve İslam’ın beş şartından biridir. Her Müslümanın, fiziki ve maddi açıdan gücü yetiyorsa, hayatında en az bir kez bunu yapması gerekir.

Hacılar Hac’ı inançlarını güçlendirmek, eski günahları silmek ve yeni bir başlangıç ​​yapmak için bir fırsat olarak görüyorlar.

___

Associated Press’in dini haberleri AP aracılığıyla destek alıyor işbirliği Lilly Endowment Inc. tarafından finanse edilen The Conversation US ile bu içerikten yalnızca AP sorumludur.

READ  Kırım köprüsü patlamaları Rusya ile önemli bağlantıyı bozuyor: canlı güncellemeler