Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gazze ateşkes planı dengede. ABD, Hamas’ın ‘değişiklik’ önerdiğini söyledi

Gazze ateşkes planı dengede.  ABD, Hamas’ın ‘değişiklik’ önerdiğini söyledi

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Doha’da Katar Başbakanı ile Hamas’ın tepkisini tartıştıktan sonra konuştu

  • yazar, Tom Bateman
  • Rol, BBC Dışişleri Bakanlığı muhabiri
  • Rapor kaynağı: Doha

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hamas liderlerinin Gazze ateşkes planı ve rehinelerin serbest bırakılması anlaşmasında “birkaç değişiklik” önermesinin ardından Hamas’a “pazarlığı durdurma zamanının geldiğini” söyledi.

Doha’da gazetecilere bazı değişikliklerin “geçerli” olduğunu, bazılarının ise geçerli olmadığını ancak ABD ile arabulucular Katar ve Mısır’ın “bu anlaşmayı tamamlamaya çalışacağını” söyledi.

Hamas Salı günü yaptığı açıklamada, operasyonla “olumlu bir şekilde ilgilenmeye” hazır olduğunu söyledi ancak İsrail’in kalıcı ateşkes ve Gazze’den tamamen çekilmesi konusunda anlaşmaya varması gerektiğini vurguladı.

İsrail hükümeti yorum yapmadı ancak adı açıklanmayan bir yetkili, Filistinli silahlı grubun tepkisinin reddetme anlamına geldiğini söyledi.

İsrail Başbakanı, ABD Başkanı Joe Biden’ın 12 gün önce İsrail’in sunduğunu söylediği öneriyi henüz kamuoyu önünde desteklemedi.

Ancak Blinken, Pazartesi günü Kudüs’te yapılan toplantıda Benjamin Netanyahu’nun “taahhütünü yinelediğini” söyledi.

BM Güvenlik Konseyi de o gün öneriyi destekleyen bir kararı kabul ederek Washington’un diplomatik baskısını artırdı.

BBC, ABD Dışişleri Bakanı’nın son derece hızlı bir diplomatik turla çözmeye çalıştığı bölgesel kriz hissini yalanlayan ışıltılı bir Körfez bölgesi olan Katar’a yaptığı ziyareti konu alan gezici basın koleksiyonunun bir parçası.

Blinken, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ile görüştüğünde kucaklaşmalar ve gülümsemeler yaşandı.

Blinken, ortak basın toplantısında Hamas’ın ABD’nin desteklediği ateşkes teklifinde talep ettiği değişiklikleri tartıştıklarını söylediğinde öfkeli görünüyordu.

“Masada Hamas’ın 6 Mayıs’ta ortaya koyduğu, tüm dünyanın desteklediği ve İsrail’in kabul ettiği önerinin neredeyse aynısı olan bir anlaşma vardı ve Hamas buna tek kelimeyle cevap verebilirdi: ‘Evet.’ dedi.

“Bunun yerine Hamas yaklaşık iki hafta bekledi ve daha sonra bazıları daha önce aldığı ve kabul ettiği pozisyonların ötesine geçen başka değişiklikler önerdi. Sonuç olarak, Hamas’ın başlattığı savaş devam edecek, daha fazla insan acı çekecek ve daha fazla değişiklik yapılmasını önerdi. Daha fazla Filistinli acı çekecek.” Onlar acı çekecek ve daha fazla İsrailli acı çekecek.”

Blinken, Hamas’ın talep ettiği değişikliklerin ne olduğunu açıklamadı ve hareketin kendisi tarafından Salı akşamı yayınlanan kısa bir açıklama da yapılmadı.

Ancak açıklamada Hamas’ın “Gazze’ye yönelik devam eden saldırının tamamen durdurulması” ve İsrail güçlerinin tamamen geri çekilmesi yönündeki talep yinelendi.

Hamas siyasi bürosu üyesi İzzat Al-Rishq, tepkinin “sorumlu, ciddi ve olumlu” olduğunu ve anlaşmaya varılması için “geniş bir yol” açtığını söyledi.

İsrail Başbakanlığı resmi bir yanıt vermedi.

Ancak ismi açıklanmayan bir İsrailli yetkili, Hamas’ın “tüm temel ve en önemli kriterleri değiştirdiğini” ve “Başkan Biden’ın rehinelerin serbest bırakılması önerisini reddettiğini” belirten bir açıklama yaptı.

Reuters haber ajansının haberine göre Çarşamba günü daha sonra yapılan bir açıklamada Hamas, anlaşmaya varma çabalarında “tamamen olumlu” davrandığını belirterek, Blinken’i İsrail’e “doğrudan baskı” uygulamaya çağırdığını da sözlerine ekledi.

Blinken, aksiliklere rağmen ABD’nin Katar ve Mısır ile birlikte “bu anlaşmayı tamamlamaya çalışacağını” söyledi.

“Bu boşlukların kapatılabileceğine inanıyorum ama bu kapatılacakları anlamına gelmiyor çünkü sonuçta Hamas’ın karar vermesi gerekiyor.”

“Son dönemde bu çatışmada bir değişime tanık oluyoruz ve bu savaşın sona erdirilmesi yönünde açık ve kesin bir çağrı var.”

Bay Blinken ayrıca savaşın kalıcı olarak sona ermesi için Gazze’deki “çatışmanın ertesi günü” için mümkün olan en kısa sürede plan yapılmasının şart olduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “Önümüzdeki haftalarda, yönetişim, güvenlik ve yeniden yapılanmanın nasıl yönetileceğine ilişkin somut fikirler de dahil olmak üzere, Her Gün planının ana unsurları hakkında öneriler sunacağız.”

Fotoğrafa yorum yapın, Bugün Salı günü, İsrail işgal güçleri Gazze Şeridi’nin merkezine hava saldırıları düzenledi.

İsrail ordusu, 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlenen ve yaklaşık 1.200 kişinin öldürüldüğü, 251 kişinin de rehin alındığı benzeri görülmemiş saldırıya yanıt olarak Gazze’de Hamas’ı yok etmek için bir kampanya başlattı.

Hamas yönetimindeki Şeridi Sağlık Bakanlığı’na göre, o tarihten bu yana Gazze’de 37.200’den fazla insan öldürüldü.

Kasım ayında varılan anlaşma, Hamas’ın bir haftalık ateşkes karşılığında 105 rehineyi ve İsrail hapishanelerindeki yaklaşık 240 Filistinli mahkumu serbest bırakmasını sağladı. İsrail, 41’inin öldüğü tahmin edilen 116 rehinenin hâlâ tutulduğunu söyledi.

Bunlardan ilki, İsrail’in belirsiz sayıda Filistinli mahkumu serbest bırakması karşılığında Hamas’ın kadınlar, yaşlılar, hastalar ve yaralılar da dahil olmak üzere bazı rehineleri serbest bırakacağı altı haftalık bir ateşkesi içeriyor. Aynı zamanda İsrail kuvvetleri “Gazze’nin nüfuslu tüm bölgelerinden” çekilecek ve insani yardımda “artış” yaşanacak.

İkinci aşamada, “düşmanlıkların kalıcı olarak durdurulması”nın bir parçası olarak kalan tüm canlı rehinelerin serbest bırakılması ve tüm İsrail güçlerinin Gazze’den çekilmesi görülecek, ancak ikincisi daha ileri müzakerelere konu olmaya devam edecek.

Üçüncü aşamada, ölen rehinelerin kalıntıları iade edilecek ve Gazze’de büyük bir yeniden yapılanma planı başlatılacak.

Aşırı sağcı bakanlar, Netanyahu’ya Washington’un diplomasisini göz ardı etmesi konusunda baskı yapıyor ve ABD destekli önerinin Hamas’a teslim olduğunu düşünerek kabul edilmesi halinde iktidar koalisyonundan çekilme ve koalisyonun çökmesine neden olma tehdidinde bulunuyor.

Başbakan, Savaş Kabinesi tarafından onaylandığını kabul ettiği plana desteğini açıkça ifade etmedi.

Biden’ın özetinden daha uzun olduğu söylenen İsrail’in asıl teklifi kamuoyuna açıklanmadı ve başkanın ilettiğinden farklı olup olmadığı da belirsiz. Biden’ın konuşmasından günler önce Hamas’a sunuldu.