Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hakem Stephanie Frappart, Dünya Kupası’nda tamamı kadınlardan oluşan ilk takımı yönetiyor

Hakem Stephanie Frappart, Dünya Kupası'nda tamamı kadınlardan oluşan ilk takımı yönetiyor

Uruguay’daki ilk Dünya Kupası maçından yaklaşık 92 yıl sonra, Stephanie Frappart turnuvadaki bir erkekler maçında hakemin başına geçen ilk kadın oldu. Fransız hakem Frappart, perşembe günü Kosta Rika ile Almanya arasında oynanan kritik grup aşaması maçında tamamı kadınlardan oluşan bir hakem ekibine liderlik etti.

38 yaşındaki Frappart, yardımcı hakemler Brezilyalı Noza Pac ve Meksikalı Karen Diaz Medina ile çalıştı. Her iki koçun da memnuniyetle karşıladığı ve artık çok geç olduğunu öne sürdüğü engelleri yıkan bir andı.

Almanya teknik direktörü Hansi Flick, Frappart’ın atanması hakkında şunları söyledi: “Ona yüzde 100 güveniyorum.” “Performansı ve başarıları nedeniyle burada olmayı hak ettiğini düşünüyorum.”

Kosta Rika’nın teknik direktörü Luis Fernando Suarez de önceki basın toplantısında aynı şeyi söylemişti.

“Kadınların fethettiği her şeyin büyük bir hayranıyım” dedi. “Ve bir şeyleri fethetmeye devam etmek istemelerine bayılıyorum. Ve bu, özellikle çok maço olan bu sporda ileriye doğru atılmış bir başka adım.”

Frappart Fransız gazetecilere söyledi Baş hakem olarak seçilmesini bir “sürpriz” olarak değerlendirdi. Ancak, yaklaşık yirmi yıldır yıldız bir kariyeri oldu. Paris bölgesinin uzak kuzeyindeki ücra bir kasaba olan Le Plessis-Bouchard’ın yerlisi olarak, ilk maçını 2003 yılında 19 yaşında yönetti – Club Henin-Beaumont ve La Roche-sur-Yon arasındaki bir kadın maçı. Yirmi yıl içinde, Kadınlar Dünya Kupası finalini yönetiyordu.

O zamandan beri, kendisinden önce hiçbir kadın gibi merdiveni tırmandı ve övgüler aldı. 2014 yılında Ligue 1 erkekler Ligue 1 maçında görev yapan ilk kadın oldu. Daha sonra erkekler 1. liginde, uluslararası hazırlık maçlarında ve Şampiyonlar Ligi maçlarını yönetti.

14 Ağustos 2019’da Frappart, Chelsea ve Liverpool arasındaki UEFA Süper Kupasını yöneten ilk kadın oldu. Maçın ardından Liverpool Teknik Direktörü Jurgen Klopp, övdü performansı.

READ  Baltimore Ravens 2023 antrenman takımı, feragat telgraf takibi ve güncellenmiş 53 oyunculu kadro.

“Islık çalar gibi oynasaydık 6-0 kazanırdık” dedi.

Meslektaşlarının titizliğiyle tanınan FIFA Hakem Komitesi başkanı Pierluigi Collina, Frappart’ı övdü. Collina, “Umarım gelecekte daha fazla Frapparts olur ve bu artık bir anormallik veya haber hikayesi teşkil etmez” dedi. İtalyan basını 2019’daki Globe Futbol Ödülleri’nde Frappart En İyi Hakem Ödülü’nü kazandı ve Collina ona kupayı verdi.

Frappart, Fransız gazetecilere, turnuvadaki varlığının “ilham kaynağı olacağını” “bildiğini” söyledi. Ama konuşmayı ıslığının yapmasına izin vermeyi tercih ediyor.

“Cinsiyetim nedeniyle değil, hakemlik becerilerim nedeniyle farklı şekilde yargılanmak istiyorum” dedi.

Katar’da Stephanie Frappart, Meksika’nın Polonya ile karşılaştığı ve Portekiz’in Gana ile oynadığı grup aşamasındaki iki maçta dördüncü hakem olarak görev yaptı.