Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hakim, kredi kartı gecikme ücretlerini sınırlayan yeni ABD kuralını engelledi

Hakim, kredi kartı gecikme ücretlerini sınırlayan yeni ABD kuralını engelledi

Mart ayında Tüketici Mali Koruma Bürosu, yeni bir federal kuralın geç kredi kartı ödemelerine ilişkin ücretleri ayda 8 ABD Doları olarak sınırlayacağını duyurdu ve bu değişikliğin Amerikan hanelerine yıllık 10 milyar ABD Doları tasarruf sağlayacağını tahmin etti.

Cuma günü, Fort Worth’taki bir federal yargıç, kuralın anayasaya aykırı olduğunu iddia eden bankalar ve kredi kartı şirketlerinin lobicilerinin yanında yer alarak kuralı geçici olarak engelledi.

Kuralın Salı günü yürürlüğe girmesi planlanıyordu. Artık lobiciler, ihtiyati tedbiri veren Yargıç Mark T. Pittman önünde ABD Bölge Mahkemesinde hukuki mücadelelerine devam edebilirler.

Tüketici Bürosu’nun yeni kuralı, tahsilat maliyetlerini karşılamak için daha fazla paraya ihtiyaç duyulduğunu kanıtlayamadıkları sürece ihraççılara 8 dolarlık bir ücret uygulayacak. Büro, kuralın tüm ödenmemiş kredi kartı bakiyelerinin yüzde 95’inden fazlasına uygulanacağını tahmin etti.

Fed daha önce 2010 yılında kredi kartı gecikme ücretlerini önemli ölçüde sınırlamayı hedeflemişti. Ancak tüketiciye göre, kuralındaki enflasyon düzeltmesine izin veren bir boşluk, bankaların ve kredi kartı şirketlerinin ayda ortalama 32 dolar tutarında gecikme ücreti talep etmesine olanak tanıdı. Ofis.

Yeni kuralı açıklayan büro müdürü Rohit Chopra, bunun “büyük kredi kartı şirketlerinin borçluların ücretlerini artırıp karlarını artırdıklarında enflasyonun arkasına saklandıkları çağın” sona ereceğini söyledi. Başkan Biden şu sözlerle bu kuralı destekledi: “Amerikan halkı aptallar uğruna yönlendirilmekten bıktı.”

İki gün sonra ABD Ticaret Odası, Bay Chopra’ya ve ofisine dava açmak için yönetim kurullarında Bank of America, Capital One, Citibank ve JPMorgan Chase yöneticilerinin yer aldığı Amerikan Bankacılar Birliği ve Tüketici Bankacılar Birliği’ne katıldı. Teksas’taki üç ticari dernek de davacıdır.

READ  OpenAI, yapay zekasını gönderileriniz üzerinde eğitmek için Reddit ile anlaştı