Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hamas savaşçıları ölümcül saldırıyı göz önünde ve yoğun şekilde güçlendirilmiş İsrail sınırından bir milden daha az bir mesafede gerçekleştirdi.

Hamas savaşçıları ölümcül saldırıyı göz önünde ve yoğun şekilde güçlendirilmiş İsrail sınırından bir milden daha az bir mesafede gerçekleştirdi.CNN

Görüntüler son iki yıla ait ama tüyler ürpertici derecede ileri görüşlü. Aralık 2022’de yayınlanan bir videoda, Hamas savaşçılarının bir eğitim alanını sular altında bıraktığı, roket ateşlediği ve sahte İsrail binalarını çevreleyen sahte mahkumları yakaladığı görülüyor.

CNN’in analizi, kampın yeni inşa edildiğini ve Hamas savaşçılarının geçen hafta sonu bir saldırı sırasında ihlal ettiği Gazze ile İsrail arasındaki yaya geçidi olan Erez Geçidi’ne çok yakın olduğunu gösteriyor. Kanlı saldırı İsrail’de 1.200’den fazla insanın hayatına mal olan olay.

Bir yıldan uzun bir süre önce çekilen başka bir video, Hamas savaşçılarının kalkış, iniş ve paraşüt saldırıları uyguladığını gösteriyor; Hamas’ın 7 Ekim’deki aynı saldırıda ölümcül etki için kullandığı sıra dışı saldırı tekniğinin aynısı.

CNN’in yaptığı bir araştırma, geçen haftaki saldırı için aylarca süren hazırlıkları ortaya çıkarmak amacıyla Hamas ve bağlı kuruluşları tarafından yayınlanan yaklaşık iki yıllık eğitim ve propaganda videosunu analiz etti ve militanların Gazze’de en az altı yerde saldırı için eğitim aldığını ortaya çıkardı.

Aralık ayında yayınlanan videoda gösterilen çorak eğitim alanı da dahil olmak üzere bu alanlardan ikisi, Gazze-İsrail sınırının en güçlendirilmiş ve devriye gezilen kısmından sadece bir mil uzaktaydı. Kalan sitelerden biri Gazze’nin merkezinde, diğer üçü ise Gazze’nin en güneyinde yer alıyor.

CNN tarafından iki yıl boyunca incelenen uydu görüntüleri, tespit edilen altı bölgeden herhangi birine karşı İsrail askeri saldırısına dair hiçbir belirti göstermedi.

Uydu görüntülerine göre, yalnızca son birkaç ayda kamplarda hareketlilik yaşanmadı, aynı zamanda bazı kamplar çevredeki tarım arazilerini de içine alarak son iki yılda burayı tarım alanından çorak bir eğitim alanına dönüştürdü.

Militanların 150 kişiyi kaçırdığı, İsrail askeri üslerini bastığı ve yerle bir ettiği acımasız Hamas saldırısının ardından… Şehirler ve çiftlikler – İsrail güvenlik servislerinin istihbarat ve operasyonel başarısızlıklarına ilişkin soruları gündeme getiriyor.

READ  Rusya, Boris Johnson'ın ölümünü alkışlarken, dünya İngiltere'nin siyasi dramasına tepki gösteriyor

Hamas’ın en az iki yıl boyunca göz önünde saldırı için eğitim almış olması, Orta Doğu’daki en gelişmiş askeri ve casusluk operasyonlarına ev sahipliği yapan İsrail’in neden 7 Ekim saldırısını takip edip durduramadığı konusunda yeni soruları gündeme getiriyor.

CNN yorum almak için İsrail ordusuna ulaştığında, CNN’in uluslararası sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus bulguların “yeni olmadığını” söyledi.

Hamas’ın “birçok eğitim alanına sahip olduğunu” ve İsrail ordusunun “yıllar boyunca çeşitli gerilimlerle birçok eğitim alanını bombaladığını” ekledi.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com’da izleyin

Conricus, 2021’de İsrail ile Hamas arasında çatışmaların başladığı döneme atıfta bulunarak, İsrail’in iki yıldan fazla bir süredir Hamas’la büyük bir gerginlik yaşamadığını kaydetti. Bu, Kudüs’te haftalarca süren gerilimin ardından geldi. Nerede ayarlandı Filistinli ailelerin çoğu, Yahudi milliyetçileri adına Doğu Kudüs’teki evlerinden tahliye edilmekle karşı karşıya kaldı.

Conricus ayrıca Hamas’ın tesisleri “sivil gibi” göstermiş olabileceğini de söyledi.

Bununla birlikte, alanların beşi (altıncısı bir uçak pisti) hiçbir sivil özellik taşımıyor ve inşa edilme ve düzenlenme biçimleri neredeyse aynı.

Hepsi kamplardaki binalardan daha yüksek olan devasa toprak setlerle çevrili. Çatısı olmayan binaların çoğu neredeyse tamamen tuğla ve çimentodan yapılmış.

Bazı kamplarda kapılar ve çitler varken bazılarında sokak bariyerleri var ancak asfalt yol yok.

Kamplarla ilgili bir soruya yanıt veren Conricus, CNN’in sorularını yanıtlayamayacaklarını, “çünkü bunlar aynı zamanda bir savaş yürütüyorken karmaşık istihbarat analizleriyle ilgili” dedi.

“Bu konu, diğer pek çok konu gibi, savaşın sonunda İsrail ordusu tarafından araştırılacak.”

Üst düzey Hamas yetkilisi ve Hamas’ın Lübnan merkezli yurt dışı ulusal ilişkileri başkanı Ali Baraka, Cumartesi günkü saldırının ardından RT Arapça’ya, terör örgütünün iki yıldır saldırıya hazırlandığını söyledi.

READ  Kanada'nın Banff Ulusal Parkı'nda bir boz ayı bir çifti ve köpeklerini öldürdü

CNN tarafından analiz edilen meta veriler, Hamas’ın propaganda montajını sosyal medya kanallarında yayınlamadan önce eğitimi birkaç ay, bazen de bir yıldan fazla sürdürdüğünü gösteriyor.

Videolar aynı zamanda 7 Ekim olaylarını da önceden haber veriyor.

Kliplerden birinde militanların kalkış, iniş ve planörlerle saldırı eğitimi aldığı görülüyor. Meta veriler, filmin bir yıldan daha uzun bir süre önce çekildiğini gösteriyor. Videodaki gölgeler ve güneşin konumu da tasvir edilen antrenmanların saatlerce ya da birkaç gün sürdüğünü gösteriyor.

7 Ekim saldırısı sırasında paraşütçüler şafak vakti CNN’in Gazze-İsrail sınırı yakınında konumlandırdığı iki eğitim kampının yakınında havalandı.

Videolar, planörlerin kullandığı kalkış alanının aynı zamanda yerel Hamas insansız hava araçlarını test etmek için de kullanıldığını gösteriyor. Meta veriler, bu testlerin yamaç paraşütü operasyonları yapılmadan aylar önce yapıldığını gösteriyor.

Hamas teröristlerinin 7 Ekim saldırısında kullanacakları silah türlerinin provasını yaptığı propaganda videolarında da görülüyordu. Sahte İsrail binaları ve sokakları oluşturdular ve bunlara çeşitli saldırı yöntemleri uyguladıkları görüldü.

Erez Geçidi’nden birkaç yüz metre uzaktaki bir eğitim alanında, binalardan birinin duvarında iki palmiye ağacının ve İsrail Erez Geçiş Taburu’nun amblemini andıran bir hayvan şeklinin çizimi var.

Videoda onların kampta esir alıp ellerini bağlama eğitimi aldıkları görülüyor.

Uydu görüntüleri kampın son bir buçuk yılda inşa edildiğini gösteriyor.

Eğitim kamplarının üçünde, bir kamyonu çevreleyen büyük bir dış kabuk gibi görünen sahte İsrail tankları yarattılar. Savaşçıların buraya saldırdığı, RPG mermileri ve diğer patlayıcıları ateşlediği görüldü.