Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Harita, Amerika Birleşik Devletleri’nde güneş tutulmasını nerede görebileceğinizi gösterir

Harita, Amerika Birleşik Devletleri’nde güneş tutulmasını nerede görebileceğinizi gösterir

Dünya’dan görülebilen en şaşırtıcı astronomik olaylardan bazıları, Ay’ın Dünya ile Güneş arasından geçip güneş ışığının bir kısmını veya tamamını engellediği güneş tutulmalarıdır. Gün boyunca ortaya çıkan karanlık harikadır ve çarpıcı manzaralar ortaya çıkarabilir – ancak güvenlik nedenleriyle asla doğrudan güneşe bakmamalı ve güneş ışığını kullanmalısınız. İğne deliği kamerası gibi bir araç bunun yerine tutulmayı gözlemlemek için.

Ancak bu tutulmalar, ayın yörüngesiyle ilgili oldukça karmaşık bir zaman çizelgesinde meydana gelir, bu nedenle tutulmaları ne zaman ve nerede göreceğinizi takip etmek zor olabilir. Buna yardımcı olmak için NASA, 2023 ve 2024’te güneş tutulmalarını ne zaman ve nerede görebileceğinizi gösteren bir Amerika Birleşik Devletleri haritası oluşturdu.

Çeşitli NASA görevlerinden elde edilen gözlemleri kullanan bu harita, 2023’te halka şeklinde bir güneş tutulması ve 2024’te tam bir güneş tutulması sırasında ayın gölgesinin Amerika Birleşik Devletleri’ni nereden geçeceğini gösteriyor. Harita, NASA’nın Scientific Visualization Studio (SVS) ile işbirliği içinde geliştirildi. NASA Animasyon ekibi Heliophysics (NASA HEAT), NASA Science Animation portföyünün bir parçasıdır. NASA/Science Visualization Studio/Michaala Garrison; NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Ernie Wright tarafından yapılan tutulma hesaplamaları

the harita tamamlandı Önümüzdeki iki yıllık güneş tutulmasını ve bulunduğunuz yere ve saat dilimine göre onları ne zaman aramanız gerektiğini gösterir. Güneş tutulmasına tanık olacak alanlar, Ay’ın gölgesinin Dünya’da bıraktığı yoldan dolayı uzun ve dar bantlardır. Bunlar, güneşin tamamen tutulmuş gibi görüneceği alanlardır, ancak bu alanların dışındakiler, ayın güneş diskinin bir kısmını kapattığı, ancak tüm yüzü engellediği kısmi bir tutulmayı görebilecektir.

San Antonio, Teksas’taki şanslı gökyüzü gözlemcileri, 14 Ekim 2023 ve 8 Nisan 2024’te gerçekleşecek olan hem 2023 hem de 2024 tutulmalarını görebilecekler.

READ  SpaceX, Mürettebat-7 astronotlarını 25 Ağustos'ta şafak vaktinden önce NASA adına Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderecek. İşte ücretsiz olarak çevrimiçi izlemenin yolu.

Harita, NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’ndeki Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu’nun (SVS) bir üyesi olan Michala Garrison tarafından, insanları bu heyecan verici olayları yakalama fırsatlarını kaçırmamaları için tutulmalar hakkında bilgilendirmeye yardımcı olmak için oluşturuldu.

garnizon dedi ifade. “Ama o zamanlar bunların hiçbirini bilmiyordum. Örneğin Albuquerque’ye gitmek istiyorum.” [New Mexico] 2023’te. Sonra 2024’te güneye gitmek için.”

Haritayı hem kullanışlı hem de çekici olacak şekilde oluşturmanın birkaç revizyon gerektirdiğini söyledi. “Çok fazla deneme yanılma gerektirdi. Okuyucuya yardımcı olmasını, ancak bunaltıcı olmamasını ve yine de insanların dikkatini çekmek için bakılması gereken harika bir ürün olmasını istedim.”

Editörlerin önerileri