Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın Roma Teleskopu: James Webb’in Halefi Evreni Büyük Miktarda Veriyle Nasıl Haritalandıracak?

NASA’nın Roma Teleskopu: James Webb’in Halefi Evreni Büyük Miktarda Veriyle Nasıl Haritalandıracak?

James Webb Uzay Teleskobu, geçen yılın Temmuz ayında ilk görüntülerini sunduğundan beri evrenin güzelliğini ve gizemini ortaya çıkarmaya devam etti – ancak bir sonraki büyük uzay teleskobunu konuşlandırma görevi çoktan başladı.

Nancy Grace Roman Uzay Teleskobu, kendisi de hala aktif olan Hubble Teleskobunun halefi olan NASA’nın en yeni teleskopunun konuşlandırılmasından sonra fırlatılacak bir sonraki büyük uzay teleskobu olacak.

Projede çalışan Avrupa Uzay Ajansı (ESA) bilim adamlarından biri Euronews.next’e Roma fırlatmasının “astronomi için yeni bir çağ” açacağını söyledi. Daha önce başlatılan diğer tüm NASA görevlerinden daha fazla veri toplayacak ve astrofizikteki en büyük soruların bazılarını yanıtlamaya çalışacak.

En geç 2027’de fırlatılması planlanan ESA’nın NASA ile proje üzerinde çalışan bilim operasyonları geliştirme direktörü Marco Siriani, “evrenin daha panoramik bir görüntüsünü yakalayabileceğini ve daha fazla istatistiksel çalışmaya izin vereceğini” açıkladı.

NASA önderliğindeki bir görev sırasında, Avrupa Uzay Ajansı, sağlayacağı benzeri görülmemiş miktarda veriye erişim karşılığında göreve bir miktar teknoloji ve uzmanlık katar.

İşte bir sonraki büyük NASA uzay teleskobundan ne bekleyebileceğinize bir bakış.

Roman, Hubble ve James Webb’den nasıl farklı olurdu?

Hubble ve Webb, gökyüzünün küçük bölümlerine ayrıntılı bir bakış elde etmek için yakınlaştırma konusunda çok iyiyken, Roman çok daha geniş bir görüş alanına sahip olacak.

Hubble’dan 200 kat daha büyük kızılötesi görüntüler oluşturabilecek ve benzer boyuttaki 2.4 metre çapındaki aynası ile aynı zengin detay düzeyini sunabilecek.

Siriani, Hubble ve Webb’den alışık olduğumuz “harika” görüntüler üretebilecek olsa da, esasen “araştırmalara adanmış bir teleskop” olacağını söyledi.

“Hubble’ın görüş alanı için çok fazla olan yakındaki bir galaksideki yıldız sayısına bakmak için, çok farklı çekimlerden mozaikler dikip yapmak zorundayız. Roma yöntemini kullanarak, bütünün resmini çekebiliriz.” tek çekimde galaksi.

READ  Rusya Uzay Ajansı, Rus Luna-25 uzay aracında teknik arıza olduğunu söyledi.

Örneğin, komşumuz Andromeda galaksisinin yakın tarihli bir “mozaiği”, Hubble tarafından çekilmiş 400 ayrı görüntüyle ortaya konmuştur. Roman, sadece iki resim kullanarak aynı büyük resmi, aynı detay düzeyinde boyayabilecek. Bu çok daha büyük görüntüler, benzeri görülmemiş miktarda verinin toplanacağı anlamına gelir.

Siriani, “Size bir fikir vermesi için, Hubble’ı 30 yıldır çalıştırdığımızda yaklaşık 170 terabayt veri topladık” dedi. “Webb için beş yıl içinde 1.000 terabayta sahip olmayı bekliyoruz. 5 yıldan fazla Roma yaşamında ise 20.000 terabayta sahip olmayı bekliyoruz.”

Nihayetinde, “evrenin 3 boyutlu modelini” oluşturmak için milyarlarca galaksi hakkında veri toplayacak.

Kozmik bilmeceleri cevaplamak

Evrenin bu panoramik görüntüsü ile NASA ve ortakları, astrofiziğin karşı karşıya olduğu en büyük soruların bazılarına cevap vermeyi umuyor.

Hedeflerden biri, Albert Einstein’ın, örneğin güneş sistemimizin ölçeğine karşı iyi bir şekilde test edilen, ancak daha büyük kozmik ölçeklerde daha az ölçüde test edilen genel görelilik teorisini test etmektir.

Teoriye göre, evrendeki görünür madde evrenin genişlemesini yavaşlatmalıdır, bu nedenle bilim adamları evrenin genişleme hızını, evrenin kabaca yüzde 68’ini oluşturduğuna inandıkları gizemli bir elemente – karanlık enerjiye – bağlar. .

Roman bize milyonlarca galaksinin konumunu ve uzaklığını doğru bir şekilde ölçebilecek veriler verecek ve evrenin farklı bölgelerdeki genişleme hızını anlamamıza yardımcı olacak.

Sonuç olarak, sonuçlar bize Einstein’ın yerçekimi teorisinin değiştirilmesi gerekip gerekmediğini söyleyecektir.

Dış gezegenlerin sayısı

Roman’ın ana hedeflerinden bir diğeri, yerçekimsel mikromercekleme adı verilen bir teknik kullanarak galaksimizdeki binlerce yeni dış gezegeni keşfetmek.

“Eğer iki yıldız yan yana dizilirse, öndeki yıldız arkasındaki yıldızın ışığını bozar ve büyütür. Ve öndeki yıldızın bir gezegeni varsa, o gezegenin ışığı üzerindeki etkisini görürüz.” arkasındaki yıldız,” dedi Siriani.

READ  Bu güneş resmindeki gizli uzay istasyonunu görebiliyor musunuz?

Roman’ın milyarlarca yıldızı sayacağı göz önüne alındığında, “kaç yıldızın dış gezegenlere sahip olacağına dair çok iyi bir istatistik” sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Roman, yalnızca yeni ötegezegenleri tespit etmekle kalmayacak, aynı zamanda ana yıldızlarına yakın ötegezegenleri görüntülemeyi amaçlayan koronagraf adı verilen ikinci bir büyük araç taşıyacak. Siriani, “Bu çok zor bir teknik çünkü yıldız ışığının bastırılması gerekiyor – incelemek istediğiniz nesnelerden, yakındaki gezegenden çok daha parlak,” dedi.

Roman Crown, Jüpiter benzeri büyük gezegenleri doğrudan yakalamaya çalışacak ve görüntü kalitesini iyileştirmek için canlı düzeltmeler yapacak.

Açıklayıcı bir araç olacak ve işe yaradığı kanıtlanırsa, Dünya benzeri gezegenleri doğrudan ana yıldızlarının yaşanabilir bölgesinde görüntülemeye çalışacak olan gelecekteki uzay gözlemevlerinde kullanılacak teknolojinin temelini oluşturacak.

ESA’nın Roman’a katkısı

Avrupa Uzay Ajansı, verilere erişim ve görev sırasında masada bir koltuk karşılığında, Romanya misyonuna üç önemli teknolojiyle katkıda bulunuyor.

Uzay ajansı, uzay aracında yıldızları izleyerek sürekli olarak gökyüzündeki konumunu belirleyen küçük teleskoplar olan “yıldız izleyicileri” sağlayacaktır. Ardından, güneş panellerini yerleştirmeden önce uzay aracına güç sağlamaya yardımcı olacak piller sağlayacak.

Son olarak, araç üzerinde koronagraf dedektörleri de sağlayacak.

Ayrıca, ESA’nın evrenin genişlemesini ölçmek ve karanlık enerji hakkında daha fazla şey ortaya çıkarmak için özel görevi bu yaz başlayacak.

Öklid Uzay Teleskobu, daha sonra Roman tarafından toplanan verileri tamamlayacak bilgileri toplayacaktır.

ESA’nın Roman’a katkısı gibi, NASA da Öklid misyonuna küçük katkılar yapıyor.