Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Havayolları saldırıların ardından İsrail’e uçuşları iptal etti

Havayolları saldırıların ardından İsrail’e uçuşları iptal etti


New York
CNN

Havayolları, Filistinli militanların uçuşlarını iptal etmesinden sonra Cumartesi günü erken saatlerde İsrail’e uçuşlarını iptal etmek konusunda hızlı davrandı. Sürpriz bir saldırı başlatınYahudi bayramı sırasında Gazze’den komşu İsrail kasabalarına binlerce roket atıldı.

Cumartesi öğleden sonra itibariyle yaklaşık %16. İsrail’in Tel Aviv dışında bulunan uluslararası merkezi Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’na uçuşlar iptal edildi ve %23 ertelendi.

İsrail’e gidecek bazı uçuşlar dünyanın diğer havalimanlarına yönlendirildi. Uçuş takip sitesi FlightAware’e göre United Airlines Flight 954, Cuma gecesi San Francisco Uluslararası Havalimanı’ndan ayrıldı ve 13 saatten fazla süren bir uçuşla yaklaşık yedi saat boyunca Grönland üzerinden rota çizdi. Uçuş daha sonra San Francisco’ya dönecek.

Havayolu yaptığı açıklamada, “Müşterilerimizin ve mürettebatımızın güvenliği en büyük önceliğimizdir” dedi. “Durumu yakından takip ediyoruz ve uçuş programlarını gerektiği gibi ayarlıyoruz.”

FlightAware verileri ayrıca Delta Air Lines ve American Airlines’ın New York City’deki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’ndan kalkması planlanan İsrail’e Cumartesi ve Pazar uçuşlarını iptal ettiğini gösteriyor.

Alman havayolu Lufthansa da Cumartesi günü Tel Aviv’e uçuşlarını önemli ölçüde azaltacağını duyurdu.

Havayolunun temsilcileri yaptıkları açıklamada şunları söyledi: “İsrail’deki mevcut güvenlik durumu ışığında, Lufthansa Havayolları Grubu bu Cumartesi Tel Aviv’e gidiş-dönüş uçuş programını azaltacak.”

Havayolu, Cumartesi günü Tel Aviv’den Frankfurt’a bir uçuş olacağını ancak diğer tüm uçuşların iptal edildiğini söyledi.

“İsrail’deki son derece dinamik güvenlik durumunu sürekli izliyoruz ve yetkililerle yakın temas halindeyiz. Havayolu temsilcileri, misafirlerimizin ve mürettebat üyelerimizin güvenliği Lufthansa için en önemli önceliktir” diye yazdı.

Popüler İsrail haber kaynağı Walla! Cumartesi günü çıkan haberlerde Swiss Air, Avusturya Havayolları ve Türk Hava Yolları’nın İsrail’e gidiş-dönüş uçuşlarını iptal ettiği bildirildi.

READ  Devlet medyasına göre Prigozhin Beyaz Rusya'ya geldi: Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın canlı güncellemeleri

İsrail’in ulusal havayolu şirketi El Al, müşterilerin “uçuşları ücretsiz olarak askıya alabileceklerini veya ücretsiz bir kuponla iptal edebileceklerini” ve uçuşlarını değiştirmesi gereken müşteriler için bir acil yardım hattı kurduğunu söyledi.