Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail, Gazze’ye yönelik ölümcül bombardımanın ortasında Filistin Kulesi’ni yıktı | Haberler

İsrail, Gazze’ye yönelik ölümcül bombardımanın ortasında Filistin Kulesi’ni yıktı |  Haberler

Al Jazeera ekibi, tam arkalarındaki Filistin Kulesi’nin İsrail hava saldırısıyla vurulduğunu canlı olarak bildiriyordu.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırıları, Filistinli savaşçılar ile İsrail ordusu arasındaki yaygın çatışmaların yüzlerce cana mal olduğu Gazze Şehri’nin kalbindeki bir kuleyi yok etti.

Cumartesi günü Filistin Kulesi’ne düzenlenen saldırı, kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas’ın çok yönlü bir saldırı başlatmasından, binlerce roket atmasından ve İsrail’e savaşçı göndermesinden saatler sonra gerçekleşti.

Saldırı, El Cezire muhabiri Youmna Al-Sayed yakındaki başka bir binadan haber verirken kamerayla canlı olarak kaydedildi.

Daha sonra “Bina tamamen yıkıldı ve yerle bir edildi” dedi. “Yanındaki tüm binalara baktığınızda, oradaki hasarın büyüklüğünü tahmin edebilirsiniz. [the vicinity]”.

Yaralılarla ilgili henüz bir bilgi verilmedi.

İsrail Hava Kuvvetleri, yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının Gazze’deki iki yüksek binayı bombaladığını ve bunların Hamas’a ait “askeri altyapıyı” barındırdığını iddia etti.

Hava Kuvvetlerinin bahsettiği binalardan birinin Filistin Kulesi olup olmadığı henüz netlik kazanmadı.

Kulenin vurulduğu an [Al Jazeera screengrab]

İlk defa değil

İsrail’in, dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olan Gazze Şeridi’ndeki binalara ve konutlara yönelik saldırılar gerçekleştirme konusunda uzun bir geçmişi var.

İsrail ordusunun silahlı grupları hedef alan “hassas saldırılar” olarak adlandırdığı bu eylemler çoğunlukla nüfusun yoğun olduğu bölgelerde gerçekleşiyor ve sivil ölümleriyle sonuçlanıyor.

2021’de Gazze’de 11 gün süren çatışma sırasında İsrail dört kuleyi hedef alarak bunlardan üçünü yok etti; bunlardan biri Al Jazeera ve Associated Press’in ofislerinin bulunduğu yerdi.

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Af Örgütü daha önce İsrail’in askeri taktikleriyle ilgili endişelerini dile getirmiş, Gazze’deki konutlara yönelik tekrarlanan saldırıların Filistinli sivillerin refahının göz ardı edildiğini gösterdiğini ve savaş suçları veya insanlığa karşı suç teşkil edebileceğini vurgulamıştı.

READ  Navalny: Putin'i eleştiren ekip, minibüs şoförlerinin cenazeyi Moskova'daki cenazeye götürmeyi reddettiğini söylüyor