Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hazine raporu 1,7 trilyon dolar açık gösteriyor

Hazine raporu 1,7 trilyon dolar açık gösteriyor

ABD federal bütçe açığı, azalan vergi gelirleri, yükselen faiz oranları ve süresi dolan pandemik yardım yardımlarına yönelik ısrarlı talebin ülkenin kamu maliyesini zorlamasıyla 2023 mali yılında neredeyse iki katına çıktı.

Hazine Bakanlığı’nın son rakamları, 2022’de 1,37 trilyon dolar olan bütçe açığının 2023’te 1,7 trilyon dolara çıktığını gösteriyor. Sakrumun daha küçük görünmesini sağlayın Başkan Biden’ın geçen yıl önerdiği öğrenci kredisi bağışlama programını çevreleyen muhasebe serapı nedeniyle gerçekte geçen yıla göre daha yüksek.

Yüksek Mahkeme bu yaz bu programı iptal etti ve hiçbir zaman yürürlüğe girmedi. Ancak Hazine bunu 2022’de maliyet olarak kaydederek o yılın açığını şişirdi. Mahkemenin programı engellemesinin ardından Hazine bunu tasarruf olarak kaydederek bu yılki açığı yapay olarak düşürdü.

Öğrenim kredilerinin etkileri hem 2022 hem de 2023 için açık rakamlarını değiştirdi. Yönetim yetkilileri Cuma günü gazetecilere yaptıkları telefon görüşmesinde, hesaba katıldığında açığın 2022’deki yaklaşık 1 trilyon dolardan 2023’te 2 trilyon dolara çıktığını doğruladı.

Başka bir deyişle, Hazine 2023’te 300 milyar dolar tasarruf ettiğini varsaydı, oysa aslında tek yaptığı, hiçbir zaman var olmayan ücretleri ortadan kaldırmaktı.

Yetkililer, toplam açığı açıklayan bir haber bültenindeki artışı küçümsediler; bunun yerine ekonominin gücüne ve Bay Biden’ın büyük ölçüde yüksek gelirliler ve şirketler üzerindeki vergileri artırarak gelecekteki açıkları azaltmaya yönelik önerilerine odaklandılar.

Hazine Bakanı Janet L. Yellen yaptığı açıklamada, “Biden Yönetimi, ekonomimizin sağlıklı, sürdürülebilir büyümeye geçişini yönetmeye odaklanmaya devam ediyor” dedi. “Bunu yaparken, Başkan ve ben aynı zamanda uzun vadeli mali görünümümüzle ilgili zorlukları ele almaya da kararlıyız.”

Hükümetin harcadığı ile kazandığı arasındaki uçurumun açılması, hükümet harcamaları ve ABD’nin iki savaşı finanse edip edemeyeceğine ilişkin endişelerin ortasında, Başkan’ın İsrail ve Ukrayna’ya yardım için bölünmüş bir Kongre’ye baktığı bir dönemde ortaya çıkıyor.

İktidardayken vergi kesintileri ve harcama artışları yoluyla büyük bütçe açıklarının artmasına yardımcı olan Cumhuriyetçiler, federal açığı azaltmak için derin bütçe kesintilerinde ısrar etmeye başladılar. Bütçe açığının genişlediği gerçeği, Kongre’yi hükümetin kapanmasını önlemek için önümüzdeki aya kadar geçmesi gereken bir dizi harcama tasarısını onaylamaya ikna etmeyi daha da zorlaştırabilir.

READ  Twitter, Bank of America, Charles Schwab ve daha fazlası

Cuma günü, Biden yönetimi Kongre’den resmi olarak Ukrayna ve İsrail’e askeri yardım, bu ülkeler ve Gazze’ye insani yardım ve ABD sınır güvenliğini iyileştirmeye yönelik bir dizi yeni çabayı içeren 100 milyar dolardan fazla acil durum harcamasını onaylamasını istedi.

Bayan Yellen bu hafta ABD’nin bu maliyetleri karşılayabildiğini söyledi.

Yellen, Sky News’e şunları söyledi: “Amerika kesinlikle İsrail’in yanında durabilir ve İsrail’in askeri ihtiyaçlarını destekleyebilir, tıpkı bizim Rusya’ya karşı mücadelesinde Ukrayna’yı destekleyebildiğimiz ve desteklememiz gerektiği gibi.”

Washington ve Wall Street’teki kasvetli mali gidişatla ilgili artan endişelere rağmen yasa yapıcılar gerçek harcama kesintileri veya vergi artışlarını yasalaştırma planları üzerinde bir araya gelemediler. Cumhuriyetçilerin bu ay Temsilci Kevin McCarthy’yi devirmesinden bu yana başkan seçemeyen Meclis, Kongre’nin herhangi bir yasa veya kısa vadeli harcama paketi geçirmesini engelliyor.

Ekonomistler ve bütçe açığı şahinleri, özellikle faiz oranlarının uzun süre yüksek kalması durumunda mevcut borçlanma yolunun sürdürülemez olduğu konusunda uyarıyor.

Ulusal borç bu yıl 33 trilyon doları aştı ve mali gözlemciler önümüzdeki otuz yılda borcun faiz maliyetinin ülkenin en büyük harcaması olacağı konusunda uyarıyor. Kongre Bütçe Ofisi, 2053 yılına kadar halkın elindeki federal borcun düşük olacağını öngörüyor GSYİH’nın %177’si.

Hazine Bakanlığı Cuma günü, borçlara ilişkin net faizin geçen yılki 475 milyar dolardan 2023’te rekor 659 milyar dolara yükseldiğini bildirdi. Finansal gözlemci Peterson Vakfı Cuma günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki on yılda beklenen 10,6 trilyon dolarlık net faiz maliyetinin, ABD’nin son 20 yılda faize harcadığının iki katından fazla olacağını belirtti.

İki Partili Politika Merkezi’nin kıdemli üyelerinden Kent Conrad, Perşembe günü yeni bir finans komisyonu ihtiyacına ilişkin kongre duruşmasında milletvekillerine, “Kritik bir ana geldiğimizi düşünüyorum; mali durumumuz tamamen yolunda değil” dedi. “Artan açık ve borçlar hem ekonomik hem de ulusal güvenlik kaygısıdır.”

Bu yılın açığı, aşırı hava koşulları nedeniyle vergi gelirlerinin tahsilatında yaşanan gecikmeler ve bazı federal programların beklenmedik derecede yüksek maliyetleri de dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle daha da kötüleşti. Örneğin, İç Gelir İdaresi, dolandırıcılık endişeleri nedeniyle yakın zamanda duraklatılan, pandemi döneminden kalma bir fayda olan Çalışanı Tutma Kredisi ile ilgili olarak milyarlarca dolarlık vergi iadesi aktardı.

READ  Bitcoin kısaca 30.000 doların altına düştü, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %56'dan fazla düştü

Biden yönetimi, vergi tahsilatlarını artırmak için geçen yıl iklim yasası kapsamında 80 milyar dolarlık yeni fon alan güçlendirilmiş IRS’ye güvenmeyi umuyordu. Her ne kadar kurum vergi kaçakçılığını önleme konusunda erken bir başarı elde etmiş olsa da, şimdiden bu paranın yaklaşık dörtte birini kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya. Kongre Bütçe Ofisi’nin bu haftaki raporunda IRS bütçesinden 25 milyar doların kesileceği öngörülüyordu Açığa 24 milyar dolardan fazla ekleniyor.

Biden yönetimi yetkilileri, artan bütçe açığının sorumluluğunu, 2017 yılında kapsamlı bir vergi indirimi paketini yasalaştıran eski Başkan Donald J. Trump’a yüklemeye çalıştı. Analistler, bu kesintilerin federal gelirleri azalttığı ve yasalaştığından bu yana bütçe açığını artırdığı konusunda hemfikir . Bazı yetkililer, açığın geçen yıl yönetimin beklediğinden çok daha büyük olduğunu da kabul ediyor. Kongre Bütçe Ofisi tarafından yapılan bir analiz, beklenmedik büyümenin yüksek borçlanma maliyetleri ve düşük vergi gelirlerinden kaynaklandığını öne sürüyor.

Bu düşüş, daha düşük sermaye kazancı vergisi tahsilatlarına, pandemi dönemi vergi kredisi ve İç Gelir Vergisi ile ilgili (muhtemelen hileli) artan taleplere bağlandı. Kaliforniya ve doğal afetlerden etkilenen diğer eyaletlerdeki insanlar için vergi beyannamelerinin son tarihlerini erteleme kararı.

Uluslararası Para Fonu başkanı Lael Brainard, “Geçen yıl bütçe açığındaki artış büyük ölçüde vergi gelirlerindeki keskin düşüşten kaynaklandı; Sosyal Güvenlik, Medicare ve Medicaid dışındaki programlara yapılan harcamalar ise ekonominin payı olarak hafif düştü” dedi. Fon. . Biden’ın Ulusal Ekonomi Konseyi. Bütçe analistlerinin uyardığı gibi, Trump’ın zengin ve büyük şirketlere yönelik vergi kesintileri açığımızı ve ulusal borcumuzu artırıyor.

Bay Biden, bu yıl bütçesinde gelecekteki açıkları azaltmak için vergi artışları ve diğer önlemler için 2 trilyon dolardan fazla teklifte bulundu. İki vergi artışını yasalaştırdı: büyük şirketlere uygulanan asgari vergi ve hisse geri alımlarına uygulanan vergi. Ayrıca vergi sahtekarlığını ortadan kaldırmak ve daha fazla gelir elde etmek için IRS finansmanını da artırdı. Bu önlemler açığı normalden azaltacak ancak önümüzdeki yıllarda bütçe açığında beklenen genel büyümeyi telafi edecek kadar büyük değil.

READ  Binance'in yerel BNB tokeni Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi

Bazı yönetim yetkilileri, eğer faiz maliyetleri düşmezse gelecekte Başkan’ın bütçe açığının daha fazla azaltılmasını (neredeyse kesinlikle yüksek gelirliler ve şirketlere daha fazla vergi artışı şeklinde) önermesi gerekebileceğini kabul ediyor.

Kongre’deki üst düzey Demokratlar, borçlanma maliyetlerindeki keskin artışın kendilerini, Cumhuriyetçilerin Trump’ın 2025’te sona erecek vergi indirimlerine ilişkin kalıcı hükümler (ya da en azından yüksek gelirli kesimlere ve işletmelere fayda sağlayacak hükümler) getirme yönündeki çabalarına karşı mücadele etmeye ve planlar için baskı yapmaya teşvik edeceğini söylüyorlar. Sayın Biden’ın milyarderlerin servetine yönelik yeni bir vergiyi içeren vergi politikası yürürlüğe girecek.

Bütçe Komitesi’nin en üst düzey Demokratlarından Pensilvanya Temsilcisi Brendan F. Boyle bir röportajda, “Bugün bir yıl öncesine göre çok daha farklı bir faiz oranı ortamındayız – yaklaşık 180 derecelik bir fark” dedi.

Şöyle ekledi: “Enflasyonu düşürmeye devam ettikçe – ve tüm eğilimler doğru yöne işaret ediyor – faiz oranlarının düştüğünü göreceğinizden eminim, bu da bütçe açığı konusunda bize biraz rahatlama sağlayacaktır.” . Ancak 2025’e ve Trump’ın vergi kesintilerinin sonuna baktığımızda daha fazla gelire ihtiyacımız olacağına şüphe yok.”

Cumhuriyetçiler, en büyük ve en pahalı federal programlar olan Sosyal Güvenlik ve Medicare gibi sosyal güvenlik ağı programlarına yapılan harcamaları azaltmaya giderek daha fazla odaklanıyor.

Temsilci Jody C. “Borcun asıl nedeni zorunlu harcamalar ve yetki programlarıdır ve eğer bunları çözmezsek bu ülkeyi gerçekten iflas ettireceğiz” dedi. Teksaslı Arrington, Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi’nin Cumhuriyetçi başkanıdır. bu hafta dedi.

ABD ekonomisinin uluslararası düzeydeki göreceli gücüne rağmen, uzun vadeli mali sorunları küresel ekonomik politika yapıcılar için endişe kaynağıdır.

IMF’nin ilk genel müdür yardımcısı Gita Gopinath geçen hafta verdiği bir röportajda “Maliye politikası bu noktada çok gevşek” dedi. “Kamu maliyesini istikrara kavuşturmak ve rezervleri yeniden inşa etmek için doğru zamanın bu olduğuna inanıyoruz.”

Ben Castleman Raporlara katkıda bulunuldu.