Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Herkes Kişisel Sesi kullanmalı – ve işte nedeni

Personal Voice, Apple’ın bu hafta duyurduğu en heyecan verici erişilebilirlik özelliklerinden biri olsa da, bunun çoğu insan için geçerli olmadığını düşünmüş olabilirsiniz. Ancak bugün yeni bir rapor, herkes iOS 17 başladığında bundan yararlanın.

Bunun nedeni, afazinin ALS (ALS) gibi tıbbi durumlarda aniden ortaya çıkabilmesidir.Amyotrofik Lateral skleroz). İnsanlar kendileri gibi bir sentezleyici sese ihtiyaçları olduğunu fark ettiklerinde çok geç olabilir…

Stephen Hawking’in robot sesinden ses bankacılığına

Merhum Stephen Hawking tarafından kullanılan konuşma sentezleyicisine hepimiz aşinayız. Yüksek sesle ama çok robotik bir sesle söylenecek kelimeleri ve cümleleri seçebilir.

Bir sonraki büyük gelişme, Siri’nin kullandığı gibi kulağa daha doğal gelen konuşmaydı.

Ancak artık net konuşamayan veya hiç konuşamayanlar için en iyi seçenek, tıpkı sizin gibi konuşandır.

Bu, ses bankacılığı olarak bilinen teknoloji kullanılarak mümkündür. Bir dizi cümleyi konuşurken sesiniz kaydedilir ve bir bilgisayar sistemi konuşmanızın tınısını, aksanını, tonlamasını ve zamanlamasını öğrenerek tam olarak sizinkine benzeyen bir ses oluşturur.

Ses bankacılığı şu anda haftalar sürüyor

Geleneksel ses bankacılığı sıkıcı bir süreçtir. Genellikle yaklaşık 1.500 kelime öbeği gerektirir ve pahalı ve zaman alıcı olabilir.

ALS’ye odaklanan kar amacı gütmeyen bir kuruluşun yöneticisi Philip Green’e söyledi Hızlı Co Bu ses bankacılığı onun birkaç haftasını aldı.

Dört yıl önce, Philip Green sesini yazıya döktüğünde, alıştırma amacıyla 1.500 cümleyi kaydetmesi gerekiyordu; bu, tamamlanması haftalar süren göz korkutucu bir görevdi. Böylece başkalarının onunla yüzleşmekten neden kaçınabileceğini anlıyor.

Green, “Dürüst olmak gerekirse, ‘Ah, sesimin bir kopyasını iki yıl, altı ay, dört yıl sonra ihtiyacım olabilecek bir kopyaya ayırmalıyım’ demekten çok daha fazlasını düşünüyorsunuz,” diyor. yönetim kurulu üyesi Gleason ekibiALS’li insanlara hizmet veren kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Gleason ekibi 2011 yılında kendisine ALS teşhisi konduktan sonra eski New Orleans Saints oyuncusu Steve Gleason tarafından kuruldu.

READ  Söylenti: Mario Kart 8 Deluxe Wave 2 Datamine, gelecekteki DLC parçalarını ortaya çıkarabilir

Yeşil devam ediyor:

“Bunu gerçekten düşünmüyorsun. Ama bizim yapmaya çalıştığımız şey insanları eğitmek. Öğrenir öğrenmez yap.” [your diagnosis]Çünkü temelde kullanmak zorunda kalmayacağınızı umduğunuz bir sigorta poliçesi.”

İnsanların kendi seslerine benzer bir ses kullanmaları mümkün olduğunda, bu, deneyimin son derece anlamlı bir parçası olabilir. Green, “Ailemin yapay sesimi duymasını ve robot olduğumu düşünmemesini istiyorum” diye açıklıyor. “Ama teşhis konulmadan önceki benle aynı kişiyim.”

Bazı durumlarda, nedenini anlamadan sesinizin kullanımını kaybedebilirsiniz.

Annem hastalıkla yedi aylık kısa bir savaşın ardından Aralık ayında vefat etti. İlk kaybettiğim şeylerden biri sesiydi. Aslında, resmi olarak ALS teşhisi konduğunda sesi çoktan kaybolmuştu.

Kişisel ses 15 dakikada çalışır

Apple’ın Personal Voice ile başardığı şey, sesli bankacılık işlemini yalnızca 15 dakikada gerçekleştirmek için güçlü bir AI sistemi kullanmaktır.

Kullanıcılar, bir iPhone veya iPad’de 15 dakikalık ses kaydı yapmak için rastgele seçilmiş metin mesajlarıyla birlikte okuyarak kişisel bir ses oluşturabilir. Bu konuşma erişimi özelliği, kullanıcıların bilgilerini gizli ve güvende tutmak için cihazdaki makine öğrenimini kullanır ve kullanıcıların sevdiklerini ararken kendi kişisel sesleriyle konuşabilmeleri için Canlı Konuşma ile sorunsuz bir şekilde entegre olur.

Tüm işlemler cihazınızda gerçekleşir

Geleneksel ses bankacılığıyla ilgili bir endişe, bunun bir sunucuda yapılmasıdır. Bu sunucu saldırıya uğrarsa, birisinin ses dosyanızı ele geçirmesi ve tıpkı size benzeyen telefon görüşmeleri yapması riskiyle karşı karşıya kalır.

Apple’ın erişilebilirlik lideri Sarah Herlinger, şirketin bu tür risklerin çok farkında olduğunu ve bu nedenle tüm işlemlerin Neural Engine kullanılarak yerel olarak kendi cihazınızda yapıldığını söylüyor.

Herlinger, “Şirketimizin temel değerlerinden biri olan erişilebilirliğin yanı sıra gizlilik de öyle ve birinin diğerini elde etmek için birinden vazgeçmesi gerektiğine inanmıyoruz” diyor.

Herkes kişisel sesini kullanmalı

Kişisel ses, konuşma kaybına yol açtığı bilinen bir durumla zaten teşhis edilmiş kişilerin zamanını ve çabasını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda onlar için anlamlı olacak kadar acısızdır. herkes Bunu bir sigorta poliçesi olarak yapmak için.

READ  Google'ın Pixel Watch Satışları Dünya Çapında Giyilebilir Cihazlar Pazarında 2 Numaraya Yükseldi - Ars Technica

Salesforce Direktörü Brooke Eby de aynı fikirde.

Ebby’ye ALS teşhisi konulduktan sonra yolculuğunu paylaşmak, başkalarını ALS hakkında eğitmek ve dünyayı hastalık ve bundan muzdarip olanlar üzerindeki etkileri hakkında daha rahat bir şekilde konuşmak için Instagram ve TikTok’a götürdü.

Topluluktaki diğer kişilerle konuşurken şöyle diyor: “Keşke daha önce ses bankam olsaydı,” sözlerini duymaya devam ediyorum. Onlar, “Boşver, bu zaten bana göre gelmiyor, o yüzden kullanabilirim [generic] robot sesi. “

Bunu kesinlikle yapacağım – peki ya sen?

resim: ses tuzağı/su sıçramasını gidermek

FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.